Antikor testine hazır olun

Vatandaşların Covid-19 hastalığı ile ne oranda karşılaştıklarının tespiti için Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Yaygın Test Uygulaması ilimizde de gerçekleştiriliyor. TÜİK tarafından rastgele belirlenen 1816 adreste 12 günlük süre içerisinde belirlenen her haneden 1 kişiye Sağlık Müdürlüğü Filyasyon ekipleri tarafından PCR testi (Burun-boğaz sürüntüsü) ve Antikor (Elisa) testi yapılacak.

 

Sağlık Bakanlığımız ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Koronavirüs (Covid-19) bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan ve yaklaşık 153 bin kişiye yönelik gerçekleştirilecek olan Yaygın Test Uygulaması (burun-boğaz sürüntüsü-PCR ve Antikor-Elisa) ilimizde de başlatıldı.

Uygulama kapsamında ilimiz genelinde TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından rastgele belirlenen adresler olmak üzere 1816 adreste tarama yapılması planlandı.

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekipleri tarafından kişilerin rızası dahilinde her haneden (1) bir kişi olmak üzere vatandaşlar adreslerinde ziyaret edilecek.

Ekipler önce vatandaşlara kendilerini tanıtıp kimliklerini gösterecekler ve ardından çalışma hakkında bilgi verip, PCR testi için sürüntü, ELİSA testi içinde kan örneği alacak.

Bu kapsamda planlanan test çalışması 12 gün içerisinde yapılacak. Yapılacak testler vasıtası ile vatandaşların Covid-19 hastalığı ile ne oranda karşılaştıkları tespit edilebilecek.

Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bu çalışmalara katkı vermek üzere TÜİK tarafından tespit edilen adreslerde ikamet eden vatandaşlarımıza anlayışlarından ve çalışmalara verecekleri desteklerden dolayı teşekkür ederiz” denildi.