KÜ’lü öğrenciler Teknofest’e katılıyor

Kastamonu Üniversitesi Andromeda İnsansız Hava Aracı takımı, TÜBİTAK ve TEKNOFEST tarafından düzenlenen bu seneki Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması’nda ilk aşama olan Kavramsal Tasarım Raporu’nu başarıyla geçti.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinin Robotik Kulübü bünyesinde kurduğu “Andromeda İnsansız Hava Aracı Takımı” üretecekleri İnsansız Hava Aracı “ALYA” ile ilk defa bu sene yarışmaya katıldılar.

ALYA, otonom olarak keşif yapma yeteneğine ve tespit edilen hedefe yük bırakabilme özelliklerine sahip bir insansız hava aracı olarak tasarlandı.

TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorisinde düzenlenen 5. Uluslararası İnsansız Hava Aracı yarışmasının ilk aşamasını sabit kanat kategorisini başarı ile geçti. Düzenlenen yarışmaya 12’si yurt dışından olmak üzere 336 takımın başvuru yaptı. Takımların sunduğu kavramsal tasarım raporları kurul tarafından değerlendirildi ve 8’i yurt dışından olmak üzere 200 takım, 70 ve üstü puan alarak ikinci aşamaya geçti. Bu yarışmada Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden oluşan “Andromeda İHA Takımı”  ilk 200 takım arasına girdi. İlk aşama olan Kavramsal Tasarım Raporu’ndan 80 puan alarak58’inci sırada ikinci aşama olan Detaylı Tasarım Aşamasına katılmaya ve 8 bin TL’lik İHA geliştirme desteğini almaya hak kazandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Öztürk, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Ada, Akademik danışman Doç. Dr. Salih Görgünoğlu ile Akademik sorumlu Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akkaş öncülüğünde yarışmaya katılan ve ilk aşamayı başarı ile geçen Andromeda İHA Takımı, 15-20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Allaben Gölet’inde düzenlenecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalini sabırsızlıkla bekliyor.

 

BÜŞRA SARIDOĞAN