Belediye Meclisi’nde çifte önergeli oturum

  • İYİ Parti ve CHP’nin sinyalizasyon ve kış fonu önergelerinin “aynı konuda çalışma olduğu” ve sosyal marketin aynı işi gördüğü Başkan Vidinlioğlu tarafından belirtildikten sonra oy çokluğu ile reddedildiği toplantıda, gündemdeki öğrenci yurdu konusunda TÜRGEV ve Diyanet Vakfı arasında bir protokolün söz konusu olduğu açıklandı.

 

Belediye Meclis oturumunda ayrıca İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyelerinin yazılı önergeleri görüşüldü.

İYİ PARTİ’DEN AKILLI SİNYALİZASYON ÖNERİSİ

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tingiroğlu, trafik düzenlemesiyle ilgili öneriyi Meclis’e sundu. Belli alanlarda ve belli saatlerde trafik yoğunluğunun gözlendiği yerlerde akıllı sinyalizasyon sistemi getirilmesi gerektiği belirtilen önergede söz konusu yerler için sabit ışık süresi uygulamasından vazgeçilmesi talep edildi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bu önergeyle ilgili şunları söyledi:

“Geçen sene İSPARK’a ben bir çalışma yaptırttım. Sadece akıllı sinyalizasyonla ilgili değil, bu kavşakların yeriyle ve trafik lambalarının arasındaki mesafeyle, yaya geçitleriyle ve ana arterde alternatif başka ne yapabiliriz diye bu konuda bir çalışma yaptırttım. Hem önerge sahibi Mehmet Tingiroğlu Beyefendi’nin, hem de Meclis’in bu konuda genel bir bilgilenmesi amacıyla Ulaştırma Müdürlüğümüz, Meclis üyelerimizin tamamına bu yapılan çalışmayla ilgili bir bilgi versin. Hepimizin bilgisi olmuş olur. Özelde de ben. Ulaştırma Müdürlüğümüz yine size bilgi versin.”

Bu bilgilendirmenin ardından yapılan oylamada önergenin gündeme alınması oy çokluğuyla reddedildi.

CHP’DEN KARAKIŞ FONU ÖNERGESİ

CHP Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu, farklı şehirlerden örnekler vererek, “karakış fonu” oluşturulması önerisini içeren önergesini Meclis’e sundu. Ergülenoğlu, önergesinde, “Kastamonu Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesinin bir bölümünün karakış fonu olarak belirlenmesi, belirlenecek kriterlerdeki ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza Kastamonu Belediye Meclisi’nde bulunan tüm siyasi partilerin temsilcilerinin bir araya gelerek ve tüm siyasi düşüncelerini bir kenara bırakarak destek olacak bir bütçe ayrılmasını ve belediyemizce temin edilecek kartlara yüklenmesini öneriyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bu önergeyle ilgili de şunları söyledi:

“Zaten bizim sosyal market aracılığıyla yaptığımız yardımların bir benzeri… Bizim zaten yıllardır sosyal market üzerinden yaptığımız çok ciddi yardımlar var. Aileler tek tek belirlenmiş vaziyette. Bunun da zaten bir mütevelli heyeti ve komisyonu var. Bu konuda gerekli bütün çalışmalar yapılıyor. Bu konuda yine destek olmak isteyen belediye meclis üyelerimiz varsa elbette ki sosyal markete onların vereceği her türlü katkıya da biz hazırız, varız. Biz elbette ki ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmakta siyasi parti ayrımı zaten gözetmiyoruz. Bu anlamda yardımda bulunmak isteyen ve bu sürece katkıda bulunmak isteyen her arkadaşımızın da hangi siyasi partiye mensup olduğunun çok bir önemi yok, her türlü desteğini-katkısını almaya hazırız. Kendilerine teşekkür ederiz.”

Ardından yapılan oylamada CHP’nin önerisinin gündeme alınması 3’e karşı oy çokluğuyla reddedildi.

TÜRGEV’İN YURT BİNASI

Meclis üyesi Özgür Ergülenoğlu ise, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in âtıl durumdan kurtarmak için CHP’li belediyeler aracılığıyla yapımını üstlenme teklifinde bulunduğu Kuzeykent’teki TÜRGEV yurduyla ilgili Başkan Vidinlioğlu’na soru yöneltti.

Vidinlioğlu yöneltilen soruyu şöyle cevapladı:

“O konuda bir tasarrufumuzun olduğu noktasında sizi bilgilendirdim. Türk Diyanet Vakfı ile TÜRGEV arasında bir protokol söz konusu. Protokole biz de dahil olmak üzereyiz. Zaten önce onların anlaşması önemli. Hemen hemen sona gelindi. Bu yaklaşık altı aydır emek verdiğimiz, önceden ilerleyen bir şeydi. Eğer aksi bir durum söz konusu olursa sizinle ilgili her türlü tasarrufa, biz de elbette ki sıcak bakarız. Sonuçta bir yurt binası. Topluma kazandırılsın, memleketimize, kız evlatlarımıza kazandırılsın. Ben de isterim. Ama zannediyorum ki sona gelindi. Orada bina tamamlanacak. Yine de hassasiyetinizi için teşekkür ediyorum.”

MECLİS GÜNDEMİ

Belediye hizmet binası önünde yer alan otoparkın ücret tarifesi de Meclis’in oturumunda görüşüldü. 2021 yılında söz konusu otopark ücreti 0-2 saate kadar 7 lira, takip eden her saat için 2 lira olmak üzere 12 saate kadar 20 lirayı aşmayacak ve 24 saate kadar 30 lirayı aşmayacak şekilde belirlenmişti. İşletmeci Selni İnşaat, otopark ücret tarifesinin binek otomobiller için 0-2 saat arası 11 lira, takip eden her saat için 4 lira şeklinde fiyat düzenlemesini talep etti. Konu Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Yine Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki bazı yazıhanelerin ve İsmailbey Mahallesi Kışla Parkı’nda bulunan kafe restoranın ihale süreleri dolduğu için yeniden kiralama ihalesi yapılması ve süresinin 5 yıl olarak şartnamede hazırlanabilmesi hususunda Emlak İstimlak Müdürlüğü’ne yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sınırları içerisinde mülkiyeti belediyeye ait olan 1429 ada 13 nolu parsel, 1834 ada 14 nolu parsel ve 1251 ada 5 nolu parsel satışı konusunda ihalelerin yapılabilmesi için ihale şartnamelerinin hazırlanabilmesi hususunda Emlak İstimlak Müdürlüğü’ne yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Genç Dostu Şehirler Fikir, Proje ve Uygulama Yarışması kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda Kastamonu Belediyesi ödül almaya hak kazandı. İşlemlerin tamamlanarak ödülün verilebilmesi için Türkiye Belediyeler Birliği ile İşbirliği Protokolü’nün imzalanması konusu oy birliğiyle kabul edildi.

Saraçlar Mahallesi’nde yer alan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nin ve idari binalarının ihtiyacı karşılamamasından dolayı mevcut bakımevinin bulunduğu parsele ilave Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve idari binaların yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI

Belediye Meclisi’nin son kısmında, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu çeşitli konularda meclis üyelerini bilgilendirdi. Tarihi Kentler Birliği’nin bölge toplantısıyla ilgili olarak Vidinlioğlu şunları söyledi: “Daha önce birçok kez niyetlenildi ama bir türlü pandemiden dolayı yapamadığımız Tarihi Kentler Birliği Kastamonu bölge toplantısını cuma günü inşallah öğlen saatlerinde gelecekler. Akşam bir açılış konuşmaları olacak ve cumartesi günü öğleye kadar Kastamonu’yla ilgili konular konuşulacak. Ben de bir konuşmacıyım. Öğleden sonra kent gezisi yapılacak. Tüm Belediye Başkanlarımız ve Kaymakamlarımız davet edildi. Ciddi de bir heyet onlarla birlikte gelecek. Meclis üyelerimizi de davet etmek istiyorum. Özellikle Kastamonu’ya çok ciddi katkısı olacağına inandığım bir toplantı olacak. Kastamonu’da konakların restorasyonunu başlatan Kastamonu Eski Valimiz Enis Yeter beyi de davet ettim. İnşallah o da iştirak edecek. İnşallah Kastamonu için verimli bir toplantı olur.”

KATI ATIK ARITMA’DA YÜZDE 90’A GELİNDİ

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, MHP Genel Merkez heyetinin Kastamonu’da gerçekleştirdiği ziyaret hakkında da Meclis’i bilgilendirdi ve şunları söyledi:

“MHP Genel Merkezimizden gelen bir heyetimiz vardı. Meclis üyelerimizle henüz gezemedik ama atık su arıtma tesisimizde yüzde 90’ı geçti. Çok ciddi yol alındı. İnşallah en geç Mart sonu Nisan başına teslim edilmiş olacak. Bu ay, deneme çalışmaları başlıyor. Meclis üyelerimizle birlikte bir gün belirleyelim de devasa büyüklükte binalar silsilesi oldu. Sadece atık su artıma değil aynı zamanda onun atık kısmı olacak. O da yaklaşık bin 800 kaloriye tekabül ediyor, yakıt olarak da gübre olarak da kullanılabiliyor. Buradan elde edeceğimiz katı atıklar aynı zamanda gübre. Gübre fiyatlarının alıp başını gittiği bu dönemde özellikle organik gübre çiftçimizin de yüzünü güldürecektir. Buradan onun da müjdesini verelim. Heyetimiz kreşi ve oyuncak kütüphanesini de gördüğünde yine çok memnun kaldı. Demin de söyledim asıl memnun oldukları kısmı Atık Su Artıma Kısmı. İnşallah onun ikinci aşaması İçme Suyu ve Altyapı. Bununla ilgili de belediyemiz IPA3 kapsamında Çevre Şehircilik Bakanlığı’na çoktan yaptı. İnşallah yaklaşık 15 milyon Euro’luk içme suyu ve altyapıyla ilgili de bir fon Kastamonu Belediyesi’ne tahsis edilecek. Şu anda atık su arıtmayla ilgili rakam yaklaşık 180 milyon. Çok ciddi bir yatırımı şehre kazandırdık. Bunun için mutlu ve gururluyum. İnşallah devamı da gelecektir.”