Zamanda yolculuk

Geçtiğimiz hafta yaşadığımız yoğunluktan dolayı yer veremediğimiz “Zaman Tüneli” köşemizde yer alan üç haberi paylaşacağım sizinle.

Bunlardan ilki bundan tam 30 yıl önce gündeme gelen “Üniversite” konusu. İlimizde bir üniversitemiz var çok şükür. Ancak biz bunun temellerini tam 30 yıl öncesinden atmaya çalışmışız. Haberi aynen aktarıyorum:

“Bir süredir gündemde olan ‘Kastamonu’ya üniversite kurulması’ konusu Dr. Atıf Uğurlu ile Metin Boyacıoğlu ve arkadaşlarının verdiği iki ayrı önergeyle İl Genel Meclisi’nde ele alındı. Vali İsmail Günindi, üniversite kurulması için uğraş verecek vakfın tüzüğünün Valilikçe hazırlandığını ve kurucu olmak isteyenleri beklediklerini söyledi. Dr. Atıf Uğurlu, ‘Bu işe katkı sağlayacak, gönül verecek, Kastamonu’yu üniversite kenti yapmak için uğraşacak insanlara ihtiyaç var’ dedi.”

Doktor Uğurlu’nun cümleleri hayli anlamlı… “Kastamonu’yu üniversite kenti yapmak için uğraşacak…” diyor Uğurlu…

O günlerden bu günlere ve hatta belki de o günlerden çok daha geçmişe dayanan bir konu bu; Kastamonu’yu bir şeyin kenti yapmak. Üniversite kenti, turizm kenti, sağlık kenti…

Gelin görün ki, aradan geçen bu 30 yılda Kastamonu maalesef tam anlamıyla ne üniversite kenti, ne turizm kenti, ne sağlık kenti ne de herhangi başka bir konunun kenti olabildi.

  • ••

İkinci haber ise 40 yıl öncesinden geliyor. Gündem “Kağıt Fabrikası”…

“Ankara çıkışlı haberlerden öğrendiğimize göre Başbakan Süleyman Demirel’in Kastamonu’ya vaat ettiği 8. Kağıt Fabrikası’nın gerçekleşmesini temin için dış kredi imkanları araştırılmaktadır. AP çevrelerinden öğrendiğimiz bu haberin bir an önce gerçekleşmesini diliyoruz. Konu ile ilgili bilgiler geldiğinde paylaşacağımızı duyurur, Kastamonu’da kurulması vaat edilen 8. Kağıt Fabrikası’nın takipçisi olacağımızı belirtiriz.”

Gazetemiz kurucularından ve Yazı İşleri Müdürü Siyami Özel, çok net bir şekilde konunun takipçisi olacağını belirtiyor köşesinde. Bunu yapıyon da… 40 yıl öncesindeki gazeteleri taradığınızda iki günün birinde “Kağıt Fabrikası” konusunu sorguluyor Özel.

Kastamonu’nun kâğıt fabrikası ısrarı asıl hedefin bir tık altında Sigara Kağıdı Fabrikası olarak gerçekleşebiliyor.

Asıl arzu edilen boyuttaki “Kağıt Fabrikası” ise ortalıkta yok.

  • ••

Son haber ise tam yarım yüzyıl, yani tam 50 yıl öncesinden…

50 yıl, dile kolay… Torununu dahi görebilir bu sürede insan…

O zamanların efsanesi Davulcu Karayılan’ın oğlunun yer aldığı bir haber bu.

“Japonya’ya gidecek olan Türk folklor ekibine Kastamonu davul zurna ekibi de dahil edilmiştir. Zurnacı Hasan Öztürk’le davulcu Karayılan’ın oğlu Yılmaz Dağlı’dan kurulu davul zurna ekibi Japonya’da 13 gün kalacaklar ve gösteriler yapacaklardır. Türk folklor ekibi, Tokyo’daki dünya fuarında 10 Haziran’da Türk Günü’ne de katılacaklardır.”

Efsane Karayılan’ın oğlu Yılmaz Dağlı, Japonya’ya gidiyor…

Sahi, bizim bu geçtiğimiz seneler içerisinde sanat dalında yurtdışında adımız kaç kez geçti?

 

 Gözde MINIK