“2015’te 40 milyon TL kredi kullandırdık”

Esnaf Kefalet’in Mali Kongresi yapıldı

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 59’uncu Olağan Genel Kurulu dün gerçekleşti. Kooperatif Başkanı Dursun Ergin, “2015 yılında 40 milyon TL’ye yakın kredi kullandırdık. Küçük esnaf için Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin önemi çok büyüktür. Küçük esnafımızın 150 bin TL gibi bir krediye ulaşma imkanı çok düşükken, Esnaf Kefalet Kooperatifi tüm mal varlığıyla esnafımıza kefil olması sayesinde küçük esnafımız bu krediyi kullanma imkanı buluyor” dedi.

ERHAN VEREN

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 59’uncu Olağan Genel Kurulu dün Kuzeykent Grand Moni Altın Salon’da gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kooperatif ortakları katıldığı mali genel kurulda, sadece yeni denetleme kurulunun seçimi yapıldı.

Kooperatif Başkanı Dursun Ergin’in açılış konuşması ile başlayan kongrede daha sonra yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu faaliyet raporu ile gelir gider tablosunun yanı sıra 2016 yılı tahmini bütçe onaylandı.

Kooperatifin 2015 yılında 39 milyon TL kredi kullandırdığı açıklanırken, 2015 yılı gelirinin 2 milyon 27 bin TL, aynı dönemde giderinin ise 1 milyon 355 bin TL olduğu belirtildi. 2016 yılı tahmini bütçesinde de gelir 2 milyon 363 bin TL, gider ise 1 milyon 678 bin TL olarak onaylandı.

Denetleme kurulu seçiminde de asil üyeliklere Ahmet Sarıahmetoğlu ile Mustafa Karamustafa seçildi.

Kooperatifin Kastamonu’daki küçük esnaf için büyük önem taşıdığını belirten Dursun Ergin, “Kastamonu Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak 2.Grup’ta ortak başına 150 bin TL kredi verir durumdayız. Bankaların faiz oranlarının son 1 yılda artmasına rağmen hükümetimiz bu konuda esnafımızı düşünmüş 1 yıla kadar olan kredilerde faiz oranını yüzde 4 olarak, 1 yılın üzerindeki kredilerde ise faiz oranını yüzde 5 olarak sabit tutmuş, artış yapmamıştır. 2015 yılında 40 milyon TL’ye yaklın kredi kullandırdık. Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak bugüne kadar bütün ortaklarımıza eşit muamele yapmayı, kanunun bize verdiği yetkiyi kullanarak tüm ortaklarımızın önüne açmayı, kendimize görev bildik. Küçük esnaf için Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin önemi çok büyüktür. Küçük esnafımızın 150 bin TL gibi bir krediye ulaşma imkanı çok düşükken, Esnaf Kefalet Kooperatifi tüm mal varlığıyla esnafımıza kefil olması sayesinde küçük esnafımız bu krediyi kullanma imkanı buluyor” diye konuştu.

Kooperatif ortaklarına yeni bir uygulamayla 30 bin TL faizsiz kredi kullandırabileceklerini de hatırlatan Dursun Ergin, “Hükümetimizin açıkladığı 30 bin TL faizsiz destek kredimiz var. Esnaf olanlar, bugüne kadar KOSGEB’ten destek alamayanlar ve Aralık 2015 itibariyle Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne borcu olmayanlar bu krediden faydalanabilecekler. Bu şartlara uyan ortaklarımız başvuruda bulunabilirler. Bunun haricinde tükenmeye yüz tutan mesleklerede faizsiz kredi desteğimiz sürüyor” dedi.

Yeni sanayi sitesi için Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür ettiğini de belirten Dursun Ergin, “Yıllardır sanayi sitelerinin şehir içinde kaldığını konuştuk ve Kastamonu’nun yeni bir sanayi sitesine ihtiyacı olduğu hep gündemimizde yer aldı. Kastamonu’ya yeni bir sanayi sitesi yapılması ve bu sanayi sitesinin yapılacağı yer noktasında Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın ciddi gayretleri oldu. Kendileri bu çalışmayı en kısa sürede neticelendirerek Maslak Sanayi Sitesi’ni Kastamonumuza kazandıracaklarına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Kongrede ayrıca yönetim ve denetim kurulu üyelerinin 2016 yılında alacakları aylık ücret ve huzur hakları da belirlendi.

Kooperatif ortakları yönetim kurulu başkanının maaşını 7 bin 535 TL, başkan vekilinin maaşını 3 bin 100 TL, murahas üye maaşını 2 bin 400 TL, yönetim kurulu üyesi maaşını 2 bin 200 TL, denetim kurulu üyeleri maaşını bin 100 TL, günlük net yolluk bedelini ise 225 TL olarak kabul etti.