BİR ÇAĞRI BİR MÜJDE

“Kültür başkenti olmak büyük fırsat, birlikte sahip çıkın”

“2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak hem Türkiye hem de Kastamonu için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeyi ümit ediyoruz. Bunun için şehrin tamamının bu etkinliğe sahip çıkmasını istiyoruz. Eğer sahip çıkarsanız, sene sonunda bundan çok iyi faydalandığımızı göreceğiz. Kastamonu’nun tanıtımı için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.”

 “Şaban-ı Veli Etkinliklerini Bakanlık himayesine alıyoruz”

“Şaban-ı Veli Anadolu topraklarının gök gönüllü erenlerinden birisidir. Kastamonu bu ruhun billurlaştığı şehirlerimizden birisidir. Hâlâ bugün son derece canlı bir şekilde bunu taşıyan şehirlerimizden birisidir. Şeyh Şaban-ı Veli Anma Etkinliklerini bu yıldan itibaren Kültür Bakanlığı himayesine alıyoruz ve bundan sonra Konya’daki Şeb-i Aruz gibi Dünya çapında bir tören haline getiriyoruz.”

 

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

Kastamonu’nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilişi ve bu kapsamda yıl boyunca yapılacak ulusal ve uluslararası etkinliklerin tanıtım töreni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile yapıldı.

Kastamonu Belediyesi Kuzeykent Konferans Salonu’nda dün gerçekleştirilen lansmana Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yanısıra TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın ile bakanlık yetkilileri, TÜRKSOY üyesi ülkelerin temsilcilerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası basın sektörlerinin temsilcileri de katıldı.

Kastamonu ve TÜRKSOY’un tanıtım filmlerinin gösterimiyle başlayan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Ankara Korosu’nun mini konseriyle devam eden tanıtım programında Kastamonu Belediyesi halkoyunları ekibinin yanı sıra Kastamonu Üniversitesi Türk Dünyası öğrencileri de gösterilerini sundu.

Yapılacak kalıcı eserler

2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu’ya kazandırılacak olan kalıcı eserlertanıtım töreninde açıklandı.

Bunlarıh; Kastamonu Kültür Merkezi, İnebolu İstiklal Yolu Müzesi, Pompeiopolis Ören Yeri Restorasyon Merkezi, Azdavay Çatak Kanyonu ve Cam Teras Turizm Yolu, Açık Hava Müzesi, Miniatürk Otağı Müzesi (Türk Dünyası Müzesi), Küre-i Nühas Müzesi ve Tosya Kent Tarihi Müzesi’nin 2018 yılında yapımı gerçekleştirilecek kalıcı eserler olacağı kaydedildi.

Aynı çerçevede Vedat Tek Kültür Merkezi ile Daday eski Hükümet Konağı’nın restarosyon projelerinin de bu kapsama alınacağına dikkat çekildi.

Yıl boyunca yapılacak etkinliklerde “Gastronomi” başlığı altında ise “Türk Dünyası Gastronomi Yarışması” ve “Türk Dünyası Mutfak Festivali” yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, programdaki konuşmasında şunları söyledi:

“TÜRKSOY, Türk Dünyası arasındaki kültürel işbirliğini arttırmak, Türk kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlamak, kültür alanında karşılıklı görüş alışverişini temin etmek, ülkelerin birbirine yakınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir uluslararası kuruluştur. Bu özelliği ile diyebiliriz ki; Türk Dünyası’nın UNESCO’su gibi bir kuruluştur. Umarım daha da güçlenerek, Türk Dünyası’nın bir kültürel kuruluşu olarak ülkenin haklarını, gençlerini, dillerini, gönüllerini birbirine bağlamaya devam eden önemli bir kuruluş olmaya devam edecektir. Bunu sağlayabilmek için ülkelerde bir kenti kültürel başkent ilan ederek, en az bir yıl sürecek etkinlikler kapsamında ülkeleri Kültürel Başkent üzerinden yaklaştırma fikri TÜRKSOY’a hareket kazandırmış ve TÜRKSOY uygulaması ile şimdiye kadar 6 şehir bu unvanı taşımıştır. En son olarak da Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkenti olmaya hak kazanmıştır.  Kastamonu’nun tanınmasına vesile olmuştur. Bu süreç içerisinde çeşitli etkinlikler olacak. 50’ye yakın faaliyet planlandı. Bunların sayısı daha da artabilir. Bir taraftan buradaki yerel faaliyetler düzenlenecek. Bir taraftan Bakanlık olarak biz destek vereceğiz ve faaliyetler düzenlenecek. Uluslararası alanda Kastamonu’nun ve Türk kültürünün tanınabilmesi için çeşitli faaliyetler yapılacak. Kastamonu Kültür Başkenti olmayı çoktan hak etmiş bir kentimizdir. Kastamonu’ya bu unvan son derece yakışıyor.

Kastamonu’nun Asya’nın derinlikleri ile de bağı vardır. Hz. Peygamber’den sonra başlayan,İslam’ın ikinci büyük çıkışı Horasan erenlerinin marifetleri ile Anadolu’ya gelmiş, Hoca AhmedYesevi’nin öğretileri bu topraklara kadar Şeyh Şaban-ı Veli ile gelmiş, buradan Avrupa’nın içlerine ulaşmıştır. Şaban-ı Veli’nin düşünceleri Horasan erenlerine kadar gider. Kastamonu bu bağı sürdürebilen önemli şehirlerimizden birisidir. Bu Anadolu topraklarının ebedi topraklarımız olması sadece kılıçlarla değil, gök gönüllü insanların öğretileri ile olmuştur. Bu gök gönüllü insanların öğretileri ile buralar yoğrulmuştur. Şaban-ı Veli Anadolu topraklarının gök gönüllü erenlerinden birisidir. Kastamonu bu ruhun billurlaştığı şehirlerimizden birisidir. Hâlâ bugün son derece canlı bir şekilde bunu taşıyan şehirlerimizden birisidir. Şeyh Şaban-ı Veli Anma Etkinlilerini bundan sonra bu yıldan itibaren Kültür Bakanlığı himayesine alıyoruz ve bundan sonra Konya’daki Şeb-i Aruz gibi Dünya çapında bir tören haline getiriyoruz.

Kastamonu yaklaşık 7 bin yıllık bir yerleşim yeri. 900 yıldır da Müslümanların elinde. Kastamonu hiç işgale uğramayan bir bölgemiz. Kastamonu özgürlüğüne düşkün olan bir bölge. Bunu da Kurtuluş Savaşı’nda gösteren bir ilimiz. Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul’dan gelen cephaneyi İstiklal Yolu ile Anadolu’ya taşıyan bir ilimiz. İstiklal Yolu’nu açan atalarımızı da rahmetle anıyoruz. İstiklal Yolu’nun gazisi olan Kastamonu, Kültür Başkenti olmayı gerçekten hak eden bir ilimiz. Kastamonu ayrıca diğer bir özelliği birbirinden farklı kültürü, yapıyı bir arada barındırıyor olmasıdır. Hepimiz Kastamonu’nun en iyi şekilde tanıtılabilmesi için gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında faaliyetlerde bulunacağız. Kastamonu’nun Türkiye’nin bir markası olarak tanınmasını sağlayacağız. 24 büyük medeniyet bu topraklarda yaşamıştır. Bu medeniyetlerden çok güzel kültürel eserler kalmıştır. Bu kültürel zenginliği daha iyi muhafaza edecek ve yeniden üreteceğiz. Bu şekilde özgüvenle hareket ettiğimiz sürece güçlü bir millet olarak yolumuza devam edeceğiz. Kültürel bağımsızlığı olmayan milletlerin, ekonomik ve siyasi bağımsızlığının da olması mümkün değildir. Bizim gibi medeniyetler ev sahipliği yapmış ülkelerin mutlaka kültürel alanda da çok güçlü olması lazım. Bunun içinde önce ne kadar büyük bir zenginliğe sahip olduğumuzu bilelim. Büyük bir özgüvenle hareket edelim. Bizim kimseye ihtiyacımız yok. Bizim kendimizi başka kültürlere benzetmeye ihtiyacımız yok. Bu çerçevede 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak hem Türkiye hem de Kastamonu için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeyi ümit ediyoruz. Bunun için şehrin tamamının bu etkinliğe sahip çıkmasını istiyoruz. Eğer sahip çıkarsanız, sene sonunda bundan çok iyi faydalandığımızı göreceğiz. Kastamonu’nun tanıtımı için bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz.

Biz bölgemizde güçlü bir ülke olmak zorundayız. Bölgemizde çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz. Bu vesile ile Zeytin Dalı Harekatında 3 şehit kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye güçlü olmak zorundadır. Türkiye sadece kendine yapılan hain saldırıları bertaraf etmek için değil, bu coğrafyada oynanan büyük oyunu bozmak için güçlü olmak mecburiyetindedir. Emperyalistler bu coğrafyada Osmanlı yıkıldığından beri büyük bir oyun oynuyorlar. İslam coğrafyasında ve bizim sınırlarımız sorunlu bir şekilde bırakıp gittiler. Halk arasına fitne sokmaya çalıştılar. Şimdi büyük oyunun 2’nci perdesi sahneleniyor. Fakat halkımız ayıramadılar. Bu oyunda etnik köken üzerinden, mezhep üzerinden halkı bölmeye çalışıyorlar. Bu oyunu bozacak tek ülke Türkiye’dir. Büyük oyunu bozacağını ilan ettiği için Türkiye’nin başı beladan kurtulmuyor. Güçlü bir Türkiye olmasını istemiyorlar. İslam ülkeleri uzunca bir süredir bir araya gelerek, ortak düşünce ifade edemiyorlardı. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sayesinde İslam ülkeleri bir araya gelerek bir bildiri yayınlandı. Bildiriye sadece Donald Trump’ın kararını tanımıyoruz değil, Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’ni tanıyor ve bunun için mücadele ediyoruz yazıldı. Bu güçlü Türkiye’nin yapabildiği bir iştir. Onun için her alanda güçlü bir Türkiye olacağız. Güçlü bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Gelecek köklerimizdedir. Köklerimiz üzerinden yeniden ayağa kalkacağız.”