Atıksu Arıtma’ya ilk kazma Nisan’da

Dereköy mevkiinde 48 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan Atıksu Arıtma Tesisi projesinde yapım çalışmalarına bir aksilik olmadığı taktirde nisan ayı içerisinde başlanacağı bildirildi.

 

İstanbul ve Adana’daki atıksu arıtma tesislerinde incelemelerde bulunan Kastamonu Belediyesi Proje Uygulama Birimi önceki gün ‘Proje Uygulama BirimiRol ve Sorumluluk’ toplantısını müşavirlik firması öncülüğünde önceki gün gerçekleştirdi.

Toplantıda Atıksu Arıtma Tesisi’yle ilgili izlenilecek yolun detaylarıyla tekrar gözden geçirildiği,yaklaşık 100 Milyon TL’lik dev projenin inşaatının bir aksilik olmadığı taktirde Nisan ayı içerisinde başlayacağı belirtildi.

Dereköy mevkiinde belirlenen 48 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olanAtıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında 1. kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp, 2. kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacak.

Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği projesinin finansmanının yüzde 85 Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u da Kastamonu Belediyesi tarafından karşılanacak.

Tesis çamur havuzunda oluşacak metan gazından elektrik üretimi sağlayacak ve kendi elektriğinin yüzde 75’ini üretecek.