CHP’de Baltacı hamlesi

  • İl Başkanlığına adaylığını düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Harita Mühendisi Hasan Baltacı, büyük bir kesimin muhalefet talebine kayıtsız kalmamak için bu göreve talip olduğunu söyledi.
  • Kastamonulular’ın gündemi takip eden değil takip edilen bir il başkanı profili aradığını söyleyen Hasan Baltacı, 2019 yılının Kastamonu ve Türkiye’nin kaderini doğrudan etkileyeceğinin farkında olduklarını ve bu süreçte CHP’nin daha aktif bir yönetim kuruluna ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 Ocak’ta yapılacak olan İl Kongresi öncesinde Harita Mühendisi Hasan Baltacı il başkanlığına adaylığını açıkladı.

İl Başkanlığı’nda avukat olan eşi Güneş Demirkıran Baltacı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında adaylığını açıklayan Hasan Baltacı, büyük bir kesimin muhalefet talebine kayıtsız kalmamak için bu göreve talip olduğunu söyledi.

Kastamonulular’ın gündemi takip eden değil takip edilen bir il başkanı profili aradığını söyleyen Hasan Baltacı, fikirleri daha genç, kadın emeğinin daha aktif olduğu, çalışkan bir il başkanı ve yönetim kurulu oluşturulması beklentisini karşılamak için göreve hazır olduklarının mesajını verdi.

2019 yılının Kastamonu ve Türkiye’nin kaderini doğrudan etkileyeceğinin farkında olduklarını ve bu süreçte CHP’nin daha aktif bir yönetim kuruluna ihtiyacı olduğunu söyleyen Hasan Baltacı, açıklamasında şunları söyledi:

“Partimizin başlamış olan 36. Olağan Kongre sürecini demokrasiye, geleceğe, iktidar yürüyüşümüze olan inancımla saygıyla selamlıyorum. Mahallelerimizden ve köylerimizden başlayarak ilçe ilçe hazırlandığımız 36. Kongremiz İl Kongresi aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Süreç yeni İl Başkanımız ve yönetim kurulumuzun seçilmesi sürecidir. Bu vesile ile yeni görevlerine seçilen delege, yönetim kurullarına, bayrağı devralan ve taşımaya devam eden ilçe başkanlarımıza yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Görevlerini devreden arkadaşlarıma verdikleri emekler için saygılarımı sunuyorum. 2019 yılının şehrimiz ve ülkemizin kaderini doğrudan etkileyeceği bilinciyle daha aktif, daha etkin bir yönetim kurulunun oluşmasına kayıtsız kalmamak adına arkadaşlarım ile birlikte İl Başkanlığına talibiz. Kastamonumuz da Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesi ve günümüzün birleştirici gücü, yuvamız CHP’de dostlarım, parti emekçileri ve CHP’nin kıymetli, fedakar üyelerinin desteğiyle bu yola çıkıyoruz. Partimizin değerli fertlerinden, gerekse toplumun tüm kesimlerinden hemşerilerimin daha etkin, gündemi takip eden değil takip edilen, fikirleri daha genç, kadın emeğinin daha aktif olduğu, çalışkan bir il başkanı ve yönetim kurulu oluşması beklentisi, etkin bir muhalefet talebine kayıtsız kalmayacağımızı, bunun gereği olarak göreve talip olduğumuzu buradan ilan ediyorum. Tüm bunların devamı ve gayretimiz CHP iktidarını ilimizde tesis etmek, yerelde il ve ilçelerimizde sosyal demokrat belediyeciliği yeniden inşa etmektir. Ülkemizin içinden geçtiği süreç zor ve ağır bir süreç olmakla birlikte geleceğe doğru hep birlikte çıkış yollarını da sunuyor. Cumhuriyetimiz vesilesiyle ve halkımızın büyük bedeller eşliğinde elde ettiği kazanımlar bugün ciddi bir saldırı altındaysa, bunda en büyük sorumluluk bizlerindir. Bu kadar büyük mirası, doğru bir yönetim anlayışı ile geleceğe taşımak, yurttaşlarımızla buluşmak temel görevimizdir. Ben ve arkadaşlarım işte bu kararlılığı göstermek, bunun önderlik etmek iddiasıyla yola çıkıyoruz. Sesimizin tüm yaşam alanlarında, köyden, mahallerimize adım adım her alanda yankılanması için insanlarımız ile büyük kucaklaşma için yola çıkıyoruz. Biz hazırız. Partimizi yönetmeye, şehrimizi yönetmeye, ülkemizi yönetmeye hazırız.”

 

2019 yılının Kastamonu’da CHP’nin yılı olacağını da belirten Hasan Baltacı, “Cumhuriyet Halk Partisi köklü bir partidir. Kökleri Kastamonu’da da çok derinde olan bir partidir. Kastamonu’da senatörler, milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri çıkarmış, Kastamonu’yu sosyal demokrasiyle yönetmiş bir partidir. 2019 yılı Kastamonu’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin tekrar iktidarla buluştuğu yıl olacaktır. 2019 yılı Kastamonu’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin yılı olacaktır” dedi.

Göreve seçildiği takdirde parti içi danışma kurulu oluşturacaklarını, gençlik ve kadın çalıştayları düzenleyeceklerini, Sandık Bazlı Seçmen Çalışması’nı ilçelerde ve köylerde hayata geçireceklerini belirten Hasan Baltacı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Parti içinde Danışma Kurulu’nun oluşturarak aktif hale getieceğiz. Belediye Meclis üyelerimizin daha etkin ve daha verimli siyaset yapabilmesini sağlayarak sosyal demokrat belediyeciliğin nüvelerini Kastamonu’ya göstereceğiz. Gençlik Çalıştayı ve Kadın Çalıştayı yapacağımızı daha önceki kongrede de vaat etmiştik. Yine aynı iddiadayız. Siyasette yola çıkanların ilk yol arkadaşları eşleridir. Ben eşimin güveni ve desteğini alarak yola çıktım ve ilk açıklamamı onunla birlikte yapmak istedim. Özellikle kadının olmadığı bir yerde başarının olmadığını ve olmayacağını düşünüyorum. Parti Genel Merkezimizin Sandık Bazlı Seçmen Çalışması’nı parti içi örgütlenmede çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde tüm ilçe ve köylerde Sandık Bazlı Seçmen Çalışması’na ağırlık vereceğiz. Önümüzdeki dönem seçim dönemi olacak. Özellikle parti içi aday belirleme süreçlerinde daha bilimsel, daha akılcı, daha hedefe dönük ve daha demokratik aday belirleme süreçleri olacak. Kastamonu’nun kalbini, gönlünü kazanabilecek ekiplerle çalışmalar yapacağız. Bizim yüzümüz toplumu kazanan bir yüz olacak. Bunu 6 Ocak’tan itibaren Kastamonu görecek.”

CHP İl Başkanı seçildiği takdirde muhalefet görevini tam anlamıyla yerine getireceğinden hiç bir partilinin endişe duymamasını isteyen Baltacı, CHP’yi Kastamonu’da sorunları konuşan değil, çözümleri konuşan parti yapmak istediğini kaydetti. Hasan Baltacı, “Biz muhalefet partisiyiz ve elbet muhalefet görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz ancak bizim yönetimimizde, başkanlığımızda CHP sorunları konuşan bir parti değil, çözümleri konuşan parti olacak. Vatandaşın siyasilerden beklediği çözümdür. Örneğin besiciliğin yoğun olduğu Kastamonu’daki tek yem fabrikası kapanıyorsa, biz çıkıp Kastamonu’da yem fabrikası kapandı demeyeceğiz, çözüm üreteceğiz. Hayvancılığın bu kadar yoğun olduğu Kastamonu’da yem fabrikası olmak zorundadır” diye konuştu.

Hasan Baltacı basın toplantısında soruları da yanıtladı.CHP’nin son 15 yılda üye kaybetmesiyle ilgili bir soruya Hasan Baltacı, şu yanıtı verdi:

“İş başvurusunda bulunan bir vatandaşın CHP üyesi olduğu için güvenlik soruşturmasına takıldığı bir dönemde CHP’nin üye kaybetmesi normaldir. Muhalefette olan tüm partilerde üye kaybı olduğunu düşünüyorum. Bu durumunda o siyasi partinin muhalefet etmesiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum. İktidarın baskısını her alanda hissettiğimiz gibi bu konuda da hissedebiliyoruz. Eğer bir yerde bir taşeron işçisiyseniz, devletle işiniz varsa bu durum karşınıza çıkıyor. Eşine iş arayan bir arkadaşımız iktidar partisinden biriyle bu konuda konuşurken ‘Eşin CHP üyesi olduğu için güvenlik soruşturmasından geçemez’ cevabını alıyor. CHP’li olmak bu ülkede bir güvenlik meselesi olarak görülüyorsa üye kaybememiz bence normaldir. Ama bunun önüne geçilebilir. Üye partililerimizi tekrar siyasete kazandıracağız. Bir çıkış yolu var. Bunu referandumda gördük. İlçe ve şehir merkezlerinde bütün baskılara hayır oylarının ne kadar yüksek olduğunu gördük. İnsanlar siyasi partilere üye olmaktan uzak durabilirler, ama hiç kimse kimsenin bilincini satın alamadığını gördük.”