Yöresel ürünlere tasarım ve pazarlama aşısı

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, 16 Mart 2019 Cumartesi günü Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Kastamonu Günleri’ne katılarak hemşehrileriyle bir araya geldi. 17 Mart Pazar günü Öğretmenevini ziyaret etti.

Gerçekleştirdiği ziyaretlerden sonra konuşan ve “Yöresel ürünlerimizi yerelliklerini kaybetmeden yeniden tasarlayacağız” diyen Vidinlioğlu şunları söyledi:

“Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Kastamonu Günleri’ne katılıp, hemşerilerimizle bir araya geldik. Kastamonu’muzun tanıtımı için önemli olan bu etkinliğe katılan, burada memleketimizi tanıtan bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Hep birlikte memleketimizi tanıtmak için daha çok çalışacağız. Yöresel ürünlerimizle, coğrafi özelliklerimizle, tarihi özelliklerimizle kendimizi her platformdan ülkemize anlatacağız. Turizmin çeşitli alanlarını şehrimize getireceğiz. Bununlar beraber yöresel ürünlerimizi yerelliklerini kaybetmeden tekrar tasarlayacak ve pazarlayacağız. Yerel ürünlerimizi geliştirmeksizin tekrarlarla pazarlamaya çalışıyoruz. Bir zücaciyeye girseniz belki 20 çeşit çay kaşığı görüyorsunuz. Pazarda yer edinmek için farklılaşmaya, işlevsel ürünler geliştirmeye çabalamalıyız. Herkesin bildiği, doyduğu belki de artık kullanmadığı ürünleri yapıp satılmasını beklemek zaman kaybı. Bu nedenle önce bir tasarım ekibi kuracağız. Birinci ekip tekstil ürünleri üzerine çalışacak. Modacılar getireceğiz, atölye kuracağız ve ürünler tasarlayacağız. Dokuma tezgahlarını bile yeniden tasarlayacağız. Yerelliği kaybetmeden pazara yeni bir giriş yapacağız. Bundan sonrası istihdam. Çalışkan ve becerili vatandaşlarımız atölyelerimizde üretecek. Pazarlama ile ilgilenen ekip gerek ihracat, gerekse e-ticaret satışını yapacak. İkinci ekip el sanatlarımız üzerine çalışacak. Sadece ahşap oyma değil, örgü sepetleri, bakır, urgan ürünleri de tasarım uzmanlarınca değerlendirilecek. Ortaya çıkan modelleri ustalarımıza ve çıraklarımıza üretecek. Pazarlama ile ilgilenen ekip gerek ihracat, gerekse e-ticaret satışını yapacak. Üçüncü ekip gıda ürünlerinin satış ve pazarlamasıyla ilgili çalışacaklar. Ürünlerin sağlıklı üretilmesi, paketlenmesi, geliştirilmesi, pazarlanması gibi konularda üreticilere rehberlik edecekler” açıklamasında bulundu.

“Fuarlarımızı geliştirerek şehrimizin tanıtımını artıracağız”

Vidinlioğlu, “Sekizincisi yapılan Kastamonu Ahşap Fuarı, üzerinden geçen 8 yıla rağmen ne yerelde ne de ulusal mecralarda gerekli ilgiyi uyandırmamıştır. Gerek tanıtımının düzgün yapılamamasından gerekse fuar alanı adı altında pazardan bozma bir alanda faaliyet göstermek zorunda bırakıldığından mıdır bilinmez bir türlü fuar hüviyetine bürünememiştir. Ahşap Fuarı adı altında ahşap dışında her sektörün kendi reklamını yaptığı bir etkinlik halini almıştır. Bizim belediyemizde yeni oluşturacağımız fuar alanında Kastamonu Ahşap Fuarını geliştirecek, yurt içi ve yurt dışı her platformda tanıtımını yapacağız. Sadece yurt içinde değil uluslar arası fuar haline getireceğiz” dedi.

Vidinlioğlu, “Etli ekmeğinden pastırmasına, kuyu kebabından tiridine, çekme helvasından cırığına, sarımsağından pirincine kadar bir sürü yöresel yemeğimiz ve ürünümüz olmasına rağmen Türk Mutfağında hak ettiğimiz ilgiyi bir türlü göremedik. Son yıllarda Gastronomi Turizmi adı altında bir çok şehir ekonomik anlamda bu pastadan ciddi pay almaktadır. Türk Mutfağında bu kadar yöresel yemek ve lezzeti barındıran Kastamonu’muzu gastronomi alanında marka şehir haline getirebilmek için belediyenin tüm imkanlarını seferber edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’na ziyaretlerinde bazı İl Genel Meclis ve Belediye Meclis Üyeliği Adayları eşlik etti.