YÖREX’te kadın bayrağı dalgalanıyor

  • Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) desteğiyle “Gücüm Emeğim Platformu”u çatısı altında ilk kez YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan 8 kadın kooperatifi Kastamonu, Çankırı ve Sinop’a has yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri tanıtıyor.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde düzenlenen 11. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya Expo Center’da devam ediyor.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hazırlanan Kastamonu, Çankırı ve Sinop standlarında yöreye has coğrafi işaretli ürünler ile yöresel lezzetler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. KUZKA, fuarda hem Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin hem de Gücüm Emeğim Platformu çatısı altında kadın kooperatiflerine yönelik oluşturduğu dört farklı stand ile bölgenin tanıtımına destek sağlıyor.

KADIN KOOPERATİFLERİ

Fuarın bu yılki en önemli katılımcılarından olan kadın kooperatifleri ise özel bir öneme sahip. Bu nedenle KUZKA, Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden fuara ilk kez katılan kadın kooperatiflerini oluşturduğu “Gücüm Emeğim Platformu” çatısı altında fuara katılmalarını sağladı.

Üç ilden 8 kadın kooperatifinin katılım sağladığı fuarda yer alan kadın kooperatifleri şöyle:

Kastamonu’dan Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi, Köy-üret Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Sarıkonak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; Çankırı’dan Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; Sinop’tan Ayancık Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Durağan Kader Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Durağan Anneleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Sinop Kadın Emeğini Kalkındırma Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi.

Fuarda kadın kooperatifleri tarafından hazırlanan yöreye has tarhana, yufka, baklava, çörek, siyezli unlu mamüller, yöre coğrafyasında yetişen doğal ürünlerden üretilmiş sirke, reçel ve marmelat çeşitleri, ketenden üretilmiş giysi ve aksesuarlar, dokuma kumaştan üretilmiş taş baskı ve tırnak bağı ile süslenmiş giyim ürünleri, el dokuması Durağan Mahraması ve çember ürünleri, Çankırı tuzu sabunu ve diğer el emeği yöresel ürünler ziyaretçilere tanıtıldı. Yoğun ilgiyle karşılaşan standlardaki yöresel ürünler, ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Antalya’da Expo Center’da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı 24 Ekim 2021 Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.