"Bu vakıf 7 kıtanın iyilik hareketidir"

Türkiye Diyanet Vakfı Kastamonu Şubesi ve Gençlik, Eğitim, Kültür Merkezi, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’in de katılımıyla açıldı.
Topçuoğlu Camii’nin hemen yan tarafında hizmete giren vakıf şubesi ve eğitim merkezinin açılışına Prof.Dr. Görmez’in yanı sıra Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve İl Müftüsü Osman Aydın da katıldı.
Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan açılış töreninde, İl Müftüsü Osman Aydın, açılışını yaptıkları merkezin binasının hayırsever Mehmet Saka’nın bağışladığını belirtti.
İl Müftüsü Osman Aydın, “Kastamonu’da heyecan var, güzellik var. Inşallah bu mekanla yeni bir adım daha atmış olacağız. Açılışını yapacağımız bu güzel mekanın şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum. Diyanet İşleri Başkanımızın il müftüleri toplantısında verdiği talimat çerçevesinde biz hayırseverimiz Mehmet Saka’nın vakfımıza bağışlamış olduğu bu binayı, böyle bir mekan haline getirdik. Burası bundan sonra gençlerimizin, esnafımızın, insanlarımızın moral bulacağı, kendilerini geliştirebileceği bir mekan olacak. Herkese hayırlı olsun diyorum” dedi.
Türk Diyanet Vakfı’nın 7 kıtada insanlığa hizmet eden bir iyilik hareketi olduğunu belirten ve tüm il ve ilçe merkezlerinden vakıf şubesi açmak için çalışmalarının süreceğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise açılışta şunları ifade etti:
“Dünyadan kötülükleri, iyiliklerle ortadan kaldırabilirsiniz. İşte Türkiye Diyanet Vakfı, Allah’a hamdolsun, çeyrek asırlık bir geçmişiyle hayırsever milletimizin ayakta tuttuğu bir dini hizmet ve iyilik hareketi olarak 7 kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıfa dönüştü. Bu vakıf sadece Türkiye’de değil, Rusya’da yaşayan 30 milyon müslüman kardeşimizin de ihtiyaçlarını karşılayan bir vakıf. Ortaasya’daki Türk Cumhuriyetleri’nde fakülteleri, liseleri olan, din hizmetlerini ayakta tutmaya çalışan bir vakıf. İki asırdır sömürgeler arasında kalan Afrika’daki mazlumlara her türlü yardımı ulaştıran bir vakıftır. Kısaca tüm dünyada insanlığın hizmetinde bir vakıf oldu. Ama bu vakfımızın aynı zamanda bundan sonra Türkiye’de de müftülüklerin bünyesinden çıkarak, şehirlerimizin merkezinde gençlerimizin, çocuklarımızın, ailelerimizin gelip kitap okuduğu, sohbet ettiği ilim irfan mekanlarına dönüşmesini istiyoruz. Bütün illerde ve ilçelerde şehirlerin merkezinde bu tür merkezlerimiz açılmaya devam edecek. Müftümüze kısa sürede bu merkezi açtığı için teşekkür ediyorum. Bütün Kastamonulu hayırsever kardeşlerimize teşekkür ediyor, hayırlı olsun diyor, Allah mübarek etsin diyorum.”