Yurduntepe için “DEV” BEKLENTİ

“YATIRIMLAR BAKIMINDAN BİRİNCİYİZ”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, 2020 bütçesinin İl Genel Meclisi tarafından onaylanmasının ardından katıldığı oturumda, çalışmalarının ve hedeflerinin dökümü niteliğinde bir konuşma yaptı. 51 özel idare arasında yatırımlar bakımından birinci, projeler bakımından ise ilk üçte yer aldıklarını belirten Karahasan, Yurduntepe için çıtayı yüksek tuttuklarını ve ortaya çıkacak otel ihtiyacını göz önünde bulundurarak imar planında tahsis alanını geniş tuttuklarını vurguladı.

“TÜRKİYE’DE SES GETİRECEK BİR DEV’E İHALE EDECEĞİZ”

Bakanlık yetkisi altında bir otel alanına sahip olduklarını söyleyen Karahasan, “Buraya turizm devlerinden biri gelsin diye ihaleye çıktık, bugün itibariyle bir talip olmadı. Bu tesisi biz çalıştırmayacağız, rayına sokacağız ve tekrar ihaleye çıkacağız. Türkiye’de ses getirecek, Kastamonu’yu tanıtacak, Ilgaz’ı tanıtacak bir büyük dev’e ihale edeceğiz. O dev de buraya gelecek hem bu tesisi işletecek, hem de 5 yıldızlı otel yapacak. Amacımız budur” dedi.

İl Genel Meclisi’nin, 2020 bütçesini görüşüp sonuçlandırdığı kasım dönemi çalışmaları dün yapılan oturumla sona erdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, İl Özel İdaresi’nin bütçesinin İl Genel Meclisi tarafından onaylanmasının ardından katıldığı oturumda, çalışmalarının ve hedeflerinin dökümü niteliğinde bir konuşma yaptı.

Bütçe çalışmalarından dolayı yoğun mesai harcayan meclis üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Özel İdaresi Genel Sekreter T. Zafer Karahasan, “Özel İdareler sadece kendi öz kaynakları ile yatırım yapan kurumlar değildir. Burada oylanan bizim öz bütçemizdir. Paydaş kuruluşların yatırımlarını biz yapıyoruz. Ayrıca adı konmayan, plan dışı olan yarım kalmış yatırımları da kurum olarak biz yapıyoruz. Dolayısıyla kurum olarak işimiz çok yoğun. Kurum olarak yapılan yatırım, bütçe, KÖYDES ödenekleri, makine parkı, bitirilen projeler olarak değerlendirildiğinde 51 İl Özel İdaresi arasında ilk 3’teyiz. Basında yer alan yatırıma ayrılan ödeneğin 50 milyon lira olduğuna yönelik bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. 2020 yılı bütçesi gerçekleşirse 109 milyon 309 bin lirası doğrudan yatırıma gidecek. Bu rakama KÖYDES dahil değildir. Yeni dönemde KÖYDES ödeneklerinin arttırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teklif sunulmuş durumda. Teklif onaylanırsa 2020 yılında ciddi bir ödenek geleceğini düşünüyoruz. Şu ana kadar yarım kalan, bitirilememiş projemiz olmadı. Bütçeyi son kuruşuna kadar yatırıma kullandık” dedi.

ASFALT YAPIMI

  1. Zafer Karahasan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yol ağı bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyoruz. 9 bin 358 kilometre yol ağımız var. Herkesin talebi yolların yapılması yönünde. Yalnız her yolun asfalt olacağı veya asfalt yapılacağı ile ilgili bir durum yok. Ana grup köy yolları ve köy meydanına çıkan yollar haricinde asfalt yapılamayacak. Asfalt yapılmayan yollar stabilize olacak. İmkân bulunur da yolların tamamı yapılsa bile yapılan yolların tekrardan bakımına bütçe yetmez. Bizim teknik bir çalışmamız var. Bu teknik çalışmamızın nihai neticesi şudur: 3 bin 600 kilometreyi asfalt yapmak yeterlidir. Bunun haricindeki yapılacak her şey kayda değer değildir, yazıktır. Ekonomik kaynakları düzgün kullanmamak anlamına gelir. Diğer yolları da kaliteli stabilize yaptığımız zaman Kastamonu’nun yol sorunu çözülmüş olacak. Bu, 50 ya da 100 yıllık hadise değildir. İl Özel İdaresi kendisine 2023 hedefini koymuştur. Asfaltı olmayan yaklaşık 400 kilometrelik yolumuz vardır. Maliyet açısından tartışılabilir, ancak bundan sonra asfalt yapılmasının ne size, ne bize, ne de ülke ekonomisine faydası yoktur. Teknik yönden, doğru olan çalışmada budur. Ancak bu bir süreçtir, bir adımdır. Bu yolda yürümesi gerekir, ancak bu şekilde Kastamonu’da yolu problem olmaktan çıkartabiliriz. KÖYDES ödeneklerinden gelen katkı paylarının 3’te 2’si yollara harcanmaktadır. Bu çalışmalar bütünleştiği zaman Kastamonu’da yol problem olmaktan çıkacaktır.

“KANALİZASYON İÇİN NÜFUS KRİTERİ”

“Teknik olarak, bir kanalizasyonun çalışabilmesi için en az 100 nüfus kriteri gerekiyor. Kanalizasyon aktif çalışmazsa içinde birikinti ve tortu yapıyor.  Bekleyen 400 civarında kanalizasyon projemiz hazırdır. Bu noktada biraz geriyiz. KÖYDES ödeneklerinde kanalizasyon kalemimiz yok.  Zaman zaman muhtarlardan ve İGM Üyelerimizden talepler geliyor. Talepler gelince, kriteri anlatıyoruz.

ÇÖP HİZMETİ VE KATKI

“Çöp meselesine pilot olarak başlamıştık, sonra ağımızı genişlettik. Çöp hizmeti, İl Özel İdaresi’nin yapması gereken bir hizmet. En başta akaryakıt meselemiz var. Çöpün en büyük gideri akaryakıttır. Çöpü aldıktan sonra bir bedel karşılığında Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne teslim ediyoruz. Muhtarların bunu ödemesi lazım. Ödemediği zaman hizmeti askıya alıyoruz. Muhtarın hassas olmaları ve çevre temizliğinde katkı sağlamaları bir elzemdir.

“51 ÖZEL İDARE ARASINDA BİRİNCİYİZ”

İl Özel İdaresi, sadece kendi programıyla ilgili değil, ilin kalkınmasına yönelik tüm hamleleri yapan bir kurumdur.  Yapılan yatırımlarla 51 Özel İdare içinde birinci sıradayız.

Türkiye’de tek havalimanı yapan kuruluş Kastamonu İl Özel İdaresi’dir. Yurduntepe gibi bir tesisi, Kastamonu’ya, Ilgaz’a değil, Türkiye’ye kazandırdık. Havalimanı yapılırken de tartışmalar olmuştu, şimdi de var. Yurduntepe’ye parasal olarak verdiğimiz katkı yüzde 10’u bile değil. Bu paranın büyük bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geldi. Biz bu projenin ortaya çıkması için planından projesinden tüm izinlerinden, siyasi iradesinden, makinenin çalışmasına kadar, ana işlerini yaptık. Mekanik tesisler 11 milyon 400 bin TL’ye mal oldu. 40 milyon TL bir yatırım 11 milyona mal oldu. 7 buçuk milyon lirası Spor Loto’dan, 6 milyon lirası ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi. Kastamonu İl Özel İdaresinin verdiği tek bir kuruş yoktur. Keza yol altyapı üst çalışmaları yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olmuştur. Bu 50 milyon TL’nin 35 milyon TL’si bilfiil Kültür Bakanlığı’ndan tahsil edilmiştir. 15 milyon TL’si 5 yıl içinde peyderpey akaryakıt, makine ve personel gideri olarak kurumumuzun kendi içinden karşılanmıştır. Rakamsal olarak bir giderimiz akaryakıt olmuştur. Bizim eserimiz olan 70 milyon TL’lik bir yatırımı Özel İdare’nin bütçe olarak yaptığı yüzde 10 civarında çıkışı olmuştur. Bu bir beceridir. Bu bir başarıdır. Bunu başka türlü değerlendirmenin bir anlamı yoktur. Yurdun Tepe Türkiye’ye hayırlı olsun.

“YURDUNTEPE’DE ÇITAYI YÜKSEK TUTTUK”

Göreceksiniz burası faaliyete geçtiği zaman Kastamonu kültürüne, kış turizmine ne kadar katkı sağladığını hep birlikte göreceğiz. Biz yine çıtayı çok yüksek tuttuk. Orada imar planları yaparken, tesis alanı tutmuştuk. Çünkü dağlarda izin almak çok zor. Biz imar planı içinde uzun vadeli olarak bunu da düşünmüştük. Bu tesisin yanında bir otel alanı mutlaka olmalı diyerek, bu tahsis alanını geniş tutarak, imar planı yapmış ve izinlerimizi buna göre almıştık. Şimdi Kültür Bakanlığı yetkisi altında olan bir otel alanımız var. Biz buraya bir otel yapılabilsin düşüncesiyle, buraya turizm devlerinden biri gelsin diye bir ihaleye çıktık. Bu ihaleye bugün itibariyle bir talip olmadı. Bu tesisi biz çalıştırmayacağız. Biz bu tesisi rayına sokacağız, yoluna devam edecek, tekrar ihaleye çıkacağız. Türkiye’de ses getirecek, Kastamonu’yu tanıtacak, Ilgaz’ı tanıtacak bir büyük dev’e ihale edeceğiz. O devde buraya gelecek hem bu tesisi işletecek, hem de 5 yıldızlı otel yapacak. Amacımız budur. Bu, bugün itibariyle yerini bulmamıştır ama bir süre sonra yerini bulacaktır.

TURİZM ALTYAPISI

“Kastamonu için elimizden ne geliyorsa, onu ortaya koymaya çalışıyoruz. Turizm altyapısını geliştirmek adına KUZKA bir proje yarışması düzenlemişti. 8 tane proje destek gördü. Bunlardan 4 tanesi İl Özel İdaresi’nin yapmış olduğu proje. 4 tane projemize destek aldık. İnebolu Türk Ocağı Binası ve İstiklal Yolu Müzesi yapımı bunlardan biri. İstiklal Yolu Milli Parkı kuruldu. Buranınmüdürlüğünün de Kastamonu’da olması lazım. Siyasilerde bunun mücadelesini veriyor. Bu Milli Parkın başlangıcında bir müzenin turizme sunulması gerekiyor. Bu anlamda çok önemli. Bu müzenin yapılması gerekiyordu. Bu proje hibe kazandı. Projenin maliyeti 3 milyon 826 bin TL, bunun bir kısmı KUZKA tarafından verilecek.

Ilgaz Yurduntepe’yi geliştirmek adına orada her şeyi ile günübirlik bir tesis yapıyoruz. Onunda maliyeti 4 milyon 326 bin TL. Ona da 3 milyon TL hibe aldık.

Daday’da Atlı Terapi Merkezi ve Binicilik Merkezi yapıyoruz. Ona da 3 milyon TL katkı aldık.

Kastamonu Kent Müzesi’ni yapıyoruz. Orası da ses getirecek bir yer olacak. Oraya da yaklaşık 2 milyon TL’lik bir katkı aldık. Bu kadar katkı aldıktan sonra bunları yapmak da bizim boynumuzun borcu.

EĞİTİM YATIRIMLARI

Şu anda Milli Eğitim ile ilgili 26 tane sıfırdan okul ve müştemilat devam ediyor. Bu rakamla 51 özel idare içinde ikinci sıradayız. Bu yatırımlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunların 10 tanesini bugün itibariyle tamamladık. Yedi tanesi devam ediyor. Bir tanesini feshettik, yeniden ikmal ihalesini çıkacağız. Sekiz tanesini durdurduk. Baharda devam edecek. Sekiz tane okulumuz 2020-2021 eğitim-öğretim dönemine hazır hale gelecek. 26 tane projenin tamamı 2020 yılı içerisinde bitmiş olacak. Bu çok önemli bir yatırım. Bu yatırımlar devletin eliyle İl Özel İdaresi tarafından yapılmaktadır. Personelimiz yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

Kuzeykent’te Emniyet Müdürlüğü binası yapım ihalesini iptal etmek zorunda kaldık. Yeni ikmal ihalesini yapıyoruz.

İl Sağlık Müdürlüğü kapsamında 5 tane ASM devam ediyor. 1 tanesi bitti. 4 tanesi 2020’de bitecek. 100 kişilik Huzuevi’nin temelini attık. Türkiye’ye örnek bir huzurevi yapıyoruz.

Site İş Hanı’nı da 2020 yılında tamamlayacağız”

Toplantı’da İGM Başkanı Güray Parçal, AK Parti İGM Grup Başkanı Mehmet Butur ve MHP İGM Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu da birer konuşma yaparak onaylanan bütçenin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını dilediler, ayrıcabütçe süresince katkı ve destek veren İGM üyeleri ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, Müdür ve çalışanlarına da teşekkür ettiler.

Öte yandan, dünkü oturumda yer alan tek gündem maddesi olan, İl Özel İdaresi envanterinde kayıtlı 2005 model SALLDHAF85W.059842 şasi nolu 37 EK 268 plakalı Land Rover kapalı kasa kamyonetin Taşköprü Belediye Başkanlığı’na bedelsiz devredilmesi hakkındaki İl Özel İdaresi’nin teklifi görüşüldü ve kamyonetin Taşköprü Belediyesine devredilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

Cengiz MUHZİROĞLU