“Bayrağımızın altında kenetlendik”

“Daha güçlü şekildebiriz ve birlikteyiz”

Kastamonu’daki 30’a yakın sivil toplum kuruluşu ortak açıklamayla İdlib’deki saldırıya tepkilerini ortaya koyup, başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı’na destek verdiler. Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri tarafından okunan ortak açıklamada, “Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz” denildi.

Kastamonu’daki STK’ların birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, sabır ve dayanışma gösterdiklerine dikkat çekilen ortak açıklamada, “Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik” mesajı verildi.

Kastamonu’daki 30’a yakın sivil toplum kuruluşu ortak açıklamayla İdlib’deki saldırıya tepkilerini ortaya koyup, başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı’na destek verdiler. Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri tarafından okunan ortak açıklamada, “Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz” denildi.

Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, İdlib’deki hain saldırıya tepki göstermek için Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen Kastamonu’nun önde gelen 30’a yakın sivil toplum kuruluşunun ortak açıklamasını okudu.

Her kritik dönemde milletin ve devletin yanında durduklarını kaydeden İşeri, üstlendikleri sorumluluğun hakkını vererek hareket ettiklerini söyledi.

İşeri, vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerin ruhlarının şad olması dileğinde bulunarak: “Rabbim şehitlerimizin mekanını cennet, eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Askerlerimiz İdlib’de hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı” ifadesini kullandı.

Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünyanın sessiz kaldığına işaret eden Sedat İşeri, Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarının pek çok ülkede karşılık görmediğini dile getirdi.

Sedat İşeri şunları söyledi:

“Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuz.”

İşeri, Türkiye ve ordusunun, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde verdiğini belirterek, acımasız saldırıyı gerçekleştirenlerin bunun bedelini ödeyeceklerini, Bahar Kalkanı harekatıyla bu bedeli ödemeye başladıklarını söyledi.

“ÜLKEMİZİN MENFAATİ, HER ŞEYİN ÜSTÜNDE”

Türk milletinin her türlü zorluğu aşmasını bilen bir millet olduğunu dile getiren Sedat İşeri, mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkların bir tarafta bırakıldığını vurguladı.

İşeri, birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, sabır ve dayanışma gösterdiklerine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenab-ıHakk ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”

Basın toplantısının sonunda Nasrullah Camisi Baş İmam Hatibi Hafız Kahraman Şekercioğlu tarafından Kur’an- Kerim okundu, dua edildi. Toplantının sonunda günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Açıklamaya destek veren STK’lar;

Kastamonu Ticaret Borsası, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası, Kastamonu Kent Konseyi, Yol-İş 1 No’lu Şube, Yol-İş 2 No’lu Şube, KESOB, Ziraat Odası, HAK-İŞ, Memur-Sen, Kamu-Sen, Barolar Birliği, MÜSİAD, Muhasebeciler Odası, TOBB Kadın Girişimci, TOBB Genç Girişimci, Veteriner Hekimler Odası, Eczacılar Odası, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi, Yardım Sevenler Derneği, Köy Koop., Türk Anneler Derneği, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Şeker-İş Sendikası, İl Müftülüğü, Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Kahraman Şekercioğlu, Ulaştırma Memur-Sen.