Ahşabımız var biz yokuz…

nd ferhan 1İçimdeki odun sevgisinin dışa yansımasıdır yoksa Kastamonu sevgisidir bilinmez CNR’de düzenlenen ve kişisel bazda kaçırmamam gerektiğine inandığım Uluslararası Mobilya Fuarında soluğu aldım. Ne de olsa bizim ürünlerimiz de olacaktı… Ndesing firmasının masif ürünlerini görmeden Kastamonu kokusunu içime çekmeden gezmeye başlamamak gerekiyordu. Firma sahibi, aynı zaman da MOSFED (Mobilya Dernekleri Federasyonu) Başkanı Sn. Ahmet Güleç Beyefendinin çabaları takdire şayandı. Bu fuar onun eseri desem az bile zira daha fuar bitmeden firma sahipleri seneye yapılacak fuar için yerlerini ayırtmaya başlamış bile… Kastamonu’dan fuar için gelen yegâne ben varmışım hatta Cuma günü Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu Ndesing firmasını özel olarak ziyaret etmiş. Ekonomi Bakanımız Sn. Mustafa Elitaş açılışı yaptıktan sonra ziyarette bulunmuşlar. Bursa Valimiz Sn. Münir Kataoğlu ise fuarın ikinci günü gelmişler.
Ben ise en azından Emitt’e gidenleri beklerdim. Şahane stantlar muhteşem ürün yelpazesi vardı. Kimi firmalar sipariş almaya yetişemez hale gelmişlerdi. Ahşap fuarı için emek verdiğim günden bu tarafa bizimde bu gibi fuarlarda olmamızın kısa vadede müşteri potansiyelini arttıracağını söyleyen biri olarak iç sesim nasıl da haklısın dedi. Daha az emekle daha geniş kitlelere ulaşmak budur. Fuar organisyonu zaten gayet düzenliydi.

IMG-20160130-WA0008Her firmanın ürün kataloğu, broşürü ve ilgilileri yaka kartınızda ki unvanınıza bakıp sizi ona göre bilgilendiriyordu. Hatta Fuar yaptığımızı öğrenen bazı firmalar katılmayı bile istediler… Malzeme bazında tanınıyoruz hala ustalarımızla ve ürünlerimizle tanınmıyoruz. Ndesing firmasının kataloğundaki masif ürünleri saymazsak tabii ki… 100 bin tl lik ürünlerin kapış kapış satıldığını görünce içim acıdı. Mobilyalara göre süslenen tavanlar sanki yeni bir dünyaya girmiş gibi kurulan stantlar işinde profesyonelleşmiş çalışanlar… Hatta bizim fuar için düşündüğüm canlı klasik müziği orada görünce ayrı bir sevindim. 520 ye yakın firmalı ülkenin tek uluslararası mobilya fuarını da bu şekilde geride bırakmış oluyoruz.
İddiamız varsa ahşapla ilgili emeğimizin de bu doğrultuda olması gerektiğine inanıyorum. Paranın kokusunuz ve sıcaklığını cebimizde hissetmek istiyorsak oyunu kurallarına göre oynamalı sektörün yeniliklerini takip etmeli sahip çıkmalıyız yoksa dokumada kaçırdığımız treni ahşapta da kaçırabiliriz…