Cide CHP’den ilçe sorunları raporu

CHP Cide İlçe Başkanlığı, ilçedeki sağlık, ulaşım, işsizlik ve yapılaşma sorunlarıyla ilgili raporunu açıkladı.

Raporun sonuç bölümünde, “Halkımız, siyasi çekişmelerden ziyade sorunların çözümünde gözle görülür somut adımların atılmasını beklemektedir” denildi.

CHP Cide İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İlçemizin başta sağlık, ulaşım, çevre ve işsizlik olmak üzere sorunlarını bugüne kadar sükunetle, sabırla bekledik. Ve görülmüştür ki, sorunların giderilmediği gibi, sorunların büyüyerek devam etmesi bu açıklamaları yapmamızı zorunlu hale getirmiştir. Bu sorunların çözümü için yöneticiler ve siyasiler tarafından sözden ziyade uygulama noktasında gerekli adımların atılmasını tüm halkımız gibi bizler de bekledik” denildi.

Cide CHP Örgütünün açıklamasında sorunlar, başlıklar halinde şöyle sıralandı:

“Sağlık

İlçemizde Devlet Hastanesi halen hizmet vermek olup yeterli doktor ve sağlık personeli ataması yapılması halinde ilçemizin şuan ki ihtiyacını karşılayacağı tüm Cide halkı tarafından bilinmektedir. Sağlık personeli açığının kapatılması hastanenin yetersiz olmasından değil, bu konuda gerekli siyasi iradenin yetersiz bulunmasındandır. 15-20 yıl önce olan genel cerrah ve kadın doğum kadrosunun kaldırılmış olması Cide halkına yapılmış en büyük ihanettir. Yeni Hastanenin akıbeti ne olmuştur? Yapılmasına karşı değiliz ancak yeterli doktor ve sağlık personelinin şuan ki mevcut hastane şartlarında giderilmesinden sonra yeni yapılacak hastaneye taşınması hiç bir zorluğu gerektirmez. Uzman doktor açığının komşu ilçelerle karşılaştırıldığında, örneğin İnebolu ilçesinde yeterli uzman doktorların bulunduğu görülmektedir.İlçemiz gerek nüfus gerekse ulaşım şartları ve siyasi bakımından daha uygun durumdadır.

Ulaşım

Son 15 yılın gündeminde olan ve her seçim öncesi hemen çözülüyor vaadinde bulunulan Cide-Kurucaşile-Bartın yolu yapımı, eskiden olduğu gibi söylemde kalmış ihale ve yapım işleri bilhassa Cide-Kurucaşile arası hiç bir adım atılmadan bir daha ki seçim dönemine siyasi malzeme olarak kullanılmak üzere ertelenmiştir. Cide-Kurucaşile yolu ihale edilmesinin gecikme nedeni olarak, Cide şehir içi geçişinde proje değişikliği öne sürülmüş olsa da Kurucaşile-Kumluca Mahallesi arası bölümün ihaleye çıkmasında hiç bir engel yoktur. Bu şekilde bir girişimde bulunulması kanaatimizce yol sorununun biran önce çözülmesine hız kazandıracaktır. Yeter ki siyasi irade bunu sahiplensin.

İşsizlik

İlçemizin kalkınması ve işsizlik sorunu çözümü için gerek devlet, gerekse özel sektör tarafından sanayi ve turizm alanında yatırımların teşvik edilmesi gerekmektedir. İşsizlik tüm Karadeniz’in sorunu olduğu gibi ilçemizin de en önemli sorundur. İlçe nüfusunun artırılmasının kahıt üzerinde belediye bütçesine bir miktar katkı sağlasa da, taşıma nüfusla bu sorunların çözülmeyeceği ortaya çıkmıştır. İlçe merkez nüfusumuz son 5 yıldır 3-4 bin artmış olsa da, ilçemizin sağlık, ulaşım ve işsizlik gibi sorunların çözümüne hiç bir katkı sağlamamıştır.

Yapılaşma

İlçemiz ekonomik gelişmesi son yıllarda sadece inşaat sektörüyle çözüleceği düşünülmektedir. Ancak gerekli alt yapı ve imar sorunları çözülmeden yapılan aşırı yapılaşma görüntü ve imar kirliliği en küçük bir doğal afetle alt yapı yetersizliğinden dolayı çok büyük zararlara yol açmaktadır. Kanaatimizce ilçemizin iç içe geçmiş olan çok katlı düzensiz yapılaşma yerine imar yollarının açılarak geniş alanda çok katlı olmayan yapılaşmaya gidilerek gelecek nesillere çok daha düzenli ve alt yapısı yeterli bir şehir bırakabiliriz. Bunun sorumluluğu bizlerde dahil olmak üzere bu güne kadar Cide’mizi yöneten tüm siyasilere aittir. Ancak, hiç bir şeyde geç değildir. Hiç değilse bundan sonrası için adımların atılması hususunda gerekli siyasi desteğin vermeye hazırız. İnşaat sektöründe bir gün bitecektir. Bunları göz önünde bulundurarak işsizlik sorununun çözümü için şimdiden gerekli çalışma ve alt yapı yatırımlarını yapmak zorundayız. Çünkü yarın geç olabilir.

Sonuç olarak belirttiğimiz açıklamaları, siyasi sorumluluğumuz gereği tüm Cideli hemşehrilerimizin beklenti ve şikayetlerini dile getirmek amacıyla yapıyoruz. Ve bu sorunları yokmuş gibi farz ederek gündeme getirmemek,sorunların çözümüne hiç bir katkı sağlamamaktadır. Halkımız, siyasi çekişmelerden ziyade sorunların çözümünde gözle görülür somut adımların atılmasını beklemektedir. Cide CHP olarak, bizlerin her zaman bu sorunların çözümüne katkı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna paylaşırız.”

Numan Olgun /CİDE