“Zararın neresinden dönülse kârdır”

Şeker özelleştirmesinin sonuçlarının Rusya’dan şeker ithalatıyla birlikte yaşanmaya başlandığını söyleyen CHP milletvekili Hasan Baltacı, “Zararın neresinden dönülürse kârdır” dedi ve işlemleri devam eden şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılmasını, satılan şeker fabrikalarının ise kamulaştırılmasını ön gören kanun teklifinin acilen yasalaştırılması gerektiğini söyledi.

Baltacı, “Kastamonu Şeker Fabrikamız halen devlette, satılmadı. Satılmaması sayesinde de başarılı sayılacak bir kampanya dönemi geçirdik. Devrekani’deki Taşköprü’deki hemşerilerimiz içinden geçtiğimiz bu ekonomik krizin çok daha yıkıcı etkileriyle karşılaşmamışsa bunu Şeker Fabrikamızın satılmamasına ve halen devlet tarafından işletiliyor olmasına borçluyuz” dedi.

 

 

 

 

CHP’nin dün yapılan Devrekani ve Ağlı ilçe kongrelerinde konuşan Milletvekili Hasan Baltacı, iktidarın tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi.

Baltacı’nın eleştirilerinin temelini Rusya’dan şeker, Sudan’dan ise sarımsak ve hayvan ithal edilmesi oluşturdu.

Rusya’nın tarihinde ilk kez Türkiye’ye şeker satmasına dikkat çeken Milletvekili Baltacı, devlete ait 14 fabrikanın AKP tarafından özelleştirilmesinin sonuçlarını yaşamaya başladıklarını ifade etti.

Talip çıkmadığı için satılmayan ama halen özelleştirme kapsamında bulunan Kastamonu Şeker Fabrikası için verdikleri mücadeleyi hatırlatan Milletvekili Baltacı, “Biz iki yıl önce bunları görerek, merkezden Kastamonu Şeker Fabrikası’na yürüdük. Biz fabrikaların satılmasındaki asıl amacı bildiğimiz için ‘Şeker vatandır, satılamaz’ diye haykırdık. Biz o gün Türkiye Rusya’dan şeker ithal etmek zorunda kalmasın, çocuklarımız Rusya’nın ürettiği şekere muhtaç olmasın diye şeker fabrikalarının önünde nöbet tuttuk” ifadelerini kullandı.

“Kastamonu Şeker Fabrikamız halen devlette, satılmadı. Satılmaması sayesinde de başarılı sayılacak bir kampanya dönemi geçirdik. Devrekani’deki Taşköprü’deki hemşerilerimiz içinden geçtiğimiz bu ekonomik krizin çok daha yıkıcı etkileriyle karşılaşmamışsa bunu Şeker Fabrikamızın satılmamasına ve halen devlet tarafından işletiliyor olmasına borçluyuz” diyen ve “Zararın neresinden dönülürse kârdır” diye konuşan Milletvekili Baltacı, işlemleri devam eden şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılmasını, satılan şeker fabrikalarının ise kamulaştırılmasını ön gören kanun teklifinin acilen yasalaştırılması gerektiğini söyledi.

CHP’nin ilk seçimde iktidar olacağını söyleyen Milletvekili Baltacı, yapılan kongrelerin bu nedenle önem taşıdığına dikkat çekti.

“Dünkünden daha cesur ve dahakararlı bir mücadeleye ihtiyacımız var” diyen Baltacı, ülkenin içinde bulunduğu durumun ortada olduğunu belirtti ve “Sokağa çıktığımızda bir dokunuyor, bin ah işitiyoruz” şeklinde konuştu.