Bu gece Mevlit Kandili

İslamiyet’in kutsal gecelerinden Mevlit Kandili’ni bu gece idrak ediyoruz. Tüm okurlarımızın kandilini kutlarız. İl Müftüsü Osman Aydın, Hz. Muhammed’in dünyaya geldiği gece olan Mevlit Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Aydın mesajında, “Bu topraklarda yaşayan insanları, aynı duygu ve düşüncede birleştiren en önemli unsurlardan biri peygamber sevgisidir. Bizim huzur ve mutluluk vadeden bir peygamberimiz var. O, bütün insanlara kardeşliği, her insanın yalnızca insan olmasından dolayı sevilip sayılacağını ve birbirlerine iyilik etmeyi öğretmiştir” dedi.

Kandil mesajları

İl Müftüsü Osman Aydın:

Bu gece Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmelerinin yıldönümü olan Mevlit Kandilini idrak ediyoruz. Yeryüzünde önemli gelişmelere sebep olan, insanların gönlüne ferahlık, düşüncelerine berraklık kazandıran Peygamberimizin Kutlu Doğumu, insanlık tarihinin en önemli olaylarından biridir.

Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 tarihinde beşeriyetin ufkunu aydınlatan bir rahmet güneşi olarak doğmuştur. Kaybolan tevhit akidesi O’nun gelişi ile yeniden canlanmış, getirdiği ilim ve tefekkür anlayışı ile insanlık cehaleti yenmiş; hak, eşitlik, merhamet, sevgi, hoşgörü gibi ilahi ve evrensel prensip anlayışı ve uygulaması ile insanın insana kul köle olması yetimin, yoksulun, güçsüzün ve kimsesizlerin ezilmesi sona ermiştir. O’nun gelişiyle insanlık ve dünya güzelleşmiştir.

Günümüz insanının O’nun ahlakı ve sünnetine, örneklik ve rehberliğine, manevi önderliğine ihtiyacı vardır. Kan, şiddet, terör ve savaşları pençesinde inleyen dünyamızın; kin, nefret ve intikamı, sevgi, muhabbet ve rahmete dönüştüren Sevgili Peygamberimizin sıcak soluğuna, rahmet yüklü mesajına ihtiyacı vardır.

İnsanı insan yapan bütün güzelliklerin, ahlaki erdemlerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hz. Peygamberin hayatından ve öğütlerinden bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatacak güçlü bir ışık, güzel bir örnek vardır. O’nun örnek alınması, yalın bir taklit ve sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi şekliyle değil, O’nun sünnetinin ve hayatının bütün yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının, güncelleştirilerek hayatımıza yansıtılması, ilahi mesajının günümüze taşınması, güzel ahlakının davranışımızın merkezi ve rehberi yapılması ile mümkündür.

Sevgili Peygamberimizi anlamaya çalışmalı, O’nun getirdiği ve bizlere emanet bıraktığı Yüce Kur’an’a ve sünnetine sarılarak hayatımızı idame ettirmeliyiz.

Yeryüzünde müşterekleri en fazla olan milletlerden biriyiz. Kıvançta, tasada biriz, milletimiz, İslamiyet’i huzur ve barış dini olarak anlamış ve yaşamıştır. Bu topraklarda yaşayan insanları, aynı duygu ve düşüncede birleştiren en önemli unsurlardan biri peygamber sevgisidir. Bizim huzur ve mutluluk vadeden bir peygamberimiz var. O bütün insanlara kardeşliği, her insanın yalnızca insan olmasından dolayı sevilip sayılacağını ve birbirlerine iyilik etmeyi öğretmiştir.

Mevlit Kandili vesilesiyle bu gece yatsı namazına müteakip Kuzeykent Ulu Cami’inde mevlid-i şerif okunacak, diğer camilerimizde de programlar yapılacaktır.

Mevlit Kandili’nin milletimizin birlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını niyaz ediyorum.

Mübarek Mevlit Kandili’nin Kastamonumuz, milletimiz, İslam âlemi ve tüm dünya için barış, huzur, sağlık ve hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

•••

AK Parti Milletvekili Metin Çelik:

Bu gece peygamberimiz Hz. Muhammed’in dünyaya teşrif edişinin 1444. yıl dönümü vesilesiyle, bütün İslam âleminin ve vatandaşlarımızın Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek gecenin tıpkı peygamber efendimizin dünyaya ilk gelişi gibi hayırlar getirmesini; geleceğimizi aydınlatmasını diliyorum.

Binlerce yıllık geçmişe uzanan insanlık tarihi boyunca gelen rehberlerden, peygamberler silsilesinin sonuncusu, barış dini İslam’ı müjdeleyen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed olmuştur. O, insanların en hayırlısı idi, herkesin güvendiği Muhammed-ül Emîn’di; Allah’ın insanlar arasından seçtiği doğruluk timsaliydi; güzel ahlakıyla, engin hoşgörüsüyle, adaletiyle, merhametiyle, mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyetti. Onun yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır.

Bu bakımdan, Mevlit Kandili, peygamberimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için bir fırsattır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, İlimize, ülkemize, İslam âlemine ve tüm insanlığa sevgi, barış, mutluluk ve hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, selam ve saygılar sunuyorum.

•••

 

AK Parti Milletvekili Murat Demir:

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (SAV)dünyaya teşrifi olan Mevlid Kandilinizi tebrik ederim. Bu kutlu gecenin Dünya’da barış, huzur ve kardeşliğe vesile olmasını temenni eder, selam ve saygılar sunarım.

•••

Belediye Başkanı Tahsin Babaş:

“Binlerce yıllık geçmişe uzanan insanlık tarihi boyunca gelen peygamberler silsilesinin sonuncusu, barış dini İslam’ı müjdeleyen sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed (SAV) olmuştur. Mevlit Kandili, Peygamber Efendimizi (SAV) layıkıyla anlamamız için çok önemli bir vesiledir. Efendimiz (SAV), insanlığın en buhranlı ve karanlık döneminde dünyayı şereflendirerek, aydınlık çağın yaşanmasına ve cahiliye döneminin son bulmasına vesile olmuştur. O’nun yaşayışı, O’nun hadis-i şerifleri, O’nun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır. Karanlıkların aydınlığa kavuşmasında ve kalplerin yumuşamasında çok önemli bir yere sahip olan, böyle şerefli ve mübarek bir gün vesilesiyle Peygamber sevgisinin gönüllerimize kök salmasını diliyor, insanlığa rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizin doğumu vesilesiyle kutladığımız Mevlit Kandili’nin, tüm dünyada şefkat, sevgi, hoşgörü, adalet ve huzur iklimine vesile olmasını diliyorum. İnşallah bu mübarek gece, tüm dünyada yaşanan sıkıntılı, karanlık, gözyaşı, hüzün ve acı dolu günlerin sona ermesine vesile olur”

•••

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan:

“Bu gecede inanıyorum yaşantısı ve davranışlarıyla tüm insanlığa yol gösterici olan Peygamberimizin güzel ahlakını kendi hayatlarımızda örnek alma gayreti içerisinde olacağız. Hayatımızda, çevremizde yaşadığımız olumsuzluklardan kurtulmak, huzura kavuşmak için ihtiyaç duyulan sevgi, anlayış ve hoşgörü ortamının kurulabilmesi için son derece uygun fırsatlar olarak görülmesi gereken bu manevi gün ve gecelerde yaşlılarımızın, hastalarımızın, uzaktaki eş, dost ve akrabalarımızın gönüllerine hoş bir seda bırakabilmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Bu gecede varoluş sebebimiz olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum gününü en güzel şekilde idrak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı gecenin ülkemizin birlik ve bütünlüğüne katkı sağlamasını diliyor, başta Taşköprülü ve Kastamonulu hemşehrilerim olmak üzere ülkemizin ve tüm İslam âleminin mübarek Mevlit Kandilini en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

 

•••

Kastamonu Üniöersitesi Rektörü Seyit Aydın:

Bütün insanlığa büyük bir lütuf ve âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin dünyaya teşrif ettikleri mübarek gece olan ‘Mevlid Kandili’ni idrak etmenin ebedi huzur ve saadeti içindeyiz. Sevgili Peygamberimizin emsal hayatıyla bütün insanlığa ulaştırdığı ulvi ve kutsi mesajlarının samimi bir biçimde tatbik ve idrak edilmesini arzu ettiğimiz günleri yaşıyoruz.

Bu vesileyle Sevgili Peygamberimize gönülden sevgi ve bağlılığımızın timsali olan mübarek Mevlid Kandilinin başta Üniversitemiz çalışanları ve talebeleri olmak üzere aziz milletimize, gönül coğrafyamıza ve bütün İslam âlemine hayırlı olmasını diler, kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olmasını temenni ederim.

•••

Kastamonu Din Görevlileri Dernek Başkanı Ayhan Parmaksız:

22 Aralık Salı’yı 23 Aralık Çarşamba’ya bağlayan gece, Cenab-ı Hakkın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in dünyayı şereflendirdikleri gece olan, Mevlid Kandili’ni idrak edeceğiz.

Zulüm ve kötülüğün, her türlü ahlaksızlık, hayâsızlık ve azgınlığın tüm dünyayı sardığı bir dönemde dünyaya teşrif eden Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), yaşamı boyunca insanlara iyiliği, adaleti, hoşgörüyü, kardeşliği ve güzel ahlakı tavsiye etmiştir.
Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Yüce Allah’tan getirdiği mesajları anlamak, O’nun bu doğrultuda ortaya koyduğu örnek ahlâkı özümsemek, O’na duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve topluma aktarmak amacıyla milletimiz, asırlar boyu Sevgili Peygamberimize derin bir sevgi ve muhabbet duymuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid Kandili’nin insanlığa sevgi, kardeşlik, barış ve huzur getirmesini, Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz eder ve tüm İslâm Âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederim.