“Bu fabrika Kastamonu’nun bereketidir”

İki gündür İYİ Parti ve Saadet Partisi il başkanlarıyla birlikte Kastamonu Şeker Fabrikası’na yürüyen Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hasan Baltacı, fabrika önünde yaptığı konuşmada “Cumhuriyet’in kazanımı şeker fabrikalarıdır. Şeker fabrikası vatandır ve vatan satılamaz” dedi.

Vatana sahip çıkılmak isteniliyorsa şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini söyleyen Hasan Baltacı, “ Ben 40 yıldır bu fabrikanın önünden geçiyorum. Her baktığımda fabrikanın bacasında dumanını görürüm. Bizim dikili ağacımız, Cumhuriyet’in kazanımı şeker fabrikalarıdır. Bu fabrikanın 45 yıldır bacası tütüyor. Herkes bunu bilecek. Burada köylüsü, çiftçisi, işçisi, memuru, halkı, herkes bu fabrikanın bacasının tütmesini istiyor” dedi.

Kastamonu Şeker Fabrikası’nın Kastamonu için bereket olduğunu da söyleyen Hasan Baltacı, “Onlar bilmezler ama ben sayıyorum. Şeker fabrikası esnafın bereketi demektir. Bu fabrika kızınızın çeyizi, oğlunuzun düğünü, çocuğunuzun eğitimi demektir. Bu fabrika ninelerinizin, dedelerinizin hacı parasıdır. Bu fabrika toprağımızın bereketi, ağzımızın tadıdır. Bu fabrika halkın sağlığı demektir” diye konuştu.

Kastamonu’nun üç milletvekilinin fabrikaya sahip çıkamadığını da söyleyen Hasan Baltacı, “Üç tane milletvekili var, bunlardan biri Germeçli. Kendi fabrikasına sahip çıkamıyor. İstanbul’da fabrikaya alıcı arıyor. Kendi köyünün fabrikasına, pancarına sahip çık önce. Bu fabrikaya biz sahip çıkacağız. Biz hepimiz buradayız. Vekillerimiz ve biz fabrikamıza sahip çıkmak için buradayız. Şeker fabrikası vatandır, satılamaz diyoruz” şeklinde konuştu.