8 kişiyle başladılar, 40 kişiye ulaştılar..

Taşköprü’de 8 girişimci kadın tarafından kurulan Anka Sanat Taşköprü Kadın Girişimciler Derneği, bugün 40 kişilik üye kadrosuyla çalışmalarını sürdürüyor.
Hafta sonunda İzbeli Çiftliği’nde Yusuf Öztürk’ün davetiyle biraraya gelen Anka Sanat Taşköprü Kadın Girişimciler Derneği üyeleri, Taşköprülü Sabiha Sultan ile de sohbet etme imkanı buldular.
“Taşköprü’nün kadın Anka’ları olarak bizler, geçmişle bütünleşmiş, el emeği ve göz nuru objeleri, günümüze entegre ederek, anılardan alıp gün yüzüne çıkarmayı ilke edindik” diyen dernek üyeleri, temel çıkış noktalarının hayal ve duygu dünyasıyla yeteneklerin harmanlandığı, ortaya konulan eserlere, ekonomik bir anlam kazandırmak ve yörenin tanıtımına katkı sağlamak olarak gösterdiler.
Anka Sanat Taşköprü Kadın Girişimciler Derneği, açıklamada şu ifadelere yer verdiler: “Bu misyonun, yapılacak olan olağanüstü özveri ve çalışma azmi neticesinde, Taşköprü’de yaşayan köreltilmiş yeteneklere, girişimcilik ruhunun kapılarını açarken inovasyon gücünü de pekiştireceği görüşünü taşımaktayız. Halihazırda ortaya koyduğumuz ürünler, yurt içi ve yurt dışından ilçemize gelen misafirlerimizin beğenisiyle, hızlı bir yayılma eğilimi göstermektedir. Mevcut bu hal, özgüvenimizin pekişmesine katkı sağlerken, ilçemizin tanıtımında da pay sahibi olmakta, bu değer ölçüsü her geçen gün artarak devam etmektedir. Sekiz kişilik bir çekirdek kadro ile başlayan serüvenimizde kırk kişilik üye kadrosuna ulaşmış bulunmaktayız. Derneğimize olan sempati ve güven her geçen gün artarak devam etmektedir. Kendi ayaklarımız üzerinde durma cesaretimizi, efsanevi Anka Kuşunun gizemi ile simgeleştirdik. Çünkü Anka Kuşu, herkesin peşinde koştuğu, yüksek yerleri mesken tutan ve kimseye muhtaç olmadan ayakta kalmayı başarabilen bir kuş türüdür. Bizler, serivenimize Anka’dan aldığımız ilhamla başladık. Her ne kadar o, tek başına bir simge ise de küresel dünyaya entegrasyonun, kendine özgü kuralları olduğunu da bilmiyor değiliz. Buradan hareketle, yolculuğumuza, oyun kurallarına göre oynayarak devam edecek ve sesimizi en ücra köşelere kadar ulaştıracağız. Evet, yola çıktık, yürürken döndüğümüz bize, yalnızca gölgemize eşlik ediyordu. Öyle de olmalıydı, bunu görmeseydik eğer, katma değer yaratamaz, kendimiz olamazdık. Kuraldır, yaşamın kuralı, çalışır da üreterek etrafınıza bir ışık hüzmesi yayarsanız, varlığınız bir anlam kazanır. Işte o zaman, yaşadığınız bölge için çalışan bürokratlar, aklı selim insanlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölgesine ve ülkesine sahip çıkan vatanseverler sizlerin yanında olurlar, oldular da. Bu vesile ile bizi hiç yalnız bırakmayarak, destekleri ile cesaretlendiren, Taşköprü ilçemizin Kaymakamı Sayın Zafer Coşkun Beye, Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Aslan’a, ve belediye encümeni ile personeline, özellikle teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Tabi ki, atölyemize verdiği kişisel katkısından dolayı, Sayın Av. Ali Şamil Üçüncü’ye de özel bir teşekkürümüz olacaktır. Ayrıca; bugün bizleri kahvaltıya çağırma nezaketini göstererek onurlandırıp, cesaretimizin pekişmesine önemli katkı sağlayan Sayın Yusuf Öztürk Beye ve eşi ile, bugünü bizlerle paylaşan hemşehrilerimize Anka Sanat adına gönülden teşekkürü bir borç biliriz.”