Ballıdağ’ın son durumundan utanıyorum”

KAS-GEG Bilgi Birikimi Toplantıları başladı

Bilgi Birikimi Toplantıları’nın ilk konuğu olan Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, hemşerilerine “özlenen daday için sıka bir süre kaldığı” sözü verirken, ilçenin yarası Ballıdağ konusundaki düşüncelerini de paylaştı.

Ballıdağ’ın açılması için girişimleri olduğunu ancak yüksek maliyet engeline takıldığını belirten Taş, “Orası sadece Daday için değil, Kastamonu için çok önemli. 5-6 yıl içerisinde biz sonuç alacağız ve yeniden canlandıracağız” dedi.

 

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) tarafından ‘Memleketine faydalı olman için memleketini tanıman gerek’ sloganı ile düzenlenen Bilgi Birikimi Toplantıları’nın ilk konuğu Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş oldu.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) konferans salonunda düzenlenen programda Daday hakkında katılımcılara bilgilendiren ve soruları yanıtlayan Taş, önümüzdeki yıldan itibaren istenen ve özlenen bir Daday’la buluşturmanın sözünü verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KASGEG Genel Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu üç önemli hayallerinin olduğunu söyledi.

Şabanoğlu, “Kastamonu’nun kurumsal bir logosu olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için çalışacağız. UNESCO’nun 2019’u Hz. Pir Şeyh Şabanı Veli yılı ilan etmesini istiyoruz. Son olarak da Kastamonu gençlerinin önünün açılması için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Küçükşabanoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, ilçesinin gelişmesi için altyapı sorunun halledilmesi gerektiğini, bunun için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Altyapının çok riskli bir iş olduğunu söyleyen Taş, “Bunun için projeleri yaptım 33 kilometrenin 32 kilometresini yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl Dadaylıları bundan kurtaracağım ve pırıl pırıl bir Daday olacak. Daday çayının ıslahı da çok önemli. Çünkü kanalizasyon direkt olarak çayın içerisine akıyor. Şimdi kanalizasyonu şehir dışına alacağız. Oraya da arıtma tesisimizi yapacağız. Bu da turizmle ilgili önümüzün açılmasını sağlayacak” dedi.

Daday için geçmiş yıllarda çok büyük öneme sahip olan Ballıdağ’ın son durumundan utandığını ve kimsenin görmesini istemediğini belirten eden Taş, “Öğrencilik yıllarımda taksi şoförlüğü de yapıyordum. Gün içerisinde Ballıdağ’a gelen hastaları taşımaktan bıkardım. Daday’a çok büyük bir gelir kaynağıydı. Oraya gelen hastalar ölü gibi gelir 2-3 ay sonra tanıyamazdık. Türkiye’nin dört tarafından ciğerleri bitmek üzere olan hastalar iyileşip gidiyordu. Böyle bir tesis nasıl yok edildi anlamıyorum. Benim gönlümden geçen yeniden hastane yapılması. Ama ne şekilde olursa olsun Ballıdağ yeniden kazanılmalıdır” diye konuştu.

Taş, konuşmasını bu konuya devam ederek şöyle noktaladı:

“Ballıdağ’ın açılması için çok girişimim oldu. Yurt içinde, yurt dışında çeşitli derneklerle bu konuyu görüştüm. Ama yüksek maliyet çıktığı için kimse gelmek istemiyor. Ben genç arkadaşlarımın bunu başaracağını düşünüyorum. Orayı bir şekilde faaliyete geçirmemiz gerekiyor. Orası sadece Daday için değil, Kastamonu için çok önemli. 5-6 yıl içerisinde biz sonuç alacağız ve yeniden canlandıracağız”

Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, konuşmasının ardından programdaki katılımcıların Daday hakkında sordukları soruları yanıtladı ve öğrencilerin isteklerini dinledi.

Öğrencilerden ilginç sorular

– Daday da çift şeritli yollar olacak mı?

Taş: Daday- Eflani yolu çalışması sürüyor. Bitirilmesi için 12 kilometrelik bir yol kaldı. Bu yol tamamlandığında ilçenin çift şeritli yolları olacak. Ama bir şeyi de söylemeden geçemeyeceğim. Bizim Karayolları yol konusunda maalesef çok zayıf çalışıyor. İl sınırları dışına çıktığımızda sıcak beton asfaltı yapılmış çok güzel yollar görüyoruz. İnsan ister istemez düşünüyor. Bizim ilimizin yolları neden bu güzellikte yapılamıyor.

– Daday at çiftliğinde ata binmek bize çok pahalı geldi. Bu konuda ne söylemek istersiniz.

Taş: At çiftliği işletmecileriyle görüşüp öğrenci indirimi konusunda sizlere yardımcı olacağım sözünü verebilirim.

– İlçenizde yüksek okula var olan bölümlerin dışında hangi bölümlerin öncelikli olarak açılmasını istersiniz?

Taş: Tabi ilçemiz at çiftlikleriyle anıldığı için atcılık bölümü ile turizm bölümlerinin açılmasını öncelikli olarak isterim. CM