27 günde 29 Milyon TL

Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, sürecin etkilerini azaltmak üzere 21 Mart’tan 18 Nisan’a kadar olan süreçte Kastamonu’ya toplam da 29 Milyon TL yardım gönderildiğini açıkladı.

Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, sosyal medya üzerinden yayın yapan TV366 Kanalı’na konuk oldu ve gazeteciler İrfan Salcı, Erkan Yılmaz ve Erhan Veren’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ünlü, 27 günlük süreçte Kastamonu’ya aktarılan yardım tutarının 29 Milyon TL olduğunu söyledi.
Kastamonu Devlet Hastanesi’nden iyileşerek taburcu edilen hasta sayısının 52’ye yükseldiğini kaydeden Ünlü, tedavi gören hasta sayısının da bu rakama yakın olduğunu, yoğun bakımdaki hasta sayısının da bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olduğunu söyledi.
CHP’ye yüklenen Ünlü: “bu süreçte siyasi virüsler türedi” dedi. Cumhur ittifakı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ünlü: “Zamanı ve yeri geldiğinde konuşuruz, bu konuda konuşacak çok konu var. Cumhur İttifakının diğer noktası konusunda çok doluyuz” diye konuştu.
Ünlü’nün açıklamaları şöyle:

COVİD-19 İÇİN ODA VE
YOĞUN BAKIM KAPASİTELERİ
Kastamonu Devlet Hastanesi (KDH)’nde Covid-19 için 146 adet tek kişilik oda ayrıldığını kaydeden Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, bu odaların gerektiğinde iki kişilik odalar kapasitesine göre hazırlandığının altını çizdi. Yoğun Bakım kapasitesinin de yine gerektiğinde iki katına çıkacak düzeyde hazırlandığını ifade eden Ünlü, sadece Covid-19 hastaları için de yine ameliyathane ve doğumhane hazırlandığını söyledi. Kısa bir süre önce testlerin Kastamonu Devlet Hastanesi’nde yapılmaya başlandığını kaydeden Doğan Ünlü, bu sayede testlerden kısa sürede sonuç alınabildiğinin altını çizdi. Covid-19 hastaları için özel hastaneyi de kullanabilme ihtimalinin olduğunu söyleyen Ünlü: “Özel hastanemizde 20 hasta için ayrılmış oda söz konusu. İhtiyaç olduğunda ise kapasite artışına gidilebilecek. Burada ise 10 kişilik yoğun bakım kapasitemiz bulunuyor. Ayrıca Tosya Devlet Hastanesi’nde 24 oda, 6 yoğun bakım kapasitemiz, Taşköprü Devlet Hastanesi’nde 15 oda, 4 yoğun bakım kapasitemiz, İnebolu’da 14 oda 4 yoğun bakım kapasitemiz, Araç’ta 8 oda ve Devrekani’de 5 oda kapasitemiz bulunuyor” diye konuştu.
“ÖNLEMLERİ ÇOK ÖNCEDEN ALDIK”
Konuşmasında sözü CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in “biz hangi öneride bulunduysak, 15 gün sonra yapmak durumunda kaldılar” ifadelerine getiren Doğan Ünlü: ” Biz önlemlerimizi çok önceden almıştık. Bu noktada birilerinin söylemleri doğruları yansıtmıyor. Alınan tedbirler ve önlemler gayet iyi durumda” dedi. Yine CHP kanadından gelen ekipman eksikliğine yönelik eleştirileri de cevaplayan Doğan Ünlü: “Kastamonu’daki hiçbir hastanemizde koruyucu ekipman eksikliği bulunmamaktadır. Kastamonu’da bu ekipmanlar muntazam ve eksiksiz olarak dağıtılıyor. Zaman zaman muhalefet veya farklı mecralardan gelen açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır” diye konuştu.
“52 KİŞİ İYİLEŞTİ VE TABURCU OLDU”
Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, gazetecilerin soruları üzerine bazı rakamsal bilgiler de paylaştı. Kastamonu’da endişe edilecek ve korkulacak bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Doğan Ünlü, iyileşerek taburcu olan ile pozitif vaka teşhisiyle hastanede tedavi gören hasta sayısının birbirine çok yakın olduğunu ifade etti. Bugüne kadar 52 kişinin iyileşerek taburcu olduğunu kaydeden Ünlü, hastanede tedavi gören hasta sayısının ise bu rakama çok yakın olduğunu belirtti. Kastamonu Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hasta sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde olduğunu belirterek, bugüne kadar koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısının da 3 olduğunu ifade etti.
Ünlü, sürecin şeffaf şekilde yürütüldüğünü de savundu.
BALLIDAĞ, UĞURLU VE TIP FAKÜLTESİ
Daday Ballıdağ binasında daha önceden ifade ettiği gibi deprem riski bulunduğunu hatırlatan Doğan Ünlü, binanın Orman Bakanlığı’na devredildiğini de kaydetti. Daha önceden iki defa kiralama ihalesine çıkıldığını ancak alıcı olmadığını söyleyen Ünlü, yakın zamanda yeniden kiralama ihalesi yapılacağı ve ilgilenenler olduğu yönünde bilgi aldıklarını söyledi.
Ünlü, Özel Uğurlu Hastanesi ile ilgili de: “Burası özel sektör yatırımı olarak düşünüldü ve tamamen iyi niyetle başlayan bir sağlık yatırımıydı. Buranın faaliyete geçmesini herkesten daha çok istiyoruz. Bu yatırıma ön ayak olanlara da teşekkür ediyoruz. Burada finansal sorunların yanında hukuksal sorunların da baş gösterdiğini görüyoruz. Biliyorsunuz daha önceden buranın ruhsat süresi uzatıldı. Hastanenin yeniden açılabilmesi için her zaman destek olduk. Finansal sorun ortak girişim yoluyla çözülmelidir diye düşünüyorum. Gelinen süreçte Ak Parti üzerine düşeni yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Bazı komplo teorileri üretiliyor. Siyasi-Ticari engelleme gibi söylemler var. Biz bu işi engellemeye kalksak ruhsatı uzatmazdık. Eleştirenlere diyorum ki, hiçbir yatırımın önünde engel olmadık, bırakın destek olduk. Siyasi veya ticari olarak engel olunduğunu kanıtlasınlar, kanıtlayamazlarsa haysiyetlerinden şüphe edeceğim. Bu işin sorumlusu AK Parti demek doğru değil. Bu topu sadece Ak Parti’ye atarak hastane üzerinden bizleri eleştirmeye kalkanlara da fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu.
Ünlü, Tıp Fakültesi ile ilgili de sürecin devam ettiğini, yakın sürede sonuca ulaşılacağını kaydetti.
“BUNLAR HERŞEYE KARŞI”
Maske dağıtımı noktasındaki eleştirileri de bazı rakamsal bilgiler vererek cevaplayan Doğan Ünlü, Kastamonu’ya son bir haftada 63 bin adet maske geldiğini ve bunların merkez ilçenin yanı sıra ilçelerde de dağıtımının sürdüğünü söyledi. Ünlü, muhalefetten bu yönde gelen eleştirileri de “bunlar herşeye karşı” cümleleleri ile özetledi. Diğer ülkelerdeki maske savaşlarını da hatırlatan Ünlü: “Maskeye halkımızın ücretsiz ulaşması noktasında büyük bir çaba içindeyiz. Ücretsiz maske dağıtımı başladı ve devam ediyor” dedi.
“KASTAMONU’YA 29 MİLYON TL AKTARILDI”
Süreçten en çok küçük esnafın etkilendiğini, bu etkinin azaltılmasına yönelik de paketlerin açıklandığını ve açıklanmaya da devam edeceğini söyleyen Doğan Ünlü: “21 Mart’tan bugüne yani 18 Nisan’a kadar gerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olsun, gerekse de Aile Bakanlığı olsun Kastamonu’ya toplam da 29 Milyon TL yardım gönderildi. Bunun artırılması yönünde de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
“BALTACI SÜRECİ BALTALIYOR”
CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’yı da eleştiren Doğan Ünlü şunları söyledi: “Burada Sayın Baltacı süreci baltalıyor. İyi olan bir şeyi bugüne kadar takdir ettiğini gördünüz mü? Sürekli eleştiri ve kaos ortamı yaratmak istiyor. Sadece önerge veriyor, bunların bir çoğu da duvara atılan top gibi geri geliyor. Ankara’ya git-gel yapıyor. Bizimle oturup da şunu şöyle yapalım gibi bir talebi olmadı. Her konuda sürekli eleştirisel boyutta yaklaşıyor. Muhalefet siyaseti, kaos siyaseti üzerine kurulmuş bir siyaset güdüyor” diye konuştu.
“SİYASİ VİRÜSLER TÜREDİ”
Bu süreçte siyasi virüslerin türediğini kaydeden Doğan Ünlü: “Bunlardan Türkiye’de de var, Kastamonu’da da var. Bu koronavirüsten Allah’ın izniyle kurtuluruz ancak siyasi virüslerden nasıl kurtuluruz bilmiyorum. Yapılan çalışmalarla bu süreci en iyi şekilde atlatan ülkelerden birisi olacağız” dedi.
“CUMHUR İTTİFAKI’NIN DİĞER
TARAFI NOKTASINDA ÇOK DOLUYUZ”
Cumhur İttifakı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü: “Kastamonu’da sıkıntılı bir seçim süreci geçirdik. Biz Ak Parti olarak Cumhur ittifakına son derece bağlı bir şekilde süreci yürüttük. Bunu konuşacaksak, çok konuşacağımız konu var. Galip başkanım da kendi görevinin dışında başka şeylerde yaptı, Kastamonu’daki bütün işini bitirmiş gibi gitti Bozkurt ilçemizde bizim belediye başkanımızı hedef alan mesnetsiz açıklamalarda bulundu, doğru bulmuyorum. Ama biz bunları bir mücadele şekline dönüştürmeden memleket için hizmet etme gayretindeyiz. O bunu dedi, bu bunu dedi değil, bugün birlik ve beraberlik ve birlikte çalışma zamanıdır. Zamanı ve yeri geldiğinde konuşuruz, bu konuda konuşacak çok konu var. Cumhur İttifakının diğer noktası konusunda çok doluyuz, Sayın başkanın bizden herhangi bir talebi olmadı. Veya bizim yapabileceğimiz konularda biz geri durmadık.”