Azdavay-Pınarbaşı bölgesinde YENİ BİR ROTA: Nalbant Kanyonu

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, Trakya Kanyon Topluluğu ile birlikte Azdavay Nalbantoğlu Mahallesi ile Pınarbaşı Ilıca Köyü arasındaki 7 kilometrelik Nalbant Kanyonu’nu geçmeyi başardı.

Bu kanyonun bölgede şu ana kadar geçilemediğini ifade eden Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, kanyonu birlikte geçtikleri ekipte yer alan uzman kişilerin Nalbant Kanyonu’nun Türkiye’deki en güzel ve en temiz kanyonlardan birisi olduğunu söylediklerini belirtti.

Başkan Civelek, açıklamasında şunları söyledi:

“Bölgemizde şu ana kadar geçilememiş olan Nalbant Kanyonu artık Trakya Kanyon Topluluğu’ndan sevgili Murtaza Tekkılıç, Mehmet Ali Karakaya, Özgür Duman, Serpil Ertan ve hemşehrimiz Nihan Cebeci’nin uzmanlıkları eşliğinde geçildi. Azdavay Nalbantoğlu Mahallesi ile Pınarbaşı Ilıca Köyü arasındaki 7 kilometrelik kanyonu başarı ile geçmiş bulunuyoruz. Türkiye’deki bütün kanyonları geçmiş olan Trakya Kanyon Grubu üyeleri Nalbant Kanyonu’nun kanyon turizmi için en güzel ve en temiz kanyon olduğunu ifade etti. Bu durum bizleri çok mutlu etmiştir. Bu kanyonun keşfedilmesinde bizlere destek veren Trakya Kanyon Gurubu’na ve İsmail Menteş’e teşekkür ederim” dedi.

Kanyonu ilk geçen ekibin içerisinde yer alan Osman Nuri Civelek, kanyonun 3 kilometrelik mesafesinin muhteşem doğal havuzlardan oluştuğunu ve bu durumun doğal bir aquapark hissi uyandırdığını da söyledi.

Kanyonun keşfinde yer alan Nihan Cebeci ise açıklamasında, “Evet artık bu kanyonun bir adı var. Nalbant kanyonu. B keşifte yer almak çok gurur verici. Kanyonlar benim için bir tutku. Yeni bir kanyon keşfinin parçası olmak ise çok hoş bir duyguymuş. Ama bunun bir arkası var, alt yapısı, emeği, birlikteliği, ruhu var. Bu ruha emek katan Trakya Kanyon Kulübü arkadaşlarım, Azdavay Belediyesi’nin kıymetli yetkilileri, iyi ki varsınız ve biz iyi ki bu nefes kesen kanyonu keşfettik” dedi.