Tıbbiye için yıl sonu umudu

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, dün ilimize gelerek Tıp Fakültesi binasının inşaatında incelemelerde bulundu. Ağbal, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, “Tıp Fakültesi’nin hızla tamamlanması son derece önemli. İnşaat önemli bir aşamaya gelmiş. 2019 yılı Yatırım Programında özellikle bitmeye yakın işlere özel bir önem veriyoruz. Yıl içerisinde bu projelere destekler vereceğiz. Cumhurbaşkanımıza konuyu arz edeceğiz. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bu sene sonuna kadar tamamlanarak, öğretime hazır hale gelmesi konusunda desteklerimizi sunacağız” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal dün ilimize gelerek bir takım ziyaret ve incelemelerde bulundu. Valilik, Belediye ve Rektörlüğü ziyaret eden Naci Ağbal, Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi binasında incelemelerde bulunduktan sonra “esnaf buluşması” toplantısına katıldı.

İlk ziyaretini Vali Yaşar Karadeniz’e yapan Naci Ağbal’a hediye takdimi yapıldı. Belediye ziyaretinde ise Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu’yu dünyada aranan şehir haline getireceğiz. Hedefimiz UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne adımızı yazdırmak. Merkezi hükümetle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Merkezi hükümetle, yerel yönetimin hizmetleri birleştiğinde ciddi manada gelişmeler oluyor. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi için de sizlerden destek bekliyoruz. Buranın açılması çok önem arz ediyor. Halkımız araştırma hastanesi için il dışına gitmeyi istemiyor. Bu konuda da hastanenin bir an önce açılması için sizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ise Kastamonu’nun tabiatıyla, kültürüyle, tarihiyle Türkiye’nin en müstesna illerinden biri olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Kastamonu insanın sıcaklığını, vatanseverliğini, millet perverliğini her zaman gördük. Sayın Başkanımız bizim için çok kıymetli. Ekibiyle beraber Kastamonu’nun gelişmesi için, büyümesi için konak projelerini unutamıyorum. Gece gündüz çalıştılar. Kastamonu’ya hizmet aşkını hiç unutmuyorum. Güzel hizmetler yaptı, yapmaya devam edecek. Bugün söylediği konularda geleceğe yönelik hizmet konular, isabetli konular, Kastamonu’ya dokuna konular. Kastamonu’nun geleceği açısından ihtiyacı olan konular. İstihdam konusunda belediye olarak inisiyatif alması, bu konuda projeler geliştirmesi ve bu konularla ilgili vatandaşlarımıza açıkça geleceğe bir umut göstermesi çok kıymetli. İnşallah Kastamonu’da yaşayan kardeşlerimizin istihdam noktasında, taleplerini bu proje kapsamında yerine getiriler. Barınma konusu, konut konusu çok önemli. Sayın Başkanımızda bu konularda yürüteceği projelerle, buranında hassasiyetlerini dikkate alarak, çok güzel proje gerçekleştireceğine inanıyorum. Bu da vatandaşa dokunan bir konu. Turizm projesi de esas itibariyle Kastamonu için bir vizyon proje. Çünkü Kastamonu’ya bakıldığında gerek iç turizm açısından, gerekse dış turizm açısından olağanüstü potansiyeli var. Dolayısıyla belediye olarak turizm konusunda sizin atacağınız adımlar, Kastamonu’nun hak ettiği noktada bir turizm geliri elde etmesini sağlayacak ve istihdama ciddi katkı verecektir”

Kastamonu’ya insanların gelmek istediğini de söyleyen Ağbal, “Turizm noktasında belediye olarak yatırımlarla olağanüstü katkılar verecek. Belediyeler yatırım yapacaksa, merkezi hükümetlerinde desteği çok önemli. Kastamonu’ya gelirken, ilk kez 15 Temmuz Şehitler Tüneli’nden geçtik. Ülkemizle, milletimizle gururlandık. Kastamonu’da belediye güzel işler yapacaksa, bütün Bakanlıklarımızla uyum içerisinde, merkezi hükümetin her anlamda verdiği katkılar önemli. AK Parti Belediyeciliğinin merkezi hükümetle olan koordinasyon ve ortak anlayışı bu hizmetlere katkı veriyor. Yeni dönemde de Kastamonu Belediyemizin gerek Bakanlıklarımızın, gerekse hükümetlerimizin destekleriyle burada önemli işler yapacağına inanıyorum. Turizmde bunların başında geliyor. Hükümetimizin gelecekte Kastamonu Belediyesiyle turizm alanında çok fırsat projeler olacaktır. Sayın Başkanımızın yakaladığı bu vizyonu çok önemsiyorum” dedi.

Kastamonu’nun sürekli büyüdüğünü ifade eden Ağbal; “Gelişen Kastamonu’da trafikte de yeni çözümlerin ortaya konulması da bir ihtiyaç olarak doğuyor. Başkanımızın trafik konusundaki projeleri de çok değer katacaktır. Kastamonu çok güzel noktalara gelecektir. Kastamonu ile ilgili geri çevirdiğimi hiçbir talep olmadı. Yeni Sanayi Sitesi’ni hayata geçiriyoruz. Bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bize. Merkezi hükümet, Bakanlık, belediye, esnafımız el ele veriyoruz, projeyi hayata geçiriyoruz. Merkezi hükümet, belediye uyumu ve esnafın burada birliktelik göstermesi önemli. Bu proje tamamlandığında 5 binin üzerinde bir istihdam sağlanacak. Kastamonu ekonomisi büyüyecek. Bir sanayi projesi olmasının dışında Kastamonu’nun şehir siluetini değiştirecek, şehre yeni bir vizyon katacak, olağanüstü bir proje. Kastamonu’da yapacağınız bu proje Türkiye’de birçok ile örnek olacaktır” diye konuştu.

TIP FAKÜLTESİ İNCELEMESİ

Naci Ağbal, ilimiz ziyaretleri kapsamında dün Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi inşaatında da incelemelerde bulundu. Ağbal, incelemenin ardından Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2019 yılı içerisinde tamamlanması için destek vereceklerini söyledi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Tıp Fakültesi şehirdeki üniversite olarak üçüncü kampusumuzdur. Burası 330 dönümlük bir alandır. Tıp fakültesi öğrencileri şu anda 1 ve 2’nci sınıflar Ankara’da okuyorlar. İnşallah eğitim ve öğretim binamız tamamlanırsa biz buraya eğitim ve öğretimi taşıyacağız. Şu anda 15 öğretim üyesi, 1 asistanımız var. 10 tane daha öğretim üyesi alacağız. Ayrıca Tıp Fakültesi’nde 32 tane personelimiz var. Tıp fakültesi öğrencilerimizin Kastamonu’ya gelebilmesi için tamamlanması gereken binamıza 18 milyon TL ilave ödenek gerekiyor. Biz zaman yüzde 35’ler seviyesinde idi. 4 milyon 200 bin TL civarında bir ödeme yapıldı. 2019 bütçesinden 5 milyon 992 bin TL geldi. 18 milyon TL ilave ödenek de inşallah bu binamız sadece bitmek ile kalmayacak eğitim ve öğretime hazır hale gelecek. Tıp fakültemiz eğitim ve öğretimini Kastamonu’da yapacak. Sayın bakanımızdan istirham ediyoruz ve teşekkür ediyoruz” dedi.

Kastamonu’nun önemli bir sorunun çözülmesi için çabaladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin çalışmalarını yerinde izliyoruz. Bundan sonra ne şekilde devam edeceğini, ne zaman hızlı bir şekilde sonuçlanacağını valimiz, milletvekillerimiz ve bürokratlarımızla son değerlendirmelerimizi yapacağız. Ben inanıyorum ki Kastamonu halkı bu üniversite hastanesini çok bekliyor. Çünkü gerçekten ihtiyaç. Onun için bizler de buradayız. Hep beraber el ele verip bu sene içinde sonlandırmaya gayret gösteriyoruz. Gerçekten halkımızın sağlık açısından şehir dışına gitmeden üniversite nezaretinde sağlık hizmeti alabileceği çok güzel bir üniversite hastanemizin hizmete açılmasından dolayı çok mutlu olduğumuzu ifade ediyorum” diye konuştu.

Tıp Fakültesi’nin Kastamonu açısından gerçekten çok önemli olduğunu söyleyen Vali Yaşar Karadeniz ise “Kastamonu gündeminin ön sıralarında yer alıyor. Bu konuda sizlerin vereceği destek ile eminim ki Kastamonu gündeminden çözülmüş bir sorun olarak çıkacaktır. Halkımız bu hizmetten istifade edecektir. Bahsi geçen 18 milyon TL kaynağın karşılanması ve hızlı bir şekilde bu inşaatın tamamlanarak önümüzdeki eğitim ve öğretim dönemine yetiştirilmesi, dışarıda eğitim ve öğretim gören öğrencilerin ilimizde tıp eğitimini almaya başlamaları önemli bir aşama olacaktır. Bu konudaki müjdenizi desteklerini bekliyoruz” dedi.

Hükümet olarak her alanda yoğun bir çalışma sergilediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, “AK Parti hükümetlerinde en fazla bütçeyi her zaman eğitime ayırdık. Eğitimin ülkemizin geleceği için, kalkınması için, ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan için önemli olduğunu görüyoruz. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Kastamonu Üniversitemizde çok güzel faaliyetlere vesile oluyorlar. Üniversite eğitimi konusunda da, sadece üniversite yapmakla kalmıyoruz. Üniversitenin de altyapının yapılması içinde bütçeden kaynaklar ayırıyoruz. Sadece fakülte kurmuyoruz, o fakültelerin binalarını da tamamlıyoruz. Tıp Fakültesi’nin hızla tamamlanması da son derece önemli. İnşaat önemli bir aşamaya gelmiş. 2019 yılı Yatırım Programında özellikle bitmeye yakın işlere özel bir önem veriyoruz. Yıl içerisinde bu projelere destekler vereceğiz. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de hemen hemen sona gelinmiş. Bizde Cumhurbaşkanımıza konuyu arz edeceğiz. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bu sene sonuna kadar tamamlanarak, eğitim ve öğretime hazır hale gelmesi konusunda desteklerimizi sunacağız” diye konuştu.