Bahçe teline takılan yavru ayı telef oldu

  • Cide Kalafat Köyü’nde bahçe teline takılan yavru ayı, müdahalede gecikilince boğularak telef oldu. Vatandaşlar bölgeye gelen Milli Parklar ekiplerinde tel kesme makasının bulunmaması nedeniyle müdahalede gecikildiğini ve ayının can çekişerek hayatını kaybettiğini belirtti.

Cide’de bir bahçe teline takılan yavru ayı boğularak telef oldu. Edinilen bilgiye göre, Cide Kalafat köyünün 100 metre yakınına kadar gelen yavru dişi ayı, bahçe teline takıldı. Köylülerin yavru ayıyı fark etmesiyle olay hemen jandarmaya bildirildi. Jandarma ekipleri de ayının tele takılı olduğu bölgeyi çembere alıp güvenlik koridoru oluşturdu. Ardından da konu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bildirildi. Kastamonu’dan gelen Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü ekipleri, olay yerine ulaşarak tele sıkışan ayının boğularak telef olduğunu belirledi.

TEL MAKASI ZAMAN KAYBETTİRDİ İDDİASI

Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü ekiplerinin araçlarında tel makası olmaması yavru ayıya müdahaleyi geciktirdi. İlçede tel makası arayan ekipler, makasın bulunmasıyla sıkışan ayıya yaklaşık 40 dakika sonra müdahalede bulunabildi. Bazı vatandaşlarda bu duruma tepki gösterdi. Yavru ayı teller kesilerek Milli Parklar ekiplerinin araçlarıyla incelenmek üzere Kastamonu’ya götürüldü.

 

Mehmet SALMAN