Yurduntepe’nin işletmesi Ö. İdare’ye kaldı

“Yeni ihaleye zaman yok”

Vali Yaşar Karadeniz, Yurduntepe Kayak Tesisleri’nin işletmeciliği için açılan ihaleye katılım olmaması  üzerine yaptığı açıklamada,  “Yeni bir ihale yapmaya zamanımızda yok. 15 Aralık’ta sezon açılıyor. Onun için başka bir formül bulmak lazım” dedi.

Özel İdare bir yıl sosyal tesis olarak işletecek

Bunun hemen sonrasında gerçekleştirilen toplantıda Yurduntepe Kayak Tesisleri’nibir yıl boyunca İl Özel İdaresi’nin sosyal tesis olarak işletmesine karar verildi. Tesislerinönümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanı’nın katılımı ile açılması planlanıyor.

 

 

Kastamonu’nun kış turizmi konusunda çok şey beklediği Yurduntepe Kayak Tesisleri’nin işletme ihalesine katılım olmadı.

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında toplanan ihale komisyonu, bu durum üzerine ihaleyi iptal etti.

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, İGM Üyeleri ve ilgili müdürler katıldı.

Bu yıl tamamlanan ve kış sezonunda devreye alınması planlanan tesis, 16 milyon 242 bin TL’lik bakım ve  yatırım giderleri kiracıya ait olmak üzere; ilk 5 yıl için aylık 7 bin 500 TL, yıllık 90 bin TL, ikinci 5 yıl için aylık 15 bin TL, yıllık 180 bin TL, son 7 yıl için aylık 30 bin TL, yıllık 360 bin TL olmak üzere 17 yıllık kira muhammen bedeli 3 milyon 870 bin TL olarak ihaleye çıkarılmıştı.

Son durum ve izlenecek yol hakkında açıklama yapan Vali Yaşar Karadeniz, “Gerçekleştireceğimiz toplantıyla nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi kararlaştıracağız. Yeni bir ihale yapmaya zamanımızda yok. 15 Aralık’ta sezon açılıyor. Onun için başka bir formül bulmak lazım. Buranın İl Özel İdaresi tarafından işletilmesini görüşeceğiz. Yeni bir ihale yerine buranın bu yıl için Özel İdare tarafından işletilmesi söz konusu olabilir” diye konuştu.

Bunun hemen sonrasında yapılan toplantıda, Yurduntepe Kayak Tesisleri’ni bir yıl İl Özel İdaresi’nin boyunca sosyal tesis olarak işletmesine karar verildi. Tesislerin önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanı’nın katılımı ile açılması planlanıyor.

CM