Yurduntepe konusunda endişe ve inanç

  • İl Genel Meclisi, işletme ihalesi katılım olmadığı için iptal edilen Yurduntepe Kayak Merkezi’nin işletmeciliğini geçici olarak üstlenecek olan Özel İdare’ye 100 bin liralık işletme bütçesi aktardı.
  • AK Partili Cide üyesi M. Akif Özdemir’in “Yeni bir Tostaş’ımız oldu. Sürekli para yutan bir yerdi. Profesyonel bir firmaya verelim” yolundaki endişesini Sönmezışık ve Parçal gidermeye çalıştı.
  • İGM Başkanı Parçal: “Özel İdare’nin işletmesiyle buraya çok insanın çekileceğini düşünüyorum. Tesisi iyi işletirsek, problem olmaz” dedi.
  • Ö. İdare Sosyal İşler Müdürü Sönmezışık: Burayı faaliyete geçirdiğimizde, işletmek için çok firmanın talip olacağını düşünüyoruz

 

İl Genel Meclisi’nin (İGM) Kasım ayı toplantıları dünkü oturumla devam etti. Toplantının gündeminde komisyon raporu ve teklifler yer aldı ve altı gündem maddesi görüşüldü.

Toplantıda ilk olarak İl Özel İdaresi Kırsalları Katı Atık Yönetimine İlişkin Yönetmeliğin uygulamasında yaşanan sıkıntılar ile ilgili hazırlanan Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda, söz konusu yönetmelikte yer alan 5. maddenin H bendinde değişiklik yapılması halinde sorunun çözüleceği ifade edildi.  Komisyon raporu doğrultusunda söz konusu değişikliğin yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının diğer gündem maddesi işletmesi Özel İdare’ye kalan Yurduntepe Kayak Tesislerinin İl Özel İdaresi tarafından işletilebilmesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde Bütçe İçi İşletme Kurulması ve 100 bin TL bütçe aktarılması ile ilgili teklif görüşüldü.

Mehmet Akif Özdemir

ile ilgili söz alan AK Parti Cide İGM Üyesi Mehmet Akif Özdemir,  “Elimizde yeni bir Tostaş oldu gibi geliyor. Sürekli para yutan bir yerdi. Sonunda tasfiye ettik. Burayı bir şekilde profesyonel bir firmaya vermeliyiz. İşin başından profesyonellerle çalışalım. Kış turizmi ile ilgilenen firmalarla irtibata geçelim” dedi.

Tuncay Sönmezışık

İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tuncay Sönmezışıkda Yurduntepe kayak Tesisi hakkında meclise bilgi verdi.

Sönmezışık,“Yurdun Tepe tesislerinde para kazanamama gibi, zarar etmek gibi bir durumun olacağını düşünmüyorum. Mutlaka insanlar bu tesiste kayak yapmak isteyeceklerdir. Biz burayı faaliyete geçirdiğimizde işletmek için çok firmanın talip olacağını düşünüyoruz” dedi.

İGM Başkanı Güray Parçal ise, “Mevcut kayak pisti yeterli değil. Özel İdare’nin işletmesiyle buraya çok insanın çekileceğini düşünüyorum. Tesisi iyi işletirsek, problem olmaz” diye konuştu.

Yapılan konuşma ve müzakerelerin ardından söz konusu teklif oy birliğiyle kabul edildi.

ESKİ OKUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE TAHSİS EDİLDİ

Toplantının devamında eski Esentepe İlköğretim Okulu’nun, sağlık hizmetleri için İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsisi görüşüldü.

Söz konusu teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Devrekâni Fakılar köyü merkez, Kavraz, Beyler Mahalleri ile Hanönü Yeniköy köyü merkez, Yürükören, Farkuşa, Çayırcık Mahalleri ve Hanönü Kalaycı köyü merkez, Durmuşlar ve Derecik Mahallerinin sıhhi ve yeterli içme suyuna kavuşturulabilmesi için su tahsisi yönündeki teklif toplantıda görüşüldü. Teklif oy birliğiyle Esnaf, Sanayi, Ticaret ve Doğal Kaynaklar Komisyonu’na gönderildi.

Toplantının diğer bir gündem maddesinde daha önceki toplantılarda Kastamonu Belediyesi’ne Kastamonu Şehitliği çevresinde tahsis edilen arazinin ileride yol ve park alanı olarak kullanılabilme ihtimalinden dolayı tahsis edilecek arazinin değişikliği yönündeki teklif görüşüldü. Teklif oy birliğiyle Gençlik, Spor ve Turizm Komisyonu’na gönderildi.

Toplantıda son olarak İl Özel İdaresi Görev, Yetki ve Çalışma Yönergesi’nin hakkında teklif ise, Hukuk İşleri Komisyonu’na oy birliğiyle gönderildi.

Safran MEM’e 7 milyon ödenek gönderdi

Toplantı sonunda konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, önceki gün Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’a ilimize gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında bilgi verdi.

İGM Başkanı Güray Parçal, ziyaretle ilgili,  “Milli Eğitim Bakan Yardımcımız, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne (MEM) 7 milyon TL ödenek daha gönderdi. Milli Eğitime gönderilen bu ödenek ile bu yılsonu itibariyle ödemeler konusunda rahatlama sağlanacak” dedi.

İGM’nin Kasım ayı son toplantısı bugün saat 09.30’da başlayacak, toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan da katılacak.  Cengiz  MUHZİROĞLU