YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUVAR MÜDÜRÜ DR. SERBÜLEND ARPA

Ağabeyim Özdemir Tan’la birlikte kaleme aldığımız Gurur Kaynağımız Kastamonulular(Ankara 2004-2015) adlı biyografi ansiklopedimizin 10. ve sonuncu cildinden sonra keşfettiğimiz değerli hemşehrilerimizle ilgili köşemizde bilgi vermeyi sürdürüyoruz.

Hâlen, Çankaya Güvenevler Mah., Güneş Cad., 11 numarada faaliyet gösteren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Mûsikisi Devlet Konservatuvarının müdürlüğünü yapan Dr. Serbülend Arpa, bugünkü yazımızın konusudur. Dr. Arpa ile ilgili bilgileri Mustafa Bektaşoğlu vasıtasıyla temin ettiğimizi, teşekkürlerimizle birlikte duyurmak zorundayız.

1974 yılında Ankara’da doğdu. Din İşleri Yüksek Kurulu Emekli Üyesi Tosyalı Ahmet Arpa’nın oğludur.

İlkokul ve ortaokulu babasının görev yeri dolayısıyla İstanbul, Ankara ve Kastamonu’da okudu. İmam Hatip Lisesini Ankara ve Çankırı’da tamamladı (1992). Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenim görüp mezun oldu (1998).

Devlet memuriyetine 1994-2001 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi olarak çalışarak başladı. 2001-2017 yılları arasında Ankara İl Merkez Vaizi olarak görev yaptı. Bu görevleri sırasında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. 2001 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Bilimleri Ana Bilim Dalında “Kelam’da Zaman Sorunu” adlı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılında ise aynı Enstitü ve Ana Bilim Dalında “Kur’an’ın Hz. Peygamberi Eğitme Sürecinde Temel Belirleyenler” konulu doktora tezini başarıyla savunarak Dr. unvanını aldı. 2017 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına öğretim üyesi atandı.

Konservatuvara öğretim üyesi ve daha sonra müdür atanmasının sebebi Türk müziği alanındaki teorik ve uygulamalı çalışmalarıdır. Ud, bağlama, piyano ve bedir, kudüm çalmayı öğrendi. DİB Dinî Musiki Korosunda görev yaptı, yurt içi ve dışında birçok konsere katıldı. Ezan eğiticiliği sertifikası sahibidir. DİB’in güzel Kur’an ve ezan okuma yarışmalarında seçici kurul üyeliği yapmıştır. Din görevlilerine ezan ve salâ okuma kursları vermiştir.

İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Evli olup üç çocuk babasıdır.

Dr. Serbülend Arpa, teknolojiyi hem bilim hem de müzik alanında çok iyi kullanabildiğinden meslektaşlarına göre daha başarılı çalışmalara imza atabilmektedir. Pek çok kaset, CD, belgesel ve klip projesinde sanat yönetmeni, bestekâr, müzisyen olarak görev almıştır. Kendisinden çok önemli kitaplar beklemekteyiz. Başarılarını, kitaplarını hemşehrilerimize duyurmaktan mutlu olacağız, gurur duyacağız…

                                                                                                                NAİL TAN