Belediye Başkanı Vidinlioğlu: “Kastamonu bu ülkenin mayasıdır”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’nun bu ülkenin mayası olduğunu ifade ederek, Gastronomi Festivali’ne katılan konuklara, “Yemek konusunda geç kalmış olabiliriz ama yılmayacağız. Bu konuda her daim var olacağız. Her türlü desteği vermekten, taşın altına elimizi sokmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Başkan Vidinlioğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

“Coğrafi işaretli ürünler konusunda Türkiye’nin ilk üç ilinden birisiyiz. Zirveyi de zorlayacağız. Tüm ürünlerimizin patentlerini alacağız.

Kastamonu bu ülkenin mayasıdır. Bizi geçmişle buluşturan, bugün bir araya getiren ve geleceğe taşıyan yerdir Kastamonu. Geçmişte birliği, idealde ülküde birliği gerçekleştirmemizi sağlayacak yerdir Kastamonu. Bu yüzden festivalin sloganı da çok anlamlı ‘Geleneğe saygı, geleceğe miras’.

Kastamonu gastronomide iddialı. Çünkü biz eski bir Sancak beyliğiyiz. Hemen hemen her boyun Kastamonu’da temsili var. Köy isimlerine bakıldığında bunu görebiliriz. Türkiye’nin manzumesidir Kastamonu. Çünkü her gelen kendi kültürü ile geliyor. İlçeler arasında bile çok ciddi yemek farklılıkları var. Bu konuda geç kalmış olabiliriz ama yılmayacağız. Bu konuda her daim var olacağız. Her türlü desteği vermekten, taşın altına elimizi sokmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Bizim turizmden başka çıkış yolumuz yok. Her gittiğimiz yerde neresi görülür ve ne yenir diye mutlaka soruyoruz. Bizim lezzetlerimizi tanıtma gibi bir eksikliğimiz vardı. Şimdi geç kalmış bir festivalin başlangıcını yapıyoruz. İnşallah bundan sonra daha büyük adımlar atacağız.”