“Oy verdikçe elimizden alıyorlar”

İYİ Parti’nin İl Başkanı İlhan Engin de çocukların sağlıklı büyümesi ve gelecek için bu fabrikaların satılamayacağını söyledi.

Şeker fabrikalarının Türkiye’nin milli meselesi olduğunu ve bunun için yola çıktıklarını söyleyen İlhan Engin, “2017 yılı itibariyle 4 bin bebek kanser tedavisi görüyor. Çocuklarımız sağlıklı büyüsün diye şeker fabrikaları satılamaz diyoruz. Kastamonu olarak biz hep iktidar partisine oy verdik. Ama iktidar partisi hep Kastamonu’dan aldı. Şu anda da şeker fabrikamızı alıyorlar” dedi.

2003 yılında kar eden bir kurumun şu anda zarar ediyor olmasında suçun kimde olduğunu da soran İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, “2003 yılında şeker fabrikaları kar ediyordu. O tarihten bugüne kadar zarar ettirdiysen bunu suçu kimde? Verdikçe alacaklar bizden. Kastamonu’nun köylerinin yarısı boş. Bu fabrika giderse diğer köylerde boşalacak” diye konuştu.

Açıklamalarda sürekli 5 yıl konusunun gündeme getirildiğini de söyleyen İlhan Engin, “Peki bu 5 yıl sona erdikten sonra ne olacak? Bunun cevabını kimse vermiyor. Ama herkes şunu iyi bilsin. Biz İYİ Parti olarak fabrikaya sahip çıkacağız. Fabrikayı sattırmayacağız. Eğer satacaklarsa pancar eken çiftçiye ve fabrikada çalışan işçiye bedava verecekler. Ondan sonra fabrika nasıl çalıştırılır görecekler” dedi.