Babaş’tan 2 güvence

“ESNAF YAŞATILACAK”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, küçük esnafın yaşatılması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Devlet Hastanesi’nin taşınmasıyla şehirde bir sirkülasyon değişikliği olacak. Esnafımızın bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için Belediye olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

“YENİ SANAYİ, RANT SİTESİ OLMAYACAK”

Maslak Sanayi Sitesi hakkında da konuşan Başkan Babaş, “Eleştiriler yapılsın. Eleştirilere karşı değiliz. Belki bizim de unuttuğumuz noktalar olabilir. Bunları yadırgamıyoruz. Ama biz yolumuza devam ediyoruz. Burası sanayi sitesi olacak. Rant sitesi olmayacak” diye konuştu.

 

ERHAN VEREN

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 59. Genel Kurulu’nda konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, küçük esnafın yaşatılması gerektiğini belirterek, Belediye olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Kastamonu’nun hızla gelişim gösterdiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Babaş, “Özellikle küçük esnafımız kendisini her alanda geliştirmeye çalışıyor. Kastamonu küçük esnafı ile birlikte ve beraber yaşamak ve yaşatılmak zorunda. Biz her zaman esnafımızın yanındayız, yardımcısıyız. Devletin açıkladığı birçok proje ve imkân var. Ama bunları esnafımıza doğru düzgün ve objektif olarak yansıtmamız lazım. Bunun içinde bu kuruluşların biran önce devreye girmesi lazım. Özellikle yıllardır sanayi esnafı ile ilgili bir çalışma yapmamız gerektiği söyleniyor. Ben de Belediye Başkanı olduktan hemen sonra çok ciddi çalışmalara başladım” dedi.

Devlet Hastanesi’nin taşınmasıyla şehir merkezinde yaşanan sirkülasyonun esnafa olumsuz yansımaması için harekete geçtiklerini belirten Başkan Babaş, “Devlet Hastanesi’nin gitmesi ile beraber bu güzergâhtaki alışverişi nasıl koruyacağımız konusu çok önemli. Kışla Parkı’ndan dolmuşa bindiğinizde seyahat edenlerin yüzde 50’si hastaneye gidiyor. Hastane Kuzey’e gittiği zaman ana merkezdeki sirkülasyonda azalma olacak. Bunu biz nasıl kapatacağız? Onun için Güney’e ve merkeze çalışmalarımızı hızlandırdık. Şuanda sözleşmesini imzalamak üzereyiz. Saat Kulesi’nden Seyrantepe’ye bir Teleferik Projesi var. Yine merkezde Kasaplar Hali, Nasrullah Meydanı, Bakırcılar Çarşısı projeleri bitti. Bu yerlerin iyileştirilmesi için uğraşacağız” diye konuştu.

Açık Maslak mevkiine yapılması planannan yeni küçük sanayi sitesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası sanayi sitesi olacak. Rant sitesi olmayacak. Bu çok önemli. Yani öncelikle üretici olanlar burada dükkân sahibi olacak. Kaportacısı, motor tamircisi, tornacısı burada olacak. Zaten mevzuat da bu durum tek tek belirtilmiş. Mevzuat dışında bir şey yapma imkânımız yok. Biz de mevzuat doğrultusunda gerekeni yapacağız. Bunun dışında eğer açık yer kalırsa buradan dükkân sahibi olmak isteyenler, parasını ödemek koşulu ile dükkân sahibi olacaklar. Ancak üretici olmayan bu kişilere kredi verilmiyor. Ben spekülasyonlara yol açmamak adına bu açıklamaları yapıyorum. Şunu da vurgulamak istiyorum; bizim burada yaptığımız iş kesinlikle esnafın yararınadır. Bu sanayi sitesi bittikten ve herkes dükkânlarına oturduktan sonra eski sanayi hakkında da bir düzenleme yapacağız. Bunu da belirtmek isterim. Özellikle Kastamonu’nun merkezinde olan sanayilerimizin bir an önce daha etkin, daha fonksiyonel, daha konforlu bir sanayi haline getirilmesi için kolları sıvadık. Tabiki bu iş tek başımıza olmadı. Bu konuyla iştigal eden tüm unsurlarla yan yana geldik. Hep birlikte bu konuları tartıştık ve belli bir seviyeye getirdik. Şuanda yeni bir küçük sanayi yapımı için Maslak Sanayi Sitesi adını verdiğimiz bir kooperatif oluşturduk. Yapacağımız yeri de hep birlikte ortak kararla belirdik. Burada bazı spekülasyonlar olabilir ve doğaldır. Herkesin görüşü aynı yönde olmayabilir. Ama biz büyük katılımlı ve görüşlerin aynı doğrultuda olduğu yeri seçtik.”

Son günlerde bu konuda bazı spekülasyonların olduğunu da söyleyen Başkan Babaş, “Bu eleştiriler yapılsın. Eleştirilere karşı değiliz. Belki bizim de unuttuğumuz noktalar olabilir. Bunları yadırgamıyoruz. Ama biz yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Sanayi alanı olarak onaylanan 2 milyon 400 bin metrekarelik arazinin çok önemli olduğunu da söyleyen Başkan Babaş, “Her bulduğumuz yere sanayi yapma gibi bir durum söz konusu değil. Tarım arazisi ise onu tarım dışına çıkartmak öyle kolay bir şey değil. Ama bu alan incelendi ve sanayi alanı olarak Bakanlık onayından çıktı. Bu yerin etrafı da şehirleşmeye kapalı bir alan. Bu çok önemli. Çünkü iki gün sonra bakıyorsunuz ki sanayi alanı şehrin içinde kalıveriyor. Ama burası öyle değil, buranın etrafı ormanlarla kaplı. Yani burada şehirleşme imkânı yok. Bu bizim için çok önemli. Bunları düşünmek zorundaydık. Biz bu konuda sivil toplum kuruluşları ile ortak bir birlik içerisinde çalışmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Yeni sanayi sitesi konusunda esnafa da büyük kolaylıkların sağlanacağını söyleyen Başkan Babaş, “Burada küçük esnafımız için en uygun, en doğru ve en ucuz işi yaptığımıza inanıyoruz. Yerin alımı konusunda, sanayinin yapımı konusunda çok büyük imkânlara sahip olacak kardeşlerimiz. Sanayi Bakanımız söz verdi. Altyapıda yüzde 100, üst yapıda yüzde 70 destek var. Yapım işinde kardeşlerimizin ceplerinden hiç para çıkmayacak şekilde bir destek söz konusu. Biz her zaman esnafımızın yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Çünkü küçük esnaf ayakta durmalı, güçlenmeli ve istihdam sağlamalı. Yine bununla birlikte aynı yerin belli bir kısmında da Toptancılar Sitesi yapmayı düşünüyoruz. Onlarla ilgili de projemiz var. Biz şuanda projelendirmesini yapmaya başladık. Talepleri aldık. Genelde herkes normal işini görebileceği dükkânlar istemiş. Bu da çok hoşuma gitti. Kimse fazladan yer talebinde bulunmamış. Bu 700 kişinin talebi 380 bin metrekare bir alanı ihtiva ediyor. Tabi bu yolları, çevresi ve sosyal alanları ile beraber 1 milyon metrekare olmalıdır” diye konuştu.

TAŞIKO VE GÜVEN TUR’A DESTEK

Taşımacılık sektöründe TAŞIKO’ya çok ciddi manada destek vermeye devam edeceklerini de söyleyen Başkan Babaş, “Onlara bir garaj hazırlıyoruz. Her şeyi ile nizami hale getiriyoruz. Oranın değeri ölçülmez. Ama ne söz verdiysem onun peşindeyim. Orası TAŞIKO’nundur. Rahatlıkla orada görevlerini sürdürsünler. Taban kaplamasıyla, binasıyla çok muazzam bir yer oldu. Tapusunu da devraldıktan sonra tam nizami bir şekilde teslim etmek istiyorum. Bunun yanı sıra Güven-Tur’u da belli bir sisteme bağlayacağız. Yer araştırma çalışmalarımız devam ediyor. Onlara da çok güzel bir mekân sağlayacağız. Şehir içerisinde mevzuatları doğrultusunda görev yapmalarını sağlayacağız. Durakları, toplanma yerleri, sosyal tesisleri ile düzenli bir hal alacak” dedi.