Bir yağdı, pir yağdı

  • Hafta sonu etkili olan kar yağışı özellikle Azdavay ve Ağlı’da son yılların en yoğun yağışı olarak kayıtlara geçti. Her iki ilçe merkezinde kar kalınlığı 1 metreyi bulurken, Azdavay Zümrüt mevkiinde ise 2 metreye yaklaşan kar kalınlığı bu kesimde yaşayanları evlerine hapsetti. Telefonla ulaştığımız Zümrütlüler, “Son yılların en büyük yağışı, evden dışarı çıkılmıyor” diyerek durumu özetledi.
  • 18 ilçemizde dün okulları tatil ettiren kar yağışı yüzünden ulaşıma kapanan köy yollarında çalışmalarını aralıksız sürdüren Özel İdare kar mücadelesi ekipleri önceki gün 509 olan ulaşıma kapalı köy yolu sayısını dün sabah itibariyle 399’a kadar düşürdü. Kar yağışından pazaryerleri de olumsuz etkilendi. Küre’de kar nedeniyle dün pazar kurulamadı.

Kastamonu son yılların en şiddetli kar yağışıyla karşılaştı. Karadeniz üzerinden gelen kar yağışı hafta sonu şiddetini artırmış ve Kuzey ilçelerimizde hayatı adeta durma noktasına getirmişti. İl genelinde ise 18 ilçede eğitime dün ara verildiği açıklanmıştı.

Kar yağışı nedeniyle Pazar sabahı itibariyle 509 olan yolu kapalı köy sayısı, dün sabah itibariyle 399’a geriledi.

Karayolları ekipleri Yaralıgöz, Isırganlık ve Ilgaz mevkilerinde, Özel İdare’ye bağlı ekipler ise köylerde trafik akışını sağlamak için yoğun bir çaba içerisinde bulunuyor.

Ağlı ve Azdavay ilçe merkezlerinde kar kalınlığı 1 metreyi aşarken, Azdavay Zümrüt Köyü’nde ise kar kalınlığı 1,5 metrenin üzerine çıktı. Azdavay Zümrüt Köyü sakinlerinden Mustafa Sarı, son yılların en şiddetli kar yağışı ile karşı karşıya kaldıklarını ve evlerinden dışarı çıkamadıklarını ifade etti.

Özel İdare Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre ise dün sabah itibariyle Merkez’de 4, Ağlı’da 9, Araç’ta 5, Azdavay’da 41, Bozkurt’ta 17, Cide’de 37, Çatalzeytin’de 12, Daday’da 42, Devrekani’de 45, Doğanyurt’ta 13, Hanönü’nde 15, İhsangazi’de 22, İnebolu’da 27, Küre’de 26, Pınarbaşı’nda 17, Seydiler’de 8, Şenpazar’da 14, Taşköprü’de 37, Tosya’da 8 köy yolu ulaşıma kapalı.  İlçelerden sadece Abana’da tüm köylerin yolları ulaşıma açık durumda.

PAZARLAR KURULAMADI

Kar yağışından pazaryerleri de olumsuz etkilendi. Kent merkezinde hafta sonu Topçuoğlu pazarı sönük geçerken, dün de Küre’de kar nedeniyle pazar kurulamadı. Küre’de dün az sayıda pazarcı tezgah açabildi. Küre’de de yüksek kesimlerde kar kalınlığı 1 metreyi aşmış durumda.

ÇOCUKLARIN KAR SEVİNCİ

Şiddetli kar sonrasında okulların dün tatil edilmesi en çok çocukları sevindirdi. Haftasonu tatilleri pazartesiyle birleşen çocuklar karın tadını doyasıya çıkardı. Kar topu oyunu ve kızaklarla kayan çocuklar kadar büyükler de zaman zaman kar keyfini yaşadı.