Akdağ'dan derde deva sağlık paketi

Belediye Başkanı Babaş, 3 milletvekilimiz ve AK Parti İl Başkanı ile birlikte ziyaret ettikleri Sağlık Bakanı Akdağ’ın her biri ilimizin sağlıkta önemli bir açığını kapatacak ve sağlık turizmi başlatacak değerdeki yatırım müjdelerini kamuoyu ile paylaştı.

  • Tıp fakültesinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi halinde inşaatları Bakanlık üstlenecek ve tıp fakültesi devlet hastanesi ile işbirliği içinde eğitime başlayacak.
  • Yeni Devlet Hastanesi’nin personel ihtiyacı giderilecek.
  • Devlet Hastanesi’nde Kardiyovasküler Cerrahi açılacak.
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi için Kuzeykent’te yeni bir bina yapılacak.
  • Devlet Hastanesi’nin Olukbaşı’nda boşalttığı alanda Bakanlığın yeni projelerinden biri olan “Sağlıklı Yaşam Merkezi” hayata geçirilecek.
  • Özel Uğurlu Hastanesi’nin açılması ile ilgili sürece destek verilecek.
  • Devlet Hastanesi’ne Nükleer Tıp uzmanı atanacak.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaretleriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında ziyaretin çok verimli geçtiğini söyledi.

Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir’in yanı sıra AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın da katıldığı ziyarette Bakan Akdağ’la yaklaşık 2.5 saat görüşme fırsatı bulduklarını belirten Babaş 400 Yataklı Devlet Hastanesi’nin ihtiyaçlarından Kastamonu Tıp Fakültesi’ne, Rehabilitasyon Hastanesi’nden boşaltılan eski hastane binalarının durumuna kadar bir çok konuyu Bakan Akdağ’la istişare ettiklerini ifade etti.

“Personel takviyesi yapılacak”

Bakan Recep Akdağ’dan öncelikle 400 Yataklı Devlet Hastanesi’ne personel takviyesi yapılmasını talep ettiklerini belirten Başkan Babaş, “ Sağlık Bakanımız Recep Akdağ 2017 yılında 18 bin yeni personel alımı yapılacağını ve bu çerçevede 400 Yataklı Kastamonu Devlet Hastanesi’nin ihtiyacının da ivedilikle karşılanacağı sözünü verdi” dedi.

Babaş ayrıca bölgede tek olma özelliği taşıyan Nükleer Tıp Merkezi’ne de tayini çıkan doktorun yerine atama yapılacağının müjdesini aldıklarını açıkladı

“Kardiyovasküler Cerrahi acilen açılacak”

Başkan Babaş, Bakan Akdağ’ın 400 Yataklı Devlet Hastanesi’nde açık kalp ameliyatı da yapılabilmesini istediğini ve bu çerçevede de Kardiyovasküler Cerrahi Bölümü’nün acilen kurulması yönünde talimat verdiğini söyledi.

“Rehabilitasyon için yeni bina”

Binası ömrünü tamamlayan Rehabilitasyon Merkezi’nin de ziyarette gündeme geldiğini kaydeden Başkan Babaş, “Rehabilitasyon Merkezi bilindiği gibi ömrünü tamamlayan bir binada hizmet veriyor. Bu konuda ziyaretimizde gündemimize geldi. 400 Yataklı Devlet Hastanesi’nin hizmet verdiği bölgede Rehabilitasyon Merkezi için Sağlık Bakanlığı’nın modern tip projelerinden birini uygulanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki günlerde Kastamonu’ya bakanlıktan bir heyet gelecek ve gerekli araştırmaları yapacak” diye konuştu.

“ Eski hastane yerine Sağlıklı Yaşam Merkezi”

Boşaltılan hastane binasının nasıl değerlendirileceği konusunda da fikir alışverişinde bulunulduğunu belirten Başkan Babaş, “Olukbaşı’ndaki devlet hastanesi eski binası ile ilgilide değerlendirme yaptık. Bu binanın yıkılıp yerine bakanlığın yeni uygulamaya başladığı projelerden biri olan Sağlıklı Yaşam Merkezi yapılması için karar aldık. Burada psikiyatri, obeziteyle mücadele başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi ve mücadelesine dönük hizmetler verilecek” dedi.

“Tıp Fakültesi için BÜMKO’ya talimat”

Bakan Akdağ’a yılan hikayesine dönen Kastamonu Tıp Fakültesi sorununu da ilettiklerini de söyleyen Başkan Babaş, “Sağlık Bakanımız Recep Akdağ Kastamonu Tıp Fakültesi’nin biran önce hizmete girmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda önce Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın’la daha sonrada Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Hakan Ay’la görüştü. Kısa zamanda bürokrasinin kaldırılıp bu sorunun çözülmesi talimatını verdi. Bakanımız Recep Akdağ ayrıca Tıp Fakültesi binasını Sağlık Bakanlığı olarak kendileri yapmayı teklif etti. Bence Sağlık Bakanlığı’nın o hastaneyi yapıp bitirmesi çok daha uygun olacak. Çünkü Sağlık Bakanlığı bu işin ehli. Bu yol tercih edilirse Tıp Fakültesi sorununun çok kısa sürede çözüleceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Uğurlu için Cumhurbaşkanımızdan yardım talep edeceğim”

Konuşmasının sonunda Özel Uğurlu Hastanesi’ni de Bakan Akdağ’ı ziyaretlerinde gündeme getirdiğini belirten Başkan Babaş, Bakan Akdağ’ın 50 milyon lira bedelle satışa çıkarılan hastane binasını satın alacak bir yatırımcının bulunması noktasında elinden geleni yapma sözü verdiğini söyledi.

Bu sorunun çözümü konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım talep edeceğini de ifade eden Başkan Babaş, “Özel Uğurlu Hastanesi’nin hizmete girmesinin hem ülke, hemde Kastamonu açısından çok önemli olduğunu Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’a bu ziyarette ifade ettim. Kendisi bu konuda elinden gelen desteği vereceğini söyledi. Özellikle burayı işletebilecek kişi ya da grupların bulunması noktasında yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca Uğurlu Hastanesi’nin ruhsat süresinin uzatılmasını talep ettim. Uğurlu Hastanesi’nin yarın ihalesi var. Hastane için çalışıyoruz, ama o oluşumu gerçekleştiremedik. Yaklaşık 50 milyon lira paraya ihtiyacımız var. İcradan hastane binasını alan kişiden arsa takası yöntemiyle bu binayı almayı planladığımızı daha önce de ifade etmiştik. Ekonominin dar olduğu bu günlerde bu paranın bulunması biraz zor. Fakat çalışmalarımız devam ediyor. Günde en az iki saat boyunca Uğurlu Hastanesi’yle uğraşıyorum. Önümüzdeki günlerde Uğurlu Hastanesi konusunu direkt Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a aktaracağım ve hastanenin açılması konusunda yardım talep edeceğim.” dedi

Salon için 27 bin dönümlük araziyi planladık

Belediye Başkanı Tahsin Babaş spor salonu ile ilgili de, “Gençlik Spor Müdürüyle görüştüm. Salonun yapılması için 23 dönümlük bir araziyi Kuzeykent’ten planladık ve Gençlik Spor Bakanlığına gönderdik. Bakanlık uygun görürse hemen tahsisi gerçekleşecek. Salonun yapılması önemli, salon yapılmayınca sıkıntılar oluyor” diye konuştu.