YÖREX’te Kastamonu Rüzgarı

  • Coğrafi işarete sahip 25 ürünümüzle fuara katılım sağladık

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteklediği, ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganıyla bu yıl 11’inci kez gerçekleşen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) ilimizin yöresel ürünleri ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.

Yöresel ürünlerin markalaşmasını sağlamak ve ticarileşme süreçlerini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen YÖREX’te Kastamonu Valiliği,  Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası, Kastamonu Ticaret Borsası ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ortak stant alanında Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, oda ve borsa başkanları Kastamonu standını ziyaret etti. Yine TBMM eski başkanı Cemil Çiçek de Kastamonu standını ziyaret etti ve Kastamonu Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, KATSO ve Ticaret Borsası Meclis üyeleri tarafından karşılandı.

Yöresel Ürünler Fuarı ile ilgili değerlendirmede bulunan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “Bu yıl 11’incisi düzenlenen YÖREX’te Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında kalabalık bir kurum temsilcileriyle katılım gösterdik. Bölgemizin ve ülkemizin coğrafi işaretli ürünler noktasında en fazla coğrafi işaretli ürüne sahip olan ilimiz, bölgesinin coğrafi işaretli ürünleriyle daha fazla tanınması ve daha çok coğrafi işaretli ürünlere sahip olması noktasında inanıyorum ki bu tür etkinlikler, bu tür fuarlar çok etkili olacak. Bu yoğunluğu ve vatandaşlarımızın Kastamonu standına ilgisi bizleri fazlasıyla heyecanlandırıyor. Umarım ki bundan sonra Kastamonu’muz, başta coğrafi işaretli ürünleri noktasında daha fazla ivme kazanır, daha çok tanınır hale geliriz. Çünkü ilimizin böyle bir kapasitesi var. Umarım Antalya’daki bu fuar üreticilerimize fazlasıyla katkı sağlar. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise “Yörelerin birbirine kültür geçişi anlamında çok ehemmiyeti olan bir fuar. Geçtiğimiz yıl yapamamıştık. Biz de belediye olarak, Kastamonu Ticaret ve Sanayi odamızla birlikte bu fuara eşlik ediyoruz. Bu sayede hemen hemen her bölgeden gelen ürünleri burada görme imkanı bulduk. Bu tarz fuarların anlam kazanabilmesi için özellikle kadınların ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Biz, Kastamonu Belediyesi olarak bu anlamda bir işletme bütçesi kurarak internet sitesi portalı üzerinden satışa başlıyoruz. Bizler bunu üç kategoriye ayırdık. İlk kategoride yöresel ürünler yer alıyor. İkinci kategori de hanımların ürettiği el işleri… Bunların ciddi anlamda ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Üçüncüsü de bilindiği üzere bizlerin iddialı olduğu ahşaptır. Ahşabın başkenti diyoruz. Tüm ürünlerimizi tanıtma ve satma noktasında belediyemiz bu anlamda üzerine düşeni yapıyor” dedi.

Acem Hanı’nın devreye girmesiyle gastronomi noktasında da şehrin istediği noktaya geleceğine inandığını belirten Başkan Vidinlioğlu, “Bu tür fuarların biraz daha anlam ve işlev kazanabilmesi için bu noktada yöresel ürünler kadar, coğrafi işaretli ürünler kadar, atalık tohumlar kadar önemli olan bir şey daha var. Bunun sağlıklı bir şekilde üretimini yapmak. Atalık tohumlarımızla üreteceğimiz salatalık, biber, domates gibi benzeri ürünlerde gübreyi ne kullanacağız. Bu yüzden gübrenin de sertifikalı olması gerekiyor. Dolayısıyla Ziraat Fakültesi ile Ziraat Odamızla bu ürünleri işbirliği içerisinde yetiştirilmesi ve piyasaya sürülmesi lazım. Yani ilk dikildiği andan itibaren hasadına kadar hepsinin aşamalarının bilinmesi gerekiyor. Coğrafi işaretli ürünlerimiz ancak o zaman anlam kazanır. İnşallah bu konuda sanki biraz eksikliklerimiz var gibi. Fuar yönünden de eksiğimiz var gibi, bunu tamamlamak üzere bende bizzat fuarın düzenleyicileri ile görüşme gerçekleştireceğim. Bunu mutlak yapmamız lazım. Ama tabii ki sonuçta burası Kastamonu’nun tanıtım noktasında Avrupa’da coğrafi işaretli ürünümüz sarımsak, siyezimiz, çekme helvamız, pastırmamız ve diğer ürünlerimiz ile biz, Kastamonu olarak zaten her gittiğimiz yerde zaten itibar görüyoruz, çok rağbet görüyoruz. İnşallah bünyesinden 8 tane il çıkarmış koskoca bir sancak beyliğinin eski ihtişamlı günlerine bu anlamda da döndürürüz. Gastronomiyi önemsiyoruz. Yemek kültürü noktasında ürettiğimiz organik ürünlerle yapılan yemekler ayrı bir anlam kazanıyor. Artık her gittiğimiz yerde nereyi görebiliriz ve ne yiyebiliriz diye mutlaka soruyoruz. Dolayısıyla bu anlamda Kastamonu’muzun da Acem Hanı’nın da devreye girmesiyle Gastronomi alanında da şehrimiz istediğimiz noktalara gelecektir. Bu konuda yine hem Ticaret Odamızla hem Ticaret Borsamızla hem Üniversitemizle hem Valiliğimizle hem Esnaf Odamızla hem Ziraat Odamızla mutlaka işbirliği halinde şehrin bütün dinamikleri olarak aynı yere hepimizin vurması lazım ki ses gelsin ve bu işte yol alalım. İnşallah Kastamonu’muzu daha güzel günlerde daha güzel temsil etme imkanı buluruz” diye konuştu.

KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile Antalya Ticaret Borsası himayesinde bu sene 11. si düzenlenen ve 2020 yılında Pandemi nedeniyle ara verilen YÖREX fuarına 25 coğrafi işaretli ürünümüz ile katılım sağladık. Yöresel ürün üreten ve pazarlamasını yapan işletmelerimizin rekabet güçlerini artırmaları ve sektörde rekabet üstünlüğü sağlamaları için KATSO olarak desteğimizi sürdürüyoruz. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda işbirliği yaparak güçlü bir şekilde katılım sağmamamıza vesilen olan Kastamonu Valimize, Belediye Başkanımıza, KUZKA Genel Sekreterine ve stantları ile katılan işletmelerimize teşekkür ediyorum. Kastamonu TSO olarak Çekme Helva, Siyez Bulguru ve Siyez Ununa coğrafi işaret alarak başlattığımız çalışmalar yurtdışına kadar uzanarak 7 kıtada tüketicilerle buluştu. Çok yakın bir zamanda Kastamonu mermerine de coğrafi işaret ile taçlandıracağız. Bunun müjdesini de YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’ndan vermek istiyorum, Kastamonu’muza hayırlı olsun. Ahşap sektörümüzü, zengin mutfak kültürümüzü, yöresel ürünlerimizi, başta bakır ve mermer olmak üzere madenlerimizi, turizmdeki avantajlarımızı anlatmaya ve tanıtmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.