10 yılda 257 binlik artış

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, 2016 yılında ilimizde 436 bin 634 kişinin konakladığını, bu sayının 2007 yılında 180 bin olduğunu söyledi. Kaplan, Kastamonu’nun 5 yıldızlı otele değil, butik otellere ihtiyacı olduğunu da belirtti ve “İnsanlar artık konaklarda kalmayı talep ediyor. Şu anda Kastamonu’ya gelen misafirlerin 5 yıldızlı otel talebi yok” dedi.
Ziver Kaplan, açıklamalarında, sokak sağlıklaştırması, kültürel etkinlikler, İstiklal Yolu ve Saray Hamamı’nın son durumu hakkındaki konulara da değindi. 

IMG_0702İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziver Kaplan, 2016 turizm istatistikleriyle ilgili dün bir açıklama gerçekleştirdi.
Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fahrettin Şenoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ziver Kaplan’ın verdiği bilgilere göre Kastamonu’da 2016 yılında konaklayan turist sayısı 436 bin 634 olarak açıklandı. 2007 yılında Kastamonu’da konaklayan kişi sayısının 180 bin olduğunu hatırlatan Ziver Kaplan, bu iki rakam kıyaslandığında geride kalan 9 yılda Kastamonu’nun turizmde önemli mesafe kat ettiğinin görülebileceğini kaydetti.
Kastamonu’nun 2007 yılında 2 bin 300 olan yatak sayısının bugün itibariyle 6 bin 558’e çıktığını da söyleyen Ziver Kaplan, il genelinde turizm işletme belgeli tesis sayısının da 3’ten 19’a yükseldiğini belirtti.
Ziver Kaplan, “İstatistiklerde 2016 yılını tüm olumsuz koşullarına rağmen, FETÖ ve PKK’nın ülkemizin huzurunu, birliğini bozmaya yönelik yaptığı eylemlere rağmen ilimizde ziyaretçi sayısında artış var. Kastamonu’yu tarih, kültür ve doğa kenti olarak nitelendiriyoruz. Ilgaz Dağı’nın arkasındaki saklı hazine. Bu artık bizim geleneksel sloganımız. Haliyle son yıllarda cazibe merkezi oldu. İlimize gelen ziyaretçilerde sayısındaki artışta da bunu görüyoruz. 2007 yılında Kastamonu’da göreve başladığımda turizm işletme belgeli otel ve konaklama sayısı sadece 3’tü. Şu anda bu sayı 19’a çıktı. Yatırım belgesi alan ve inşaat halinde olanlar bu sayıya dahil değil. Kastamonu merkezde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı işletme belgesi olan tesis sayısı 10, oda sayısı 256, yatak sayısı 509’dur. İl genelinde işletme belgesi olan tesis sayısı 19, yatak sayısı bin 67’dir. Yerel yönetimlerle, misafirhanelerle birlikte tesis sayışımız 124, oda sayımız 2 bin 804, yatak sayımız 6 bin 558’dir. Bu yaklaşık 7 yıl içerisinde yüzde 150 artış demektir. Bu arz talep meseli. 2007-2008 yıllarında ilimizde konaklama sayısı 180 bin idi. Konaklama sayısı 2012 yılında 404 bin, 2013 yılında 430 bin, 2014 yılında 455 bin, 2015 yılında 407 bin, 2016 yılında 436 bin 634 olarak gerçekleşti. 2008 yıllarında bizim sadece 1 tane seyahat acentemiz vardı. Toplam seyahat acentemiz 11 tanedir. Bunlardan 6 tanesi hac ve umre acenteleri” diye konuştu.
BUTİK OTEL TALEBİ
Kastamonu’da dönem dönem otel ihtiyacının ortaya çıktığını da söyleyen Ziver Kaplan, “Şu anda rakamlara baktığımızda konaklama yüzde 50’nin üzerinde. Şehrin dokusu değiştikçe bu oranda artacaktır. İnsanlar artık konaklarda kalmayı talep ediyor. Şu anda Kastamonu’ya gelen misafirlerin 5 yıldızlı otel talebi yok. Geçtiğimiz yıllarda büyük otel temsilcileri geldi ve fizibilite çalışması yaptılar. Bence ilimizde butik otellerin yaygınlaştırılması lazım. 5 yıldızlı otel yerine butik otellere önem verilmeli” ifadelerini kullandı.
SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI
Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nde uygulanan sokak sağlıklaştırma projesinin 96 evi kapsayan ikinci etebının 10 mülk sahibinin muvafakat vermemesi nedeniyle başlayamadığını da belirten Ziver Kaplan, “2010 yılında Bakanımız İsmet Yılmaz’ın ziyaretinde biz üç önemli hat için sokak sağlıklaştırma projelerimizi dile getirmiştik. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi sokak sağlıklaştırma projesine öncelik verildi. İl Özel İdaresi tarafından proje ihalesine çıkıldı. 36 eve cephe giydirmesi yapıldı. Özel İdaresi ve özellikle Kastamonu Belediyesi’nin çok büyük katkısı oldu. Bu projenin parası Belediye Başkanı Tahsin Babaş sayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çıkartıldı. 2.Etap olarak da 96 evin cephe giydirmesi yapılacak. Maalesef 10 evin sahibi henüz muafakat vermediği için başlanamıyor. İnşallah en kısa zamanda bu sorun çözülecek.” dedi.
KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak atıl vaziyetteki kültür merkezlerini de faaliyete geçirdiklerini söyleyen Ziver Kaplan, “1993 yılında temeli atılan kültür merkezlerimiz vardı. Tosya, Cide ve Taşköprü’de ki bu merkezler 2010’da düğmeye basılmasıyla tamamlandı ve faaliyette geçirildi. Kastamonu’nun yetiştirdiği çok değerli şair ve yazarları da 2007 yılından itibaren anmaya başladık. Rıfat Ilgaz’ın yanı sıra İhsan Ozanoğlu, Oğuz Atay, Behçet Necatiğil ve Baharzade Feride Hahım’ı anma etkinlikleri düzenlemeye başladık.” diye konuştu.
İLÇELERDE SİNEMA
İlçelerde sinema etkinlikleri de başlattıklarını söyleyen Kaplan, “3 ay önce her ilçeye 10’ar adet çocuk ve yetişkin filmi yaptırdık ve gönderdik. İlçelerde gösterimi yapılıyor. Aklın yolu birdir. Bakanlığımızda bir kaç gün önce “1 milyon kişi sinemayla buluşuyor” kampanyası başattı. Biz bu çalışmayı 3 ay önce başlatmıştık” dedi.
İSTİKLAL YOLU
18-21 Şubat’ta gerçekleştirecekleri İstiklal Yolu Yürüyüşü hakkında da bilgi veren Kaplan, “İstiklal Yolu bizim göz bebeğimizdir. 18-21 Şubat’ta Şerife Bacı ve şehitlerimiz adına yeniden yürüyeceğiz. Kış şartlarına rağmen talep iyi. 200’e yakın müracat aldık. İnebolu’dan Kastamonu’ya olacak ve çadır konaklamalı gerçekleştireceğiz. İstiklal Yolu, bakanlığımızın tescil altına aldığı bir yol. İstiklal Yolu artık bir marka oldu. Türkiye’de en uzun mesafali yürüyüş yoludur.Kültür rotaları arasına böyle organize edilen bir yürüyüş yok. TRT 4 gün boyunca yürüyüşün çekimlerini yapacak.” ifadelerini kullandı.
SARAY HAMAMI
Ziver Kaplan son olarak Saray Hamamı konusunda da açıklamada bulundu ve “Mill Eğitim Müdürlüğü’ne Eğitim Müzesi yapılması için tahsis ettiğimiz Saray Hamamı’nı geri aldık. Saray Hamamı’nın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisini kaldırdık. Saray Hamamı’nı Kültür Sanat Merkezi olarak değerlendireceğiz. Burada resim galerisi açacağız” diye konuştu.