Babaş’ın aklı “çöp-enerji”de

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde toplanan çöplerin iki yıldan bu yana enerji üretiminde kullanılamayışından dert yandı, “Belediye olarak bu işin üstünden geleceğiz” dedi.

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastanomu Şubesi’nin kongresinde konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde toplanan ilçe çöplerinin enerji üretiminde kullanılması gerektiğini, iki yıldan bu yana bunun başarılamalışından dert yandı.
Babaş, “Çöp velinimet. 19 ilçeyle birlikte Kastamonu Mahalli İdareler Birliğini kurduk, fakat hâlâ çöpü üretime çeviremedik. 2 yıldır çöpü elektrik enerjisine çeviremedik. 200 ton çöp topluyoruz. Çöpün içerisinde yonga ve dal kırığı olduğu zaman iyi bir enerji kaynağı haline geliyor. Yılda 4 milyonluk enerji sistemimizi çeviriyor. Ne yazık ki bir türlü çöpü enerjiye çevirmeyi beceremedik. Belediye olarak bu işin üstünden geleceğiz” dedi.
KÖYDEN KENTE GÖÇ
“Başı ağrıyan da, dişi ağrıyan da muhtara geliyor. Belli başlı hizmetler Türkiye’de hızla gerçekleşiyor. Muhtarlarımız, Cumhurbaşkanımızla bire bir görüşüyor. Şimdi ve gelecekte muhtarların önemi çok büyük. Muhtarlar mihenk taşıdır” diye başladığı konuşmasında Kastamonu’daki köyden kente göç konusuna vurgu yapan Babaş, “2014’te 5 bin, 2015’te 7 bin, 2016’da 3 bin 500 kişi köyden şehre geldi. Kastamonu merkezi gittikçe büyüyor. Büyüme hızı yüzde 7’dir.. Vatandaşlarımızı köyde tutmak mümkün değil. Halkımızı doğduğu yerde doyurmak lazım. En büyük problem köyde yaşayana kız vermiyorlar. Ne zaman ki biz köye kız verdirebilirsek, problemi çözmüş oluruz” şeklinde konuştu.
Konuşmasını, “Tarlalarımızı etkin bir şekilde kullanmalıyız. Tarım arazilerimizi nasıl ranta çevirebiliriz düşüncesinden uzak durmamız lazım. Tarım alanında devletin teşviklerinden yararlanabiliriz. Sulu tarım ve kapalı sistem konusunda bilinçlenmeliyiz. Hayvancılıkta, tarımda, köylerdeki sosyal yatırımı arttıracak yatırımlar yapabilirsek köydeki problemi çözeriz” diye sürdüren Tahsin Babaş, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“BİR GÜNLÜK ÇALIŞMA BİLE ÖNEMLİ”
“Muhtarlar bölgenin oyuyla muhtar seçiliyor, kimsenin atamasıyla muhtar olmuyor. Muhtarlarımız kimseden çekinmesin. Bulunduğunuz köyün hakkını muhtarlarımız aramalı. Köylere ayrılan ödenek de bu sene fazla. Mühim olan verimli çalışma. Kastamonu’da çalışma süresi kısıtlıdır. Havada güneş görüldüğü zaman işler yapılmalı. Kastamonu coğrafyasında bir gün bile olsa çalışmanın önemi çok büyük. Grup yolları tamamlanınca diğer yollar da yapılacak. Yol açılmadan önce yollarımızı çamurdan ve tozdan kesmeliyiz.
“KANALİZASYON”
“Kanalizasyon şebekeleri çevre kirliliğine neden oluyor. Artırma yapamadığı sürece dereleri kirletiyor. Kirliliğin önlenmesi için çözümler bulunmalı. İçme suyu olmayan köyümüz kalmadı. Suyumuz temiz olması için dünyada uygulanan klorlamayı kullanmalıyız. Klor tesislerimiz köylerimizde kullanılıyor. İçme suyu insan hayatının gelişimini ve geleceğini etkiler.
HASTANE VE TURİZM
“Türkiye Cumhuriyet’i çok güçlü bir devlet. Sıkıntıların içinde yatırımları devam ediyor. 15 Temmuz oldu, terör saldırıları oldu ama yatırımların önü kesilmedi. İki özel hastanemiz vardı. Biri Anadolu, diğeri Uğurlu. Uğurlu Hastanesinin açılması için büyük gayret gösteriyorum. Uğurlu Hastanesine memleket meselesi olarak bakıyorum.
İlimizin önemli geleceği turizmde. Kastamonu turizm ile gelişecek. Tarihi ve kültürel dokumuz için hep birlikte çalışmalar yapmalıyız. Kastamonu’yu 3 ya da 5 yıl içerisinde Dünya Kültür ve Miras Listesinde yer aldırabiliriz. Tüm konaklarımız üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Kastamonu turizmle tanışmalı ve turizmi Kastamonu’ya çekmeliyiz. Kastamonu büyükşehir olma yolunda ilerliyor. Büyükşehir olabilecek iller arasında Kastamonu ilk otuzda yer alıyor.” CM