Bir baraj, üç hedef

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, fiziki gerçekleşmenin yüzde 18 seviyesinde olduğu Araç Barajı tamamlandığında, gelir artışı ile göçün önlenmesi, taşkın zararlarının önüne geçilmesi ve istihdam olmak üzere üç hedef gerçekleşeceğini belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Araç Barajı projesinde yapım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede, fiziki gerçekleşmenin yüzde 18 seviyesine ulaştığı projenin hayata geçmesi ile 43 bin 590 dekar zirai alan suyla buluşacağı kaydedildi.
Yılda 13,79 Milyon KW/Saat Enerji
Temelden yüksekliği 81,55 metre olan baraj ile 32 bin 930 dekar cazibeli ve 10 bin 660 dekar terfi olmak üzere toplam 43 bin 590 dekar zirai arazinin modern sulama sistemine kavuşacağına işaret eden Bakanlık bilgilendirmesinde, proje hizmete alındığında yılda 13,79 milyon kiloWatt.saat enerji üretileceği, ayrıca havzadaki yerleşim yerlerinin de taşkın zararlarından korunacağı kaydedildi.
“Üç Hedef Gerçekleşecek”
Araç Barajı ile üç hedefi gerçekleştireceklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Suyu toprakla buluşturduğumuzda dekar başına 575 lira gelir artış olacak. Bu da milli ekonomiye 36 milyon TL katkı sunacak. Böylece bölgedeki ekonomik geliri artırarak, kente göçü önleyeceğiz. Yöre halkını taşkın zararlarından koruyacağız. Son olarak da 4 bin 400 kişiye istihdam sağlayacağız” dedi.