Zafer günü

Kurtuluş Savaşı’na son noktanın konulduğu “Büyük Zafer”in 96. Yıldönümü ulusça kutlandı. Milli Mücadele’nin Türkiye Cumhuriyeti ile taçlandırıldığı sürecin en önemli aşaması olan Başkomutanlık Mehdan Muharebesi’nin yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla şehrimizde de bir takım etkinlikler düzenlendi.

Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Karadeniz, Garnizon Komutanı Albay Aydoğdu ve Belediye Başkanı Babaş, daha sonra Valilik makamında tebrikleri kabul etti ve resepsiyon verdi.

Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende halkın bayramını kutlamasının ardından da kutlamalar başladı. Milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı da törenlere katıldı.

 Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı ise Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu yaptı.

Albay Aydoğdu konuşmasında, 30 Ağustos’un tarihteki öneminden bahsederken, “Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz, her zaman her yerde ve her şartta verilecek görevli ifa etmeye hazırdır. Bu maksatla düşmanlarımız uzun bir süredir planlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı kara propaganda uygulamışlardır. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünüp parçalanmasını isteyen düşmanlar, devlet yapımızda ki bütün önemli kurumlarda olduğu gibi içimizde de özenle yerleştirdikleri hain işbirlikçilerini kullanarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan vatansever, çalışkan, devletine ve vatanına sadık personeli, sahte belgelerle, asılsız suçlamalarla ve kurdukları kumpaslarla tasfiye ederek, kendi yönetim kadrolarını oluşturmaya çalışmışlardır. Cumhuriyet tarihinin en büyük ihaneti 15 Temmuz kalkışmasını tertip etmişlerdir. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatansever evlatları, büyük bir çoğunluğu ile bu hain girişime karşı gelmiş, milletiyle el ele vererek Cumhuriyet ve demokrasi sesine sahip çıkmış ve kendi içinde ve ülke genelinde hain kalkışmayı engellemiştir. 15 Temmuz, FETÖ terör örgütü kalkışması bizim için çok önemli ve ibretlik bir olaydı. Devletimizin bu zor coğrafyada varlığını devam ettirmesi Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kalması için yüce Türk Milleti’nin sevgisini güvenini desteğini almış güçlü bir orduya sahip olması zorunludur” ifadelerini kullandı.

Şiirlerin okunduğu törende  Kastamonu Belediye Başkanlığı Halk Oyunları ekibi de gösterilerini sundu. Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Komando Bölüğü’ndeki askerlerden oluşan halkoyunları ekibinin zeybek oyunu ise katılımcıların büyük beğenisini kazanırken, uzun süre alkış aldı.

Tören resmi geçit töreninin ardından sona erdi.