“Affedin beni”

Şeker pancarı ile ilgili Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmalarla hatırlanan eski Milletvekili Mehmet Yıldırım da dün Şeker Fabrikası önünde bir konuşma yaptı. 2015 genel seçimleri öncesinde partisi CHP’den AK Parti’ye geçtiği için alandaki bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılaşan Mehmet Yıldırım, “Affedin beni” diyerek bu seçimi Uğurlu Hastanesi için yapmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Fabrika önündeki basın açıklaması programına Kastamonu Kalkınma Vakfı toplantısından çıkarak geldiğini söyleyen Milletvekili Mehmet Yıldırım, “Orada tartışmalı, önemli konuşmalar yaptık. Şeker Fabrikası sorununu gündeme getirdik. Milletvekilliğim döneminde, sizin seçtiğiniz milletvekili olarak sizlere sarımsaktan sonra pancarla da kürsüye çıkacağımın sözünü vermiştim. Kürsüye pancarla çıkarak, dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan’a elimde şeker pancarıyla seslendim. Oturumu Ali Dinçer yönetiyordu. ‘Bu çükündürü indir artık’ dedi. Ben de ‘Bu çükündürü bunlar tanımıyor Cargill’in mısırını tanıyorlar, şeker fabrikalarını kapatmak istiyorlar. Fabrikayı satamazsın, işçiyi çiftçiyi sokağa atamazsın. Sen Kasımpaşalı’ysan ben Taşköprü Germeçli’yim” demiştim. 10 yılın üstünde zaman geçti. Gündem yine geldi şekere. Ben KKV toplantısında, Şeker Fabrikası’nda miting var oraya gidiyorum dedim. Oradan söz alan milletvekili oraya neden gidiyorsun sen hani partinden istifa etmiştin ve AK Partili olmuştun dedi. Ben, Cumhuriyet AK Partili değilim, Cumhuriyet Halk Partiliyim dedim. Ben özümden, Mustafa Kemal’den kopmadım. Ben yolumdan ayrılmadım. Ben Özel Uğurlu için gittim. Gönlüm başka, gövdem başkaydı. Affedin beni. Ben millet için varım. Sizin için varım. Siz burada pancar direnişi yaparken ben orada oturup, kahvemi yudumlayamazdım. Bazılarınız bunu çok görebilir. Aranızdan birisini duydum ‘satıldın’ dedi. Mehmet Yıldırım’ı satın alacak akçe daha yoktur. Mehmet Yıldırım’ın şu anda bindiği arabanın plakası 06 CHP 37’dir” şeklinde konuştu.

Mehmet Yıldırım, konuşmasında ayrıca önceki akşam Kastamonu’ya gelen Başbakan Binali Yıldırım’a da şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi gerektiği yönünde bilgi verdiğini ve bu satışın durdurulmasının elzem olduğunu aktardığını da söyledi.