11 bin kilometrede 18 timle 7/24 görev

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı tarafından 2019 yılına ait trafik istatistikleri açıklandı. Jandarma’nın Kastamonu il sınırları içerisinde 376 kilometre devlet yolu, 535 kilometre il yolu, 9 bin 935 kilometre de köy yolu olmak üzere toplam 10 bin 846 kilometre yol ağında 18 trafik timinin görev aldığı belirtildi.

2019 yılı rakamlarına bakıldığında Jandarma sorumluluk sahasında 12 ölümlü trafik kazası, 279 da yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 16 kişi hayatını kaybederken, 631 kişi de yaralandı.

Yine Jandarma Trafik timlerince 340 bin 337 araç kontrol edilirken, 13 bin 991 araca trafik idari yaptırımı uygulandı.

Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile ilgili denetimlerde 16 bin 620 sürücü kontrol edilirken, alkollü araç kullanan 171, uyuşturucu madde alarak araç kullanan 3 sürücüye de işlem yapıldı.

Yapılan denetimlerde sürücü belgesi olmadan araç kullanan 20 kişiye ise trafik idari yaptırımı uygulandı. 2019 yılı içinde 4 bin 127 araç ise yönetmelikte belirtilen şartları taşmadığından dolayı trafikten men edildi.

2018-2019 eğitim öğretim döneminde ise 4 bin 579 okul servis aracı kontrol edilirken, gerekli şartları taşımayan 86 sürücüye yaptırım uygulandı.

Trafik kuralları ve yaya güvenliği konularında ise Jandarma Trafik Timleri tarafından 2019 yılı içinde öğrenci ve okul servis şoförleri ile muhtarlara 504 adet trafik eğitimi kapsamlı seminer ve konferans verildi. Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında ise il merkez ve ilçelerinde 457 öğrenciye eğitimci personel tarafından trafik kuralları hakkında uygulamalı eğitim verildi.

2019 yılında İçişleri Bakanlığı ve paydaş kurumların katılımıyla başlatılan ‘Önce Yaya” projesinde ise trafik ışığı veya trafik görevlisinin olmadığı yaya geçitlerinde geçiş önceliğinin yayaya ait olduğunu gösteren öğretici materyaller dağıtıldı ve yerinde uygulamalar yapıldı.

Trafik timlerince yapılan denetimler esnasında kurallara uyan motosiklet sürücülerine kask dağıtılırken, karanlıkta arkadan gelen araçların traktör römorklarını fark edebilmeleri ve olası bir kazanın önlenmesi amacıyla da traktör sürücülerine reflektör dağıtıldı.

Yapılan trafik analizleri sonucunda Kastamonu’da genel trafik hatalarına ilave olarak trafik kazalarına yol açan hususlar ise şöyle belirtildi:

“Çift Yönlü yollarda sürücülerin hatalı sollama yapması. Yollardaki gizli buzlanmalara ve ilk yağan yağmurlardan sonra yolda oluşan kaygan çamurlanmaya dikkat edilmemesi. Yönetmelikte belirtilen hız sınırlarına uyulmaması. Tali yollardan ana yola çıkışta gerekli kontrol yapılmadan çıkış yapılması.  Römorklarda yeterli aydınlatma olmadan karanlıkta traktörlerin kullanılması. Yokuş aşağı eğimli yollarda veya düz yollarda sürücüler tarafından hız mesafesinin korunmaması. Yaşı büyük araçların muayenesini yaptırmadan trafiğe çıkılması. Hayvanların yol güzergâhına aniden çıkabileceğinin değerlendirilmemesi. Virajlı yollarda sürücülerin şerit ihlali yapmaları. 65 yaş üstü sürücülerin psikoteknik yeteneklerinin azalması nedeniyle araç kullanırken hata yapmaları.”

Yapılan açıklamada ayrıca şu hatırlatmalarda bulunuldu:

“Ayrıca emniyet kemeri, cep telefonu kontrolü ile ilgili yapılan araştırmalar, seyir halinde cep telefonu kullanmanın 0,50 promil alkol etkisi altında araç kullanmaya eş değer olduğunu ve 50 kilometre hızda meydana gelen bir çarpışmada emniyet kemeri takılamaması durumunda araç içinde bulunanların 4 katlı bir binadan düşme ile eşit oranda şok yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Trafikte yapılan denetimler ‘trafik cezası uygulamak için değil sürücüleri, yolcuları ve yayaları bilgilendirmek ve bilinçlendirmeye yöneliktir. Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yönelik faaliyetlerimize 2020 yılında da kararlılıkla devam edilecektir.”