Kastamonu’ya 10 projelik pay

Davutoğlu’dan toplu açılış yarın

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 2,4 milyar lira yatırım bedelli 175 eser hizmete alınacak.

Yarın Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından toplu olarak hizmete alınacak yatırımlar arasında Kastamonu’da bulunan 10 taşkın koruma projesi de yer alıyor.

Kastamonu’da hizmete alınacak projelerin toplam yatırım bedeli ise yaklaşık 36 Milyon TL’yi buluyor

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 2,4 milyar lira yatırım bedelli 175 eser hizmete alınacak.

Ülkenin geleceğinin ve refahının dev barajlara, geniş ormanlara, sulanan bereketli topraklara bağlı olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Biz de bu şuurla asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor, milletimizin hasretle beklediği projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 13 yılda 100 milyar TL’den fazla yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlık olarak her yıl tesisleri toplu olarak hizmete aldık. Bu yıl da aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atıksu arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 2,4 milyar TL’ye mal olan 175 dev tesisi Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile birlikte hizmete alacağız.”

Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Kastamonu’nun da payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kastamonu’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 10 adet taşkın koruma tesisini tek paket altında yani tek tesis olarak bu açılış merasimi ile hizmete alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ tarafından tamamlanan tesisler ile Kastamonu’da, 4 köy ve 3 mahalleyi taşkın zararlarından koruyacağız. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Kastamonu’da yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise yaklaşık 36 milyon TL’yi buluyor” diyerek sözlerini tamamladı.