2017’ye terörle girdik

Türkiye’ye yönelik terör saldırılarına bir yenisi yeni yılın ilk saatlerinde eklendi.
İstanbul Ortaköy’de bulunan ünlü gece kulübü Reina’ya yılbaşı gecesi düzenlenen terör saldırısında biri polis 39 kişi hayatını kaybetti. Saldırı sonrası kaçan teröristin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Saldırıda yaralanan 65 kişiden 4’ünün durumu ağır.

2017’ye sivilleri hedef alan korkunç bir terör saldırısıyla giren Türkiye yeni bir şok yaşıyor.
İstanbul Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’ya yılbaşı gecesi düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybetti. Saldırı yeni yılın ilk saatlerinde 01.15 sıralarında meydana geldi. Gece kulübüne taksiyle gelen terörist, önce girişteki polise ardından içeride eğlenen vatandaşların üzerine uzun namlulu silahla ateş açtı.
Saldırıda bir polis şehit olurken, aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 38 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan 65 kişi Okmeydanı, Şişli Etfal ve çevredeki özel hastanelere sevk edildi. Yaralılardan 4’ünün durumu ağır.
Terör saldırısında şehit olan polis memurunun 21 yaşındaki Burak Yıldız olduğu öğrenildi. Terör saldırısında şehit düşen polis memuru Burak Yıldız’ın Mersin’deki ailesine acı haber ulaştı.
KAÇAN SALDIRGAN ARANIYOR
Kaçan saldırganı bulmak için geniş çaplı operasyon başlatıldı. Zanlının saldırıdan sonra üzerini değiştirip kalabalığın arasına karışarak kaçtığı tahmin ediliyor.
Saldırganın gece kulübüne gelmek için bindiği iddia edilen taksi de polis ekipleri tarafından inceleme altına alındı.
Saldırganın Arapça bağırarak etrafa rastgele ateş açtığı iddia edildi. Saldırıdan kurtulmak için panikle denize atlayan bazı vatandaşlar da deniz polisinin yürüttüğü çalışmalar sonucu kurtarıldı.
SUUDİ, FASLI, LÜBNANLI, İSRAİLLİ…
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’dan saldırıya ilişkin bir açıklama geldi. Yaralananlar arasında Türk ve yabancı uyrukluların da olduğunu söyleyen Kaya, “Birçoğu birçok kez Türkiye’ye gelmiş. Türkiye’ye defaatle gelmiş yabancılar var. Türkiye’yi tanıyorlar, biliyorlar. Yabancılar ve Türkler var ama ağırlıklı olarak yabancılar. Farklı farklı milletlerden, Suudi Arabistanlı, Faslı, Lübnanlı, Libyalı, farklı milletlerden vatandaşlar var” ifadelerini kullandı.
Olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaralıları hastanede ziyaret etti ve ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Gece kulübü sahibinin ‘önceden istihbarat olduğu’ yönündeki iddiasına yönelik soruyu yanıtlayan Soylu, “Milletimizin şunu bilmeye hakkı var. Gerek DAEŞ gerek PKK gerek DHKP/C içinde bulunduğumuz durumda, gerek yabancı servisler, gerek kendi istihbarat örgütlerimizden bu tip ihbarlar gelmektedir. Yılbaşıyla ilgili her yerde tedbirler alındı. Buna yönelik ihbarlar hep söz konusu olur. Bir kısmı istihbaratidir. İstanbul Emniyet Müdürümüz de olay saatinden kısa bir süre önce olay yerindeydi” diye konuştu.
“Emniyetin yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgilerde, saldırganın bir kişi olduğu gözüküyor. Yani birden fazla kişi değil” diyen Soylu, “Bir mont, pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş, ondan sonra da içeride de farklı bir giysi ile beraber dışarıya çıkmaya çalışmış olduğuna yönelik bir bilgi var. Bu bilgilerin hem emniyet tarafından değerlendirilmesi devam ediyor. Saldırganın, katilin yakalanmasına yönelik çalışmalar emniyet birimlerince devam ediyor” dedi.
Soylu, saldırıda yaşamını yitiren 39 kişiden 20’sinin kimliğinin belirlendiği söyleyerek “15’i misafirimiz, yabancı uyruklu. 5’i de Türk vatandaşı olarak gözüküyor. Net değil ama 5 tespitin 3 veya 4’ü orada çalışanlar” ifadelerini kullandı.
İstanbul Valisi Vasip Şahin ise olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“Saat 01.15 sıralarında bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu şehit ederek, sonra bir vatandaşımızı şehit ederek içeri girmesi sonucu maalesef içeride çok vahşice, acımasızca, orada sadece yılbaşını kutlamak ve eğlenmek üzere gelmiş masum insanların üzerine çok acımazca kurşun yağdırarak maalesef bugünkü olayı meydana getirmiştir.”