Afiliasyon için top Ankara’da

  • Süreci başlatan ön protokol imzalandı

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi ve Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin işbirliği içerisinde çalışmasını sağlayacak afiliasyon sürecinin başlaması ile ilgili ön protokol dün imzalandı.Afiliasyon süreci tamamlandığında Kastamonu’daki sağlık hizmeti ikinci basamaktan üçüncü basamağa terfi etmiş olacak.

  • Tıp öğrencileri seneye Kastamonu’da

Ön protokolü imzalanan süreç tamamlandığında Devlet Hastanesi’nin yanı sıra Rehabilitasyon Merkezi de Tıp Fakültesi’yle işbirliği içinde hizmet verecek. Göreve başlarken gösterdiği ilk hedefe yoğunlaşarak somut gelişme sağlayan Rektör Topal, şu anda Ankara  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde öğretim gören Kastamonu Tıp öğrencilerini seneye Kastamonu’ya almayı planladıklarını söyledi.

  • Konuya sahip çıkılması gerekiyor

Rektör Topal, konuya sahip çıkılması gerektiğini de şöyle hatırlattı: “Afiliasyon süreci devam eden bir süreçtir, ne zaman bitecek olduğunu bizler bilemiyoruz. Bugün itibariyle Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite olarak bu işi istiyoruz. Bundan sonraki süreç bizim tamamen bizim dışımızda. Bu Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olan bir şey. Burada elbette ilin de sahip çıkması gerekiyor.”

  • Ortak çabanın sergilenmesini bekliyoruz”

“Tıp Fakültesi Hastanesi niye açılmıyor, niye bir hastanemiz yok, hastalarımız niye Karabük’e gidiyor, gibi söylemlere karşın üniversitemiz ve Sağlık Müdürlüğü iradesini ortaya koydu” diyen Rektör, Bizim Kastamonulu siyasilerden, Kastamonulular’dan, STK’lardan ve diğer muhataplarımızdan isteğimiz bu yöndedir. Artık ortak bir çabanın sergilenmesini bekliyoruz. Bu bizim için önemlidir” diye konuştu.

 

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi ve Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin işbirliği içerisinde çalışmasını sağlayacak afiliasyon sürecinin başlaması ile ilgili ön protokol dün imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın ev sahipliğinde Kuzeykent’teki Rektörlük binasında gerçekleşen protokol imza törenine Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler, Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Muhammed Zahid Kaya, Kastamonu Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Serdar Bozkurt, Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Davut Döner katıldı.

Afiliasyon süreci tamamlandığında Kastamonu’daki sağlık hizmeti ikinci basamaktan üçüncü basamağa terfi etmiş olacak.

PROF. DR. AHMET HAMDİ TOPAL

Süreç hakkında bilgi veren Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Hamdi Topal, şunları söyledi:

“Uzun zamandır gündemde olan Kastamonu Tıp Fakültesi ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kastamonu Devlet Hastanesi arasında afiliasyon sistemini başlatmak üzere bugün protokol imzaladık. İnşallah atılan imzalarla birlikte en kısa sürede afiliasyon sistemi gerçekleşir. Kastamonu’da Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kavuşmuş olur. Hem de yeni hastanemiz inşallah hem yeni hekim kadrosuna hem de daha geniş imkanlara Eğitim ve Araştırma Hastanesi sayesinde kavuşmuş olur. Biz, ilk etapta başladığımız zaman Devlet Hastanesi afiliasyonu için başlamıştık. Ama ikinci olarak Fizik Tedavi Hastanesi’ni de eklemiş olduk. Dolayısıyla bugün itibariyle bizim Sağlık Bakanlığı’na ve YÖK’e gönderecek olduğumuz ön protokolde Devlet Hastanesi ve Fizik Tedavi Hastanesi yer alıyor. Üniversitemiz 2016 yılında kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren Tıp Fakültesi var. Tıp Fakültesinin sürecini şehrimiz bizler kadar biliyor. Uzun yıllara yayılmış bir süreç oluşmuş. Şuan itibariyle bizim hedeflerimizde öncelikle afiliasyon sürecini başlatarak hastanelerimizin üniversite bünyesinde toplanmasıdır” dedi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencileri Kastamonu’ya getireceklerini de söyleyen Rektör Topal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıp Fakültesi dekanımızla yaptığımız planlamada, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’yle yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde eğitim gören öğrencilerimiz bulunuyor. Bu öğrenciler bu yıl itibariyle üçüncü sınıfta okuyorlar. Bu yılda yeni gelen 72 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizi inşallah yapacak olduğumuz çalışmayla önümüzdeki yıl buraya almak istiyoruz.  Bu öğrencilerimizi buraya alabilmemiz için her şeyden önce iki tane temel meselemiz var. Birincisi fiziki mekan, ikincisi de akademik kadro. Morfoloji binasının şuan bütçe kısıtlılığı sebebiyle bitmesi mümkün gözükmüyor. Fiziki mekan olarak biz inşallah üniversitesi içerisinde yeni alternatif mekanlar oluşturarak bu öğrencileri buraya almaya yönelik fiziki mekan ihtiyacını karşılayacağız. Tabii ki sadece bunun içerisinde derslik olmayacak. Laboratuar ihtiyacı malum ve bir takım temel tıp bilimlerine ilişkin araçlar olması gerekiyor. Morfoloji binasının da hızlı bir şekilde bitmesi için gereken çabayı göstereceğiz. İkinci olarak ise yeterli akademisyen kadrosuna ulaşmamız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla 52 veya 64 civarında bir hoca olması gerekiyor. Muhtelif ana bilim dallarında değişik düzeylerde akademik kadroyu oluşturmak için bugün itibariyle çalışmaya başlıyoruz. İnşallah yakın zamanda yapacak olduğumuz akademik kadro ilanlarıyla birlikte ihtiyaç duyulan alanlarda akademik kadronun zenginliğini oluşturmaya yönelik bir çabanın içerisinde olacağız. Afiliasyon süreci devam eden bir süreçtir, ne zaman bitecek olduğunu bizler bilemiyoruz. Ama biz, bugün itibariyle Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite olarak bu işi istiyoruz. Bundan sonraki süreç bizim tamamen bizim dışımızda. Bu Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olan bir şey. Burada elbette ilin de sahip çıkması gerekiyor. Bu zamana kadar sürekli tekrarlanan Tıp Fakültesi Hastanesi niye açılmıyor, niye bir hastanemiz yok, hastalarımız niye Karabük’e gidiyor, otogardan kalkan otobüslerde hastalarda var gibi söylemlere karşın üniversitemiz ve Sağlık Müdürlüğü iradesini ortaya koydu. Bizim Kastamonulu siyasilerden, Kastamonulular’dan, STK’lardan ve diğer muhataplarımızdan isteğimiz bu yöndedir. Artık ortak bir çabanın sergilenmesini bekliyoruz. Bu bizim için önemlidir”

Tıp Fakültesi’ne gelen doktorların Devlet Hastanesi’nde görevlendirilme konusuna da değinen Rektör Topal, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bizim şuan itibariyle Tıp Fakültemiz için 18 akademik kadromuz bulunuyor. Bunların klinisyen olanları Sağlık İl Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz istişare neticesinde Devlet Hastanesi’ne görevlendirdik. Bunlar hastanenin hekim kadrosunda bulunuyor. İlaveten afiliasyon süreci devam ederken alacak olduğumuz her akademik kadroyu da yine hastanemize görevlendireceğiz. Mevcut hastane devlet hastanesi olarak devam etse bile bizim kadromuza gelen akademisyenler aynı zamanda hastanemizin hekim kadrosunda yer alacak ve hastanemizin hekim ihtiyacına da önemli bir katkı da sağlamış olacak. Bu yüzden de kadro ilanına çıkmayı önemsiyoruz ve hızlı bir şekilde ilana çıkmayı hedefliyoruz”

Tıp Fakültesi olarak inşa edilen ve yarım kalan hastane binası hakkında ise Rektör Topal, “Morfoloji binasını bitirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimizi alabilmek için hem fiziki ortamları çözeceğiz hem de kadro etkinliğini sağlayacağız. İnşallah ilimizin de bizlere desteğini bekliyoruz. En kısa sürede burayı eğitim yuvası haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Mevcut Tıp Fakültesi olarak yapılan yerde 4 tane blok bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Morfoloji eğitim binası. Diğer üç tanesinden bir tanesi hemşire lojmanları olan ve bugün itibariyle işlevini kaybeden bir bina. Oranın ne şekilde değerlendirileceği konusunu önümüzdeki süreçte bakacağız. Ama diğer iki blok için süreç devam ediyor. Bugün itibariyle o iki blok için şunları yaparız demek mümkün değil. Şuan itibariyle kullanılabilir bir hali yok binaların. Bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekiyor. Onun için o binaların ne olacağı hususunda çalışmalarımız sürüyor” açıklanmasında bulundu.

 

SADETTİN YAZI

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr.Sadettin Yazı da afiliasyon süreci hakkında şunları söyledi:

“Kastamonu’da uzun süredir gündemde olan afiliasyon ve Eğitim Araştırma Hastanesi olma süreci ve Tıp Fakültesi süreci için bir süredir adım atılamıyordu. Sağlık Müdürlüğü olarak her türlü girişimde bulunmamıza rağmen bu süreç uzadı. Yeni rektörümüzün göreve başlamasıyla birlikte afiliasyon heyecanı bize de yansıdı. Hızlı bir şeklide süreci ilerlettik ve bugünlere geldik. Bundan sonraki süreç önemli. Biz, burada ön protokol imzalıyoruz. Bu protokol daha sonra YÖK’e ve Sağlık Bakanlığı’na gidecek. Oradaki onayla birlikte bu süreç tamamlanacak ve Eğitim Araştırma Hastanesi hizmete girecek. Bu süreç yine belirli bir zaman alacak, ama bu heyecan ve birliktelik, sinerji olduktan sonra bu süreci biz hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bu sürecin buraya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bundan sonraki sürecinde tamamlanması noktasında özellikle Ankara’daki desteklerini sayın vekillerimizden, sayın valimizden ve diğer ilgililerden bekliyoruz. İnşallah elbirliğiyle bu güzel hizmeti Kastamonu’ya sunmaktan mutlu olacağız. Bunda imzamızın da olmasından ayrıca mutluluk duyuyorum. Çünkü Kastamonu’nun uzun süreli bir hayalini gerçekleştirme noktasında adım atmak bize nasip oldu. Hayırlara vesile olsun.”

PROF. DR. OSMAN GÜLER

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Osman Güler de şöyle konuştu:

“Afiliasyon süreci tamamlandığında artık elimizdeki sağlık hizmeti, ikinci basamak sağlık hizmetinden üçüncü basamak sağlık hizmetine terfi etmiş olacak. Türkiye’nin değişik yerlerinden afiliye olan hastanelerimiz var. Ama burada önemli olan ekibimizin uyum içerisinde çalışmasıdır. Bu çalışmanın devam etmesini istiyoruz. Bu durum süreci inşallah çabuklaştıracak. Biz, inşallah bununla birlikte Kastamonu’nun sağlık hizmetini en iyi şekliyle yükseltmeye çalışacağız. 2. basamak hizmet, artık 3. basamak hizmete terfi etmiş olacak. Bunun getirdiği, daha ayrıntılı hizmetler gündeme gelecek, ona göre kadrolar oluşturulacak. Netice itibariyle bunların hepsi hastalarımıza ve Kastamonu ilimize olumlu bir şekilde yansıyacak. İkinci basamak sağlık hizmeti dediğimiz zaman akademik kadro olmadan sadece uzman hekimlerin olduğu hizmeti kastediyoruz. Fakat üçüncü basamak olduğu zaman eğitimde işin içine giriyor, eğitim araştırmada işin içine giriyor. Bilhassa üçüncü basamak sağlık hizmeti, bir hastanın gidebileceği son nokta olarak algılanıyor. Yani Ankara’daki bildiğimiz büyük hastaneler de üçüncü basamaktır. Bunun daha ötesi yoktur. Bir yandan asistanlar alınmış olacak, uzmanlık eğitimleri verilmiş olacak, öğrenciler gelecek. Bunların olabilmesi için de uygun hekim kadrosunun oluşması gerekiyor. Bu kadroda oluştuktan sonra komplike bir yapı olarak üçüncü basamak sağlık hizmeti haline gelecek. Bu da hasta açısından daha tatmin edici ve teferruatlı bir sağlık hizmeti olmuş oluyor.”

 

ERHAN VEREN