Daday’da Wellness atağı

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), doğal yaşam ve at çiftlikleriyle öne çıkan Daday’da Wellness turizmi yatırımları kapsamında bir fizibilite raporu hazırlamak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Daday Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik Merkezi’nin temel atma töreninde bu konuya değinen KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, “Kalkınma ajansı olarak sadece mali destek programları yürütmüyoruz, tanıtım faaliyetleri, eylem planları yürütülmesi, yatırım promosyonuna yönelik fizibilite çalışmaları, algı analizi, beklenti ve memnuniyet analizleri, UNESCO çalışmaları gibi daha birçok çalışmayı da eşanlı olarak yürütmekteyiz. İlimizin turizm potansiyeli, son zamanlarda özel sektör yatırımcılarının da dikkatini çekmeye başlamış, ilimize yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Daday ilçemize daha fazla yatırım yapılmasına olanak sağlayacak ve nitelikli turiste hitap edecek Wellness tesisi kurulmasına yönelik ön fizibilite çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Bu fizibilite çalışmasını Eylül ayında tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerinde bulunmuştu.

Sağlık sektörünün bir alt grubunu oluşturan Wellness, değişen iş ve özel yaşam şartlarından dolayı insanların artarak ilgisini çekiyor. Yeni tarz yaşam, yeni tarz tatil ve yeni tarz beslenme olarak Wellness günümüzde kendisini gösteriyor. Wellness artık sadece bir trend değil aynı zamanda bir yaşam tarzı felsefesi olarak kabul ediliyor.

Batı Avrupa’da Wellness daha çok turizm ve konaklamayla ilişkilendiriliyor. Medical Wellness’de bu geleneğe uyarak, turizm ve konaklama odaklı olarak şekillendirilmekte ve pazarlanmakta. Dünya çapında 400 milyarlık bir ciroya ulaşan Wellness sektörü ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor.