“Kent Estetik Kurulu”

MUSTAFA AFACAN

Toplumun ekonomik darboğaz ve pandemi arasında sıkışıp kaldığı bir dönemde “tarihi miras” güzergahındaki konuları gündeme getirmek elbette bir nevi “fantezi”, başat dert “ekmek”, “taş, ahşap, bitki” önceliği çok ama çok gerilerde?…

Geçtiğimiz günlerde şehrimizde yapılan Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı’ndan kalan artçı sarsıntılara yorun aşağıdaki satırları.

“Kent Estetik Kurulu” misal…

Son yıllarda büyüklü küçüklü kimi belediyelerin gündeminde, şehir estetiğine ortak akıl imecesinde yön vermek amacıyla bir bir kuruluyorlar, verilen kararla aslına uygun olarak sahaya yansıtılır yansıtılmaz ayrı mevzu.

Geçtiğimiz ay…

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan “Kent Estetik Kurulu” ilk toplantısını yaptı; şehrin estetiği, tarihi ve doğal değerlerine uygun ilke kararları alınması; meydan, bulvar, ana cadde, ana yollar ve sokaklarda, ilgili ve yetkili birimlerin katılımıyla çözüm üretmek, görüş bildirmek ve kararlar alınması amaçlanıyor. Toplantıya büyükşehir belediyesi, üniversite, karayolları bölge müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, mimarlar odası, Van Kültürünü Varlığını Koruma Bölge Kurulu, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile İpekyolu, Tuşba ve Edremit belediyelerinin temsilcileri katıldı.

Haziran ayında…

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda “Kent Estetik Kurulu Çalışma Esas ve Usullerine İlişkin Yönetmeliği’nin 5. Maddesinin 1. Bendinde değişiklik yapılmasına” karar verildi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği temsilcileri kurula alınarak toplam üye sayısı 16’dan 20 kişiye yükseltildi.

Mart ayında…

Taşköprü Belediyesi Meclis Toplantısı’nda “Taşköprü Belediyesi Mimari Estetik Komisyonu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliği” uygun bulundu, açık oylama sonucu kabulüne oy birliği ile karar verildi.

Tarih vermeyeyim…

Kastamonu Belediye Meclisi’nde “Kent Estetik Kurulu” yönetmeliği kabul edildi, komisyonun belediye başkan yardımcısı başkanlığında, çevre ve şehircilik müdürlüğünden görevlendirilecek iki kişi, mimarlar odasından görevlendirilecek en az 10 yıl tecrübeli bir mimar ve üniversiteden görevlendirilecek bir teknik eleman olmak üzere toplamda 5 kişiden oluşması kararlaştırıldı, tüm projelerin evvela Kent Estetik Komisyonu’ndan geçmesi, ardından belediye tarafından onaylanması amaçlandı.

Tarih vermeyeyim…
“Kastamonu Kent Estetik Kurulu” yürürlükten kaldırıldı.

Elbette gerekçeleri vardır…
Belki işlevsizdi, zaman kaybıydı, yerine daha iyisi konuldu; bilmiyoruz.

Gerçi…
Ne dertlenen ne de itiraz eden var şehrimizde “estetik kurulu” olmamasından.

Fuzuliymiş demek ki…
İyi yapmış belediye.

(Kurulduğunda kimse alkışlamadı…
Kaldırıldığında kimse üzülmedi.

Mevzu bile olmadı…
Ne varlığında ne yokluğunda.

Oldu…
Bitti.

Doğana gülmez, ölene ağlamaz…
Duyarsız Kastamonu.)

 

MUSTAFA AFACAN