2 saat görme engelli oldular

Mehmet ÜneşProgramda gösterimi gerçekleştirilen sinema filminde Sesli Betimleme Derneği tarafından filmin üzerinde yapılan düzenlemeler ile görme engellilerin konuyu daha iyi anlamasını sağlanıyor .

Program, Kastamonu Üniversitesi Engelsiz Birim Koordinatör Yardımcısı Mehmet Üneş’in kısa konuşma yapmasının ardından 2 saat süren film yapılan ikramlar ve dağıtılan göz bantlarıyla gözleri kapalı seyredildi.

P1770395

Mehmet Üneş, “Bu günde etkinliğimize katılan ve gösterilecek filme katılarak bizlerin duygu ve heyecanlarına ortak olan tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Bu tür etkinlikler ilimiz için de çok faydalı, salonumuzda farklı kişiler var ama buna rağmen hep birlikte beraber yaşıyoruz. Bugün izleyeceğimiz filmde tüm herkes için çok önemli, herkese de çok değişik bir ortamı da yaşatacak. Emeği ve katkısı geçenleri de kutluyorum” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününe özel gösterimi gerçekleştirilen filmin amacı seyircilerin yılda bir defa da olsa kendilerini görme engellilerin yerine koymaya çalışmaktı.

Program sonunda Mehmet Üneş’e plaket sunuldu.

Program sonunda dezavantajlı kesimlere yönelik önemli hizmetlerin devam edeceğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Altun da konuşmasında şunları söyledi:

“Bir dönem engellilerin dışarı çıkarılmadığı, ailelerin engellilerinden utandığı, engelli bireylerin eğitim ve sağlık hizmetlerini alamadığı, toplumdan soyutlandığı, kendilerine ayrılmış küçük dünyalarında yaşamak zorunda oldukları günler geride kaldı. Artık bugün engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için küçük büyük herkesin, hepimizin yapabileceği birçok şeyin olduğunun bilincindeyiz.

Bakanlık ve Taşra Teşkilatı olarak hizmet üretmeye devam ediyoruz. Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak 3600 aileye Evde Bakım Hizmeti sunmaktayız. Ayrıca 195 Engelli ve refakatçilerine engelli kimlik kartı verilmiştir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğü olarak toplumun engelliler alanında farkındalığını artırmayı, İnsan odaklı politikalarla, istisnasız toplumun bütün kesimlerinin Engellilerimizi toplumsal yaşama kattığı, Herkesin el ele verdiği, mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir toplum amaçladık. Engelleri aşarak, başta toplumun zihnindeki engeller olmak üzere, her türlü engeli aşarak her biri kendi alanında başarılı olmuş Engellilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Engellilerimizin işini kolaylaştırmak ve önlerini açmak bizim hem kurumsal hem de insani vazifemizdir.”