3 YOL PROJESİ STOP!

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Kastamonu’da yürüttüğü en büyük projelerden İnebolu yolu, Kırık Baraj yolu ve Araç yolundaki çalışmalar ödeneksizlik nedeniyle tamamen durdu.

İl Koordinasyon Kurulu’nda bilgilendirmede bulunan Karayolları Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, her üç projeyle ilgili çalışmalara ödenek yetersizliği nedeniyle ara verildiğini söyledi.

İl Koordinasyon Kurulu’nun dünkü toplantısında Karayolları Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, çalışmalarla ilgili olarak bilgilendirmede bulundu.  Oğuzhan, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Kastamonu’da yürüttüğü en büyük projelerden İnebolu yolu, Kırık Baraj yolu ve Araç yolundaki çalışmalar ödeneksizlik nedeniyle durduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın bu yolların akıbeti ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın yanıtlaması talebiyle  verdiği soru önergesi de böylece yanıtlanmış oldu.

Karayolları Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, “Kırık Barajı Relokasyon Yolu 19,4 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol ihalesi yapılmıştı. Çalışmalara ödenek yetersizliği nedeniyle ara verilmiştir. Projede 10 bin 653 metre uzunluğunda 1 çift tünel, 288 metre uzunluğunda 1 adet aç-kapa tek tüp tünel, 515 metre uzunluğunda 1 çift viyadük, toplam uzunluğu 175 metre olan 2 adet köprü, 5 farklı seviyeli kavşak, 2 adet hemzemin kavşak bulunuyor. Kırık Tüneli’nde ise giriş sağ tüh 525 metre, giriş sol tüp 547 metre, çıkış sağ tüp 31,5 metre, çıkış sol tüp ise 100,5 metre geride kaldı” dedi.

İnebolu yolundaki çalışmalar hakkında ise Yüksel Oğuzhan, “Mevcut uzunluğu 87 kilometre olan Kastamonu İnebolu yolunun yeni proje ile 16 kilometre kısalması planlanıyor. Projenin 30 kilometresi BY-BSK, 3,2 kilometresi de BY-SK olarak önceki yıllarda tamamlandı. Kalan 37,8 kilometrelik kesimin de ihalesi yapılmıştı. Ödenek yetersizliği nedeniyle çalışmalara ara verildi. Bu kesimde toplam uzunluğu 36 kilometre olan 5 çift tüp tünel, 2×500 metre uzunluğunda gergin askılı Ersizlerdere Viyadüğü, 7 adet farklı seviyeli kavşak ve 4 adet hemzemin kavşak bulunmaktadır” diye konuştu.

Oğuzhan, Kastamonu Araç arası sathi kaplama üzerine bitümlü sıcak kaplama üst yapı yapım işinin de ödenek yetersizliği nedeniyle ara verildiğini söyledi.