Burseya’nın Ulubatlı’sı Cideli Emre Yıldırım

  • Afrin’e terörden arındırmak için gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nda ele geçirilen ve operasyonun stratejik noktalarından olan Burseya Dağı’na ilk Türk bayrağını diken askerin Cideli Uzman Çavuş Emre Yıldırım olduğu öğrenildi. Emre Yıldırım’ın amcası Necmi Yıldırım, 1992 yılında Cizre’de şehit düşmüştü.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin’i PKK/PYD’den temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda çok büyük bir stratejik öneme sahip Burseya Dağı’nın ele geçirilmesi sonrasında zirveye Türk bayrağını diken askerin Cideli bir hemşehrimiz.

İstanbul’un fethi sırasında Ulubatlı Hasan gibi ilk bayrağı diken kişi olan Cideli Uzman Çavuş Emre Yıldırım’ın ailesinin İstanbul Tuzla’da yaşadığı, köyünün ise Cide Koçlar olduğu öğrenildi.

1994 doğumlu olan Uzman Çavuş Emre Yıldırım’ın Türk bayrağını diktiği anı ölümsüzleştiren Anadolu Ajansı’nın fotoğrafı, dünya genelinde birçok kanal, haber sitesi ve gazetede yer almıştı.

AMCASI ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

Ayrıca Uzman Çavuş Emre Yıldırım’ın, 1992 yılında Şırnak-Cizre’de şehit düşen ve ismi Cide’de adı bir ortaokula verilen Şehit Necmi Yıldırım’ın yeğeni olduğu da öğrenildi.