“Kastamonu’da engel yok”

Milletvekili Metin Çelik ve Belediye Başkanı Tahsin babaş’ın da katıldığı yürüyüşün noktalandığı Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan Dernek Başkanı Yolasığmazoğlu, Sizler, biz görmesek de bizim adımıza artık görüyorsunuz. Biz görmüyoruz diye hiçbir kurum ve kimse bizi görmezlikten gelemez. Sizler, biz hiç duymasak da, bizim adımıza artık duyuyorsunuz. Biz duymuyoruz diye hiçbir kurum ve kimse bizi duymazlıktan gelemez. Bugün sizlerden aldığımız destekle Kastamonu’da engel yok diye haykırıyoruz” diye konuştu.

Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi’nin 3 Mart Dünya Engelliler Günü’nde düzenlediği yürüyüş bir kez daha “farkındalık yaratma” konusunda ses getirdi.

Dernek üyeleri, eski Belediye binasındaki merkezleri önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar pankartlarla yürüyüp çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

Atatürk anıtı önünde düzenlenen törende konuşan Serhat Yolasığmazoğlu, “Her yıl düzenledğimizi yürüyüşümüzü bugün de büyük katılımla birlkte gerçekleştirdik. Bu zor kış şartlarında yürüyüşümüze destek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında günün önemine ve vermek istediği mesaja değinen Yolasığmazoğlu,

“ Bugün, engellilerin sorunlarının değerlendirildiği ve vicdan aynasında tartıldığı bir gündür. Tarih boyunca var olmuş, bundan sonra da var olacak, engelliler için hengi tedbirler alındı, neler yapılmadı, konuşulacağı gün bugün, engelin önce insan olduğunu bilerek yaklaşmalı ve engelliyi yok saymamalıyız. Engelli sorunlarına uzaktan bakmak yerine, sorun yaşayan engellilerin yanında olmalıyız.

Sizler biz görmesek de bizim adımıza artık görüyorsunuz, biz görmüyoruz diye hiçbir kurum ve kimse bizi görmezlikten gelemez. Sizler biz hiç duymasak da, bizim adımıza artık duyuyorsunuz. Biz duymuyoruz diye hiçbir kurum ve kimse bizi duymazlıktan gelemez. Bugün sizlerden aldığımız destekle Kastamonu’da engel yok diye haykırıyoruz” diye konuştu.

“Hep beraber hayatı paylaşıyoruz. Bizler de ortak sıkıntılarımızdan ayrıca kaygı duyuyoruz” hatırlatmasında bulunan Yolasığmazoğlu, “Son zmanalarda yaşanan Rusya ile ülkemiz arasındaki sıkıntılara biz de endişeleniyoruz. Savaşın sonucunu en iyi engelliler bilir. Sonuçta ortada şehitler, gaziler, engelliler ve travma yaşamış insanlar kalır. Ancak önce de yaşadığımız gibi, sırf bu kaygılarımızdan dolayı Milli Birliğimizden ve bağımsızlığımızdan vazgeçemeyiz. Elsiz, ayaksız, kolsuz, bacaksız, dilsiz ve gözsüz yaşayabiliriz, ancak vatansız yaşayamayız, onursuz yaşayamayız. Şerife Bacı’ların memleketinden sesleniyoruz, ülkemize hadsizlik edenler bilmeli ki Türkler çok badireler atlattı, ne hadsizler gördü. İstiklal Marşı’mızda yazıldığı gibi son ocak tütünceye kadar bizleri bölemezler, ülkemizde hadsizlik de edemezler” diye konuştu.

Konuşmasını, “Engellilerin sorunlarının tek çözümü vardır. Önce kabulleneceğiz, yaşadığımız toplumda engelliler yaşamaktadır. Sonra onlar uzak duracağımzı kimseler değildir,desrek olacaklarımızdır.

Aynı Kastamonu’da olduğu gibi önce ülkemde ve sonra Dünya’da bir meşale yanmalı. Bu meşale dost sıcaklığı yaymalı, engelli dostlığu sımsıcak olmalı. Bu meşaleyi yakan Kastamonululara engelli dostlarına da Derneğimiz adına teşekkür ediyoruz” diyerek noktalayan Yolasığmazoğlu’nun ardından konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Belediye Başkanlığı olarak arkadaşlarımıza her konuda yardımcı oluyoruz. Bu arkadaşlarımızın sorunları da bizim sorunumuz. Bugün 12 akülü araba hediye ettik. Taşköprü’de de bir şehidimizin babasına akülü araba hediye ettik ve çok mutlu oldu. Bizim görevimiz hekesin mutlu ve sevinçli olmaları, yüzlerinin gülmeleridir. Bizde gece gündüz demeden bunun için mücadele ediyoruz. Arkadaşlarımın gününü kutluyor, onlarla aynı duygu ve düşünceyi de paylaşıyorum” dedi.

Yürüyüşe Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti Kadın Kollartı Başkanı Yüksel Özbay, Türkiye Harp Malülü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, KastamonuGenç Girişimciler Derneği Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu da katıldı.. CM