Atatürk Anıtı’na 8 Mart çelengi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kentimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Bu kapsamda ilde faaliyet gösteren kadın dernekleri ve siyasi partilerin kadın kolları tarafından dün Cumhuriyet Meydanında Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Çelenk sunma töreninde konuşan kadınlar adına ortak bir açıklama yapan Birsen Çokgürses, Bu gün insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’ da çalışma koşullarını protesto eden tekstil işçisi 129 kadın yanarak can vermiştir. İşte bu tarih Kadınlar Gününün başlangıcı olarak kabul edildi” dedi.

Türk kadınlarının Atatürk sayesinde dünyada hiçbir kadına nasip olmayacak şekilde onurlandırıldığını da söyleyen Çokgürses, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık ülkemizde kadın nüfusunun tümü olmasa da bir kısmı yaşamı sorgulayabiliyor. Daha insancıl, sevgi ve barışla yaşanabilecek bir dünya için uğraş veriyor. Amaç tüm kadınlarımızın bu bilince ulaşmasıdır. Bunun ilk koşulu kadınların özgür, çağdaş ve eşit şartlarda eğitilmesidir.

Bu güzel yurdumuzda kadın erkek omuz omuza, mutlu ve umutlu yaşamak hepimizin hakkıdır. Ancak kadın cinayetlerinin, kadına şiddet ve tacizin olmadığı, kız çocuklarının kesinlikle çağdaş normlarda eğitildiği, cinsel ve sosyal ayrımcılığın yapılmadığı, yasal hakların eşit dağıtıldığı bir toplumda yaşamak dileğiyle umutlarımızı birlikte büyütelim. Unutmayalım. Hayat emek verdikçe güzelleşir”