Bölgede 1. ülkede 5.

102 milyonluk plasman, 60 milyonluk kredi

Kastamonu Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin dün yapılan 61. Olağan kongresinde başkanlık görevine üç yıl için yeniden seçilen Dursun Ergin, “Görevi devnaldığımız 2013’de 43 milyon lira olan toplam plasmanımız 2017 yılı itibariyle 102 milyon liraya ulaşmış bulunmaktadır. Sadece 2017 yılında 60 milyon TL. kredi kullanımı sağlayarak bölgemizde birinci, Türkiye’de ise beşinci kooperatif olma başarısını yakalamış bulunmaktayız” dedi.

Esnafa, “Kültür Başkenti” organizasyonuna destek çağrısı

“İlimizin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi bize de büyük yükümlülükler yükledi. Bu proje sadece Türkiye çapında değil, tüm Türk Dünyasında ilimizi tanıtmamıza katkı sağlayacak bir projedir. Bu önemi vurgulamak için, işyerlerinin camlarına yapıştırılmak üzere organizasyonun logosunu dağıtacağız. Ayrıca bütün esnafımızı, bu organizasyonu sahiplenmeye ve imal ettikleri ürünlerin ambalajlarında bu logoyu kullanmaya çağırıyorum.”

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

S.S. Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 61. Olağan Kongresi Kurulu dün yapıldı.

Grand Moni De Luxe Altın Salon’daki kongreye tek aday olarak giren mevcut başkan Dursun Ergin, güven tazeleyip görevi üç yıllığına daha üstlenen isim oldu.

Divan Başkanlığı’nı Ufuk Dravor’un yaptığı kongrede açılış konuşmasını S.S. Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin yaptı. Ardından da Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kooperatif üyelerine seslendi.

2 bin 411 ortağı bulunan S.S. Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 20 gündem maddesi kongrede görüşülerek oy birliğince de kabul edildi.

Kongreye 941 asaleten ve 297 de vekaleten üye katıldı.

S.S. Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin Dursun Ergin başkanlığındaki yönetiminde şu isimler yer aldı: Mehmet Kalyoncuoğlu, Celal Kındı, Ahmet Çırakoğlu ve Salih Parmaksızoğlu.

Denetim Kurulu Yavuz Seven ve Şerafettin Dilekci’den oluştu.

Bölge Birliği Temsilciklerine Dursun Ergin, Mehmet Kalyoncuoğlu, Celal Kındı, Ahmet Çırakoğlu ve Salih Parmaksızoğlu seçildi.

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin çalışmaları ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kooperatifimizde görevi devraldığımız 2013 yılında toplam plasmanımız 43 milyon lirayken sizlerin bize güveni ve desteği ile 2017 yılı itibariyle 102 milyon liraya ulaşmış bulunmaktadır. Sadece 2017 yılında 60 milyon lira kredi kullanımı sağlayarak bölgemizde birinci, Türkiye’de ise beşinci kooperatif olma başarısını yakalamış bulunmaktayız. Toplam plasmanımız olan 102 milyon üzerinden değerlendirme yapacak olursak Türkiye genelindeki bin kooperatif içinde ilk 20 Kooperatif arasında yer almaktayız. Kooperatifimizin tam anlamıyla kurumsallaşmış yapısı, Yönetim Kurulumuzun bütün ortaklara eşit davranan yönetim anlayışı ve siz değerliortaklarımızın bize olan güven ve desteği bu başarıyı yakalamamızın başlıca sebepleridir. Bunun yanında yaklaşık 2 bin 500 ortağı olan kooperatifimizdeki yoğun iş temposunda sizlere hizmet veren ve kendilerine her fırsatta kıyafetlerinde memur gibi, davranışlarında esnaf gibi olmaları gerektiğini öğütlediğim, yani güleryüzlü, hoşgörülü, sorun yaratan değil sorun çözen iş anlayışı ile çalışan ve her zaman ifade ettiğim gibi bizim yüz akımız olan bütün personelimize başarılı çalışmalarından ötürü şahsım ve yönetim kurulum ve sizler adına teşekkür ediyorum. Ayrıca 4 yıl gibi kısa bir sürede mevcut plasmanımızı ikiye katlamamızın çok da kolay olmadığını bilmenizi isterim. Bu kadar yüksek plasmana ulaşmamızda bizlere yardımcı olan çok değerli milletvekillerimize sizler adına teşekkürü bir borç bilirim.”

Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesine de değinen Dursun Ergin, bu konuda da şunları söyledi:

“İlimizin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi bize de büyük yükümlülükler yükledi. Şehrimiz için çok önemli bir gelişme oldu. İlimiz için büyük önemi olan bu faaliyetin kusursuz gerçekleşebilmesi için Sayın Valimizin başkanlığında bizlerinde içinde bulunduğu komisyon çalışmalarına başladık. İlimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu proje bütün ilçelerimizin, kültürüyle, doğasıyla ve bütün değerleriyle tanıtımı bizler için çok büyük fırsattır. Bu proje sadece Türkiye çapında değil, tüm Türk Dünyasında ilimizi tanıtmamıza katkı sağlayacak bir projedir. Bu önemi vurgulamak için Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odaları Birliği olarak il merkezi ve bütün ilçelerimizdeki işyerlerinin camlarına yapıştırılmak üzere 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti logosu yaptırılarak dağıtılacaktır. Ayrıca bütün esnafımızı, bu organizasyonu sahiplenmeye ve imal ettikleri ürünlerin ambalajlarında da bu logoyu kullanmaya davet ediyorum. İlimizin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilemsinde büyük katkıları olan herkese de kooperatifim adına çok teşekkür ediyorum. Yine kongremizin hayırlı ve uğurlu olmasını da dileyerek tüm katılımcılarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.”

Geçen yıl 300’ün üzerinde ortaklarını fabrika ve fuarlara götürdüklerini de hatırlatan Ergin, benzeri ziyaret ve gezilere bu yıl da devam edeceklerini belirtti ve “Bu sayede esnaf ve üreticilerimizin, ortaklarımızın ufku da genişliyor, bu sayede yüksek verim alıyor ve faydalanıyoruz. Yeni çıkan ürünleri ve teknolojileri de bu sayede görüyor ve ortaklarımız ve üyelerimiz kendilerini de yenileme ve geliştirme imkanını da bu sayede sağlıyorlar” diye konştu.

Kongreye Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tiryaki, TAŞIKO Başkanı Ahmet Sarıahmetoğlu, Güventur Başkanı Faruk İslamoğlu, Kuzeykent Muhtarı Ayhan Kılıç başta olmak üzere davetliler ve Kooperatif üyeleri katıldı.